Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπολογισμός κτηρίου


sundance

Recommended Posts

υπαρχει κανενα αρχειακι να υπολογιζουμε κοστος κατασκευης κτιριου?

 

φεροντα οργανισμο-επιχρισματα-τοιχοποιιες-σωληνωσεις

 

οχι επιστρωσεις κλπ

 

πιο πολυ οι τιμες με ενδιαφερουν των εργασιων.

 

 

να ανεβασω μια λιστα και οτι ξερει ο καθενας απο τωρινες τιμες πιατσας να το συπληρωνει για να εχουμε εναν καταλογο κοστους εργασιων?

 

 

 

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

108_1227561040.doc_150.doc

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ sundance αυτό που θες για να το κάνεις καλά χρειάζεται να φτιάξεις ολόκληρο βιβλίο...Πάρε τηλέφωνα κ ρώτα τιμές,για το σίδηρο υπάρχει ποστ ήδη,αυτά διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση

Μάλλον θα ήταν πιο σωστό να έψαχνες κάτι σε κατανομή δαπανών ανά εργασία...Αν θες,να σου στείλω κάτι τέτοιο...Αλλά τώρα αυτό....Εγώ έψαχνα 2 μήνες να βρω υπεργολάβο χωματουργό να αναλάβει βράχο με το κυβικό κ όχι μεροκάματο...κ χρειάστηκε να κάνω μαμουνιά για να τον έχω με το κυβικό...Κ μπετά-σίδερα άσε...Ανάλογα με τη συμφωνία.Υπάρχουν αξιόλογα βιβλία να συστήσω για συνήθεις οικοδομές και για ασυνήθεις θέλει τριβή κ αίμα ΕΞΩ,δεν μαθαίνονται αυτά από αρχειακια.Κ αν το έργο είναι δημόσιο????Εδώ να δούμε ποιος είναι μάγκας στην κοστολόγηση!2,7 τοις χιλίοις είναι η δική μου ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ,γράψτε το δικό σας ποσοστό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για οικοδομικούλια:

 

Ξεκίνα με ''Πρακτικές οδηγίες για σωστό και οικονομικό κτίσιμο κατοικίας'' by Νίκος Γ. Παπαχαραλάμπους,εκδόσεις Παπασωτηρίου και ''Οδηγός οικοδομής'' by Γίαννης Ψούνης,εκδόσεις prosvasis.Το πρώτο για βοήθημα στην κοστολόγηση κ το δεύτερο για τις συμφωνίες που θα κάνεις για να χρειαστείς το πρώτο.

Μετά σου προτείνω το ''Μια πραγματεία στον πλανήτη των νταβατζήδων'' by [email protected],εκδόσεις άγραφος κανόνας...

 

Για Δ.Ε ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ,καλά κατάλαβες,προμέτρηση μέχρι δακρύων κ αντιστοιχία άρθρων με ΑΤΟΕ και σύγκρισή τους με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ-μπαίνεις στην περιοχή του cash flow και του cost-control για τα καλά...

ΑΤΟΕ τιμές 2 εξάμηνα πίσω,σε αναμονή του υπουργείου ανάπτυξης, μην ψάχνεις άσκοπα,δεν θα τα βρεις δωρεάν εύκολα,εγώ με συνδρομή κ κλαίω για να βρω..δυστυχώς δεν έχω ΕΡΓΟΛΗΠΤΗ

 

Για μεγάλα και ασυνήθη οικοδομικά δημόσια ή ιδιωτικά δεν σε συμβουλέυω να το κάνεις μόνος σου....για εύκολη κ γρήγορη λύση τους μαζεύεις όλους τους ματσουλαραίους να έρθουν με το μηχανικό τους-προμετρητή να σου δώσουν τιμές μονάδος-λύση που την επιλέγεις ΜΟΝΟ όταν πνίγεσαι......

 

Καλή αρχή,μόλις φας κ τα πρώτα χαστουκάκια τα ξαναλέμε για να γλυτώσεις τους ΓΡΟΘΟΥΣ.WELCOME TO THE REALM.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι να μάθω εφόσον γνωρίζει κάποιος, εαν υπάρχει κάποιο πρόγραμματακι .xls π.χ. το οποίο να μπορεί να προσδιορίζει το συνολικό κόστος μιας κατασκευής αφού εισαγάγω τα απαραίτητα δεδομένα-ποσότητες , π.χ. Μ3, Μ2, Μ.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

Δεν χρησιμοποιούμε κεφαλαία γράμματα.

Ευχαριστω terry

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη δημοσίευση στο φόρουμ προτείνεται το costoline.gr

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά τα σχόλια των συναδέλφων είναι θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.