Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος με βότανα και φυτικά προιόντα


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα πληροφορίες, αν γνωρίζει κάποιος, για άδεια λειτουργίας καταστήματος με βότανα και φυτικά προϊόντα. Επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα σχετικά με αδειοδοτήσεις καταστημάτων γενικά, θα εκτιμούσα πολύ την οποιαδήποτε βοήθεια. Δεν ξέρω καν αν θεωρείται κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αν και υποψιάζομαι ότι μάλλον για τέτοιο ακριβώς πρόκειται).

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Κι εγώ περιμένω περισσότερες πληροφορίες από τον ενδιαφερόμενο. Νομίζω όμως ότι μάλλον πρόκειται για εμπόριο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Υγειονομικού είναι λογικά. Από πολεοδομικής άποψης είναι απλό εμπορικό κατάστημα λογικά και όχι χώρος συνάθροισης κοινού. Επομένως αρκεί να έχεις άδεια απλού καταστήματος ή έστω αν είναι κατοικία να ελέγξεις τις απαιτήσεις αλλαγής χρήσης βάσει άρθρου 4 του ΝΟΚ. 

 

Δες αν εμπίπτει στην κατηγορία αυτή και ρώτα υγειονομικό για σιγουριά. 

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν γλυτώνεις τις απαιτήσεις όλων των ΚΥΕ. Δηλαδή w.c. + προθάλαμο, πυροσβεστική κ.τ.λ. 

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Βέβαια τα μισά από όσα ανέφερες μου φαίνονται κινέζικα (!), αλλά μου έδωσες κατευθυντήριες γραμμές. Επαναλαμβάνω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αδειοδοτήσεις και είναι όλα πρωτόγνωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.