Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος ζωής και Εργοτάξιο


Fritz Todt

Recommended Posts

Δουλειά σε εργοταξιο σημαίνει  μηδέν προσωπική ζωή (οι φίλοι σου πλεον θα είναι Αλβανοί) καλούτσικα λεφτά και πολύ γερό στομάχι.Μετά από 10 χρόνια στα εργοτάξια τώρα είμαι Ε.Ε. και

μπορώ να πω ότι είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά και  μπορώ να πιώ και ένα καφέ βρε αδερφέ με τους φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Εργοταξιο:λεφτα χωρις ζωη. Αντε καμια κυριακη. Αλλα πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου κ εισαι κυριος. Βαρυ ωραριο αλλα ωραριο. Ξερεις ότι θα φας τη μερα σου αλλα θα γυρισεις σπιτι με λεφτα.

Ελευθερο επαγγελμα:ζωη χωρις λεφτα αυτς τις μέρες. Αρα κλεινεσαι σπιτι, αρα τελικα δεν εχεις ουτε ζωη ουτε λεφτα. Κ δεν καταλαβαινω πως τελικα καποιος καταφερνει στο ελευθερο επαγγελμα να εχει ωραριο, αφου το ωραριο το καθορίζει η ποσοτητα της δουλειας.

 

Κ για να μην μπερδευομαστε, εγω εχω περασει κ απο τα 2. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι στην εποχη που ζουμε, στο ελευθερο επαγγελμα ειναι τοσο σκοτωμενα τα λεφτα, που χανεται το κερδος του ελευθερου επαγγελματια, αρα χανεται το συγκριτικο πλεονεκτημα, αρα αυτοματως δεν αξιζει η τοση ανασφαλεια τον κοπο.

 

Το καλυτερο λοιπον ειναι εργασια σε εταιρεια κ να κρατησεις ταυτοχρονα τους καλυτερους πελάτες σου του ελευθερου επαγγελματος. Αφηνεις στην ακρη εντελως τους φεσατζηδες πελατες, κ απο κει κ περα οργανωνεις τον ελαχιστο χρονο που σου απομένει τη μερα, δεν σηκωνεις τηλεφωνο για κανενα μετα τις 10 το βραδυ, κ ζεις σαν συγχρονος σκλαβος.

 

Αυτα

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι και που θα δουλέψεις ρε παιδιά....

 

Τι 10 ώρες λέτε ? Εντάξει δεν ρίχνουν κάθε μέρα μπετά. Τα πιο πολλά λειτουργούν 07.30 - 15.30. Και παίζει και πολύ κολοβάρεμα και στο εργοτάξιο καμιά φορά. Και στο γραφείο μπορεί να δουλέψεις 10ωρο. Φυσικά δεν έχεις τρεχάλα οπότε είσαι πιο ξεκούραστος. 

 

Αλλά ξαναλέω είναι που θα πέσεις και τι θέση έχεις. Αν είσαι στην Μήτσος Τεχνική θα σε ξεζουμίσει ο Μήτσος....αν είσαι στην Αττικό Μετρό....παίζει και λίγο άραγμα. Όσο πιο πολύς ο κόσμος τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

και 10 ωρες (συνηθισμένο) να δουλεψεις και 12 ενίοτε, γιατί δεν μπορείς να έχεις ζωή μετά; μάλλον από την εργασία και από το άτομο εξαρτάται..

Link to comment
Share on other sites

Είναι και που θα δουλέψεις ρε παιδιά....

 

Τι 10 ώρες λέτε ? Εντάξει δεν ρίχνουν κάθε μέρα μπετά. Τα πιο πολλά λειτουργούν 07.30 - 15.30. 

Μέση Ανατολή, δε νομίζω να σταματάνε τόσο νωρίς

 

και γενικά εξωτερικό

 

όταν ήμουν Βουλγαρία (οδοποιία)

δουλεύαμε μέχρι τις 19:00 τουλάχιστον

Edited by Fritz Todt
Link to comment
Share on other sites

Τον καλύτερο συνδυασμό τον είπε ο Ζάβι....Να δουλεύει κάποιος σε εταιρεία και αμα θέλει κάνει που και που τον ελεύθερο επαγγελματία σε καλούς και εκλεκτούς...

Σκέτο ελεύθερος επαγγελματίας, καλύτερα κάνε skydiving χωρίς αλεξίπτωτο...Τι να τον κάνεις τον χρόνο (που υποτίθεται ορίζεις εσύ), αν δεν έχεις μία..Να πίνεις καφέδες στο γραφείο-σπίτι? 

Link to comment
Share on other sites

Τον καλύτερο συνδυασμό τον είπε ο Ζάβι....Να δουλεύει κάποιος σε εταιρεία και αμα θέλει κάνει που και που τον ελεύθερο επαγγελματία σε καλούς και εκλεκτούς...

 

αν μιλάμε για εξωτερικό

δεν υπάρχει αυτή η εναλλακτική

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερικό πάντα...Στο εξωτερικό δεν ξέρω αν ισχύει ο όρος ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός έτσι και αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για μεγάλα έργα στο εξωτερικό

όπου ο Εργολάβος

έχει μεγάλο συμφέρον να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται το έργο

 

με ό,τι αυτό συνεπάγεται στις ώρες εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και εδώ σε μεγάλα έργα νομίζεις έχει ο άλλος την όρεξη και την δυνατότητα μετά να κάνει πολλά? Αντε κανα πελάτη κανά ΣΚ ή κανα λάσκα απογευματινό...

Οταν έχεις λύσει το κύριο σου πρόβλημα μετά κάνεις πασαλείμματα....Δεν είναι κακό...Και χωρίς άγχος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.