Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μυστήριο με το χαμένο αεροσκάφος της Μαλαισίας


Engineer

Recommended Posts

Σαφώς τραγική απώλεια ζωών.

 

Θα ακούσουμε πολλά πράγματα. Ήδη ακούγονται/γράφονται πολλά.

 

Δύο σχόλια (εφόσον είναι όντως κατάρριψη):

1. στα 33,000 πόδια δεν φτάνει φορητός αντιαεροπορικός πύραυλος τύπου stinger, igla κλπ

2. τα συντρίμμια δείχνουν σημειακή πτώση, δεν έχουν διασπορά, άρα δεν το έχει χτυπήσει πύραυλος μεγέθους patriot, S-300, θα το είχε κάνει κομμάτια και θα είχαν απλωθεί συντρίμμια σε δεκάδες χιλιόμετρα.

 

 

1. Το φτανει ομως πυραυλος απο αυτοκινουμενα αντιαεροπορικα μεσης εμβελειας . Σε διαφορα αρθρα διαβασα οτι πιθανον να το εριξαν με  το συστημα  BUK (κατα την ορολογια του ΝΑΤΟ SA-11/SA-17) που εθεαθη στην περιοχη και καλυπτει πληρως το υψος κλπ που ηταν το αεροπλανο (που ακομα και οριακα τυπικα να μην το καλυπτε εχω καποιες αμφιβολιες στο κατα ποσο μπορουσε να κανει ελιγμους το 777)

2. Αποσα διαβασα τα συντριμμια ειναι απλωμενα σε ακτινα 15 χλμ.

 

Επισης σε καποια σαιτ διαβασα οτι ο τοπικος "αρχηγος"  των φιλορωσσων ειχε ανεβασει αρχικα στο ρωσσικο FB φωτο και σχολια του τυπου "ριξαμε ουκρανικο  μεταγωγικο αεροσκαφος κλπ κλπ" και μετα τα εσβησε αλλα δεν ξερω αν ισχυει κλπ.. (http://www.nooz.gr/world/anelave-tin-eu8ini-gia-tin-aeroporiki-tragodia) .

 

Εγω προσωπικα το θεωρω ψιλοστανταρ οτι το κατερριψαν  , το μονο ενδιαφερον ειναι να βρεθει με σιγουρια ποιος .. μπορει να ναι προβοκατσια μπορει να το περασαν για μεταφορικο της αεροποριας ειτε οι Ουκρανοι ειτε οι ρωσσοφιλοι μπορει μπορει..

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω, θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά πράγματα. Είναι και εμφύλιος πόλεμος, τα πράγματα είναι και δύσκολα και περίεργα. Είναι η 2η σερί κατάρριψη(; ) σε σχετικά μεγάλη ύψη,έχει προηγηθεί ένα μεταγωγικό Antonov An-26, σε αντίστοιχο ύψος, με αντίστοιχο τρόπο, χωρίς θύματα, στις 14/7. Πιθανόν ο ένοχος να είναι αυτός:

bukukr.jpg?w=640&h=360

 

Είναι ένα Buk, όπως προανέφερε ο lefe. Επίσης πιθανό ένοχος να είναι ένα σύστημα Pantsir, πιο light από το Buk.

 

Δεν είμαι ειδικός, μηχανικός με χόμπυ τα αεροπλάνα και τα πλοία. Αλλά κάτι μου φαίνεται περίεργο. Υπάρχει βίντεο - υποτίθεται - της πτώσης. Αν μετά από 1-2 μέρες προκύψει ψεύτικο ή κάποιο άλλο video με μεγαλύτερη ευκρίνεια, δεν ξέρω, αλλά σε αυτό το video φαίνεται μία έκρηξη (όχι 2-3), χωρίς διασπορά, και το κυριότερο, χωρίς γραμμή καπνού. Το οποίο σημαίνει ότι δεν είχαν χτυπηθεί κινητήρες (άρα, αν είναι κατάρριψη με πύραυλο, αυτός δεν έχει καθοδήγηση με ερευνητή στο υπέρυθρο), ούτε η πτέρυγα που έχει και τις δεξαμενές καυσίμων. Μπορεί βέβαια κάλιστα να είναι κατάρριψη όπου ο Buk (με καθοδήγηση radar) «ξήλωσε» την ουρά και το πηδάλιο καθοδήγησης του Boeing.

 

Θα δείξει(; )...

 

Σημασία έχουν οι ζωές που χάθηκαν, ενώ η σύμπτωση με το άλλο Boeing 777 της ΜΗ370 είναι απίστευτη.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Να φέρουν παπά να τους διαβάσει καμιά ευχή...αλλά ξέχασα οι Μαλαίοι είναι μουσουλμάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μία διαφορά η μία πτήση από την άλλη. Η χθεσινή ήταν τίγκα στους Ευρωπαίους, Ολλανδοί ως επί το πλείστον...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει! Οι Ολλανδοί είναι προτεστάντες. Άρα ούτε παπάδες αναγνωρίζουν, ούτε ευχέλαια.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα πάνε την πτήση 10ευρώ μπορεί να τσιμπήσουν πλέον κανα πελάτη....Πάντως ο στόλος πέφτει σαν τις μύγες...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τις ζωές που χάθηκαν. Τώρα σενάρια μπορεί να κάνει ο καθένας άπειρα. Για μένα αν δεν εξεταστεί το αεροπλάνο από ανεξάρτητους εμπειρογνώμονες δεν πρόκειται να βρεθεί άκρη. Αν το εξετάσουν Ρώσοι ή Ουκρανοί θα προσπαθούν να πούν οτι δεν φταίει κανένας και θα ρίχνει ο ένας το φταίξιμο στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

dsworks, αντιθέτως εγώ πιστεύω στο σημερινό κόσμο με τους δημοσιογράφους να χώνονται παντού, τις κάμερες στα κινητά κτλ. δύσκολο να κρατηθεί μυστικό. 

Μάλλον έπεσε από έλλειψη καυσίμων ή έπαθε κάτι σαν το Ήλιος 622.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.