Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Ο νόμος μιλάει για "φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες" αυτό αναιρεί τους ιδιώτες? Δηλαδή αν κόψεις δύο αποδείξεις σε ιδιώτες για ΗΜ μελέτες για την πολεοδομία (και με κατάθεση του συμφωνητικού στην εφορία) δεν θα φορολογηθείς σαν μισθωτός?

  Δεν σε εξαιρεί από την κλίμακα των μισθωτών , το αντίθετο επιβάλλει να είσαι σε αυτήν , στην ΥΠΟΨΙΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOTHIRIS αυτό πιστεύω και εγώ απλα ο akisD σε κάποιο προηγούμενο μήνυμά του ανέφερε ότι το παραπάνω ισχύει μόνο όταν κόβουμε αποδείξεις σε εργοδότες (μηχανικούς ή εταιρίες) και όχι σε ιδιώτες.

 

Στο προηγούμενο παράδειγμα αν κόψω επιπλέον και 4 αποδείξεις σε άλλο μηχανικό και πάλι δηλαδή στο σύνολο 3 εργοδότες πάλι θα φορολογηθώ σαν μισθωτός σωστά?

Link to comment
Share on other sites

SOTHIRIS αυτό πιστεύω και εγώ απλα ο akisD σε κάποιο προηγούμενο μήνυμά του ανέφερε ότι το παραπάνω ισχύει μόνο όταν κόβουμε αποδείξεις σε εργοδότες (μηχανικούς ή εταιρίες) και όχι σε ιδιώτες.

 

Στο προηγούμενο παράδειγμα αν κόψω επιπλέον και 4 αποδείξεις σε άλλο μηχανικό και πάλι δηλαδή στο σύνολο 3 εργοδότες πάλι θα φορολογηθώ σαν μισθωτός σωστά?

    

Υποχρεωτικά θα έλεγα . Ο νόμος μέχρι στιγμής κάνει λόγω για εργοδότες φυσικά ή νομικά πρόσωπα . Περεταίρω κατηγοριποποίηση δεν υπάρχει αν δηλαδή το φυσικό πρόσωπο είναι ιδιώτης ή επαγγελματίας , κάτοικος εξωτερικού , αν το νομικό πρόσωπο είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα πχ ενας ιερός ναός κλπ . Ουτε σχετική εγκυκλιος που να τα εξειδικεύει , αν και με εγκύκλιο δε γίνεται να εξειδικευτούν αν δεν αλλάξει ο νόμος . Αλλά μέχρι να τεειώσει η χρονιά αυτή εχουμε ακόμη να δούμε αλλαγές και αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια που εχω τις προυποθεσεις για μισθωτος (παροχη υπηρεσιων σε αλλο μηχανικο σχεδον το συνολο των εσοδων μου) αλλα δεν εχω κανει ουτε εχω υποβαλει στην εφορια κανενα συμφωνητικο μπορω να θεωρηθω μισθωτος;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια που εχω τις προυποθεσεις για μισθωτος (παροχη υπηρεσιων σε αλλο μηχανικο σχεδον το συνολο των εσοδων μου) αλλα δεν εχω κανει ουτε εχω υποβαλει στην εφορια κανενα συμφωνητικο μπορω να θεωρηθω μισθωτος;

  Οχι, αν σε συμφέρει όμως τότε να δημιουργήσεις  τις απαιτούμενες προυποθέσεις  .

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο μπορεί να το σώσει τώρα πια?

   

Nα υπογραφεί μια σύμβαση δηλαδή η προφορική που υπάρχει να γίνει και γραπτή.

Link to comment
Share on other sites

SOTHIRIS αυτό πιστεύω και εγώ απλα ο akisD σε κάποιο προηγούμενο μήνυμά του ανέφερε ότι το παραπάνω ισχύει μόνο όταν κόβουμε αποδείξεις σε εργοδότες (μηχανικούς ή εταιρίες) και όχι σε ιδιώτες.

 

 

Νομίζω ότι έγινε κατανοητό ότι σε καμία περίπτωση δεν εξέφρασα πλήρη και τεκμηριωμένη νομοθετικά άποψη, απλά μια προσωπική μου σκέψη για το ποιες περιπτώσεις είναι οι "σίγουρες" και σε ποιές ίσως να υπάρξουν επιπλοκές και χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

Αν στραβώσει ο εφοριακός σε πιθανό έλεγχο άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Μία χρονιά είχα μπλέξει με μία εφοριακή υπάλληλο και για λήξει το θέμα έπρεπε να πάρει μετάθεση και με την αντικαταστάτρια της να πάμε στο διευθυντή της ΔΟΥ και τελικά να συμφωνήσουν ότι είχα δίκαιο, με την πρώτη υπάλληλο ακόμα θα έτρεχα.

 

Όπως είπε και ο Σωτήρης ίσως μελλοντικά να υπάρξουν πολλές αλλαγές και διευκρινήσεις. Μία εύκολη που φαντάστηκα είναι διαχωρισμός ΑΠΥ και ΤΠΥ. Σε άλλο μήνυμα ο Σωτήρης έθεσε και το θέμα της επαγγελματικής έδρας που δεν είχε αναφερθεί και που κατά την γνώμη μου είναι πολύ σωστή.

 

Προς georgegaleos...

Γιώργο είπες ότι

"Επίσης όταν έχεις συμπληρώσεις τον κωδ.591 στο Ε3 δεν προχωράει στην υποβολή αν συμπλρώσεις τον κωδ. 346."

και τελικά τι έκανες; άφησες τον 346 κενό και την δέχεται την δήλωση χωρίς "φορολογητέα καθαρά εισοδήματα";

Edited by akisD
Link to comment
Share on other sites

Το Ε3 δεν "χτυπάει" το εμφανίζει ότι έχει υποβληθεί.

Για του λόγου το αληθές το συνημμένο αν δηλώσεις ποσό στον 346 τότε χτυπάει (1η φωτό)  ενω

αν το διαγράψεις-δεν δηλώσεις ποσό φαίνεται ότι έχει υποβληθεί (2η φωτό).

Το ανωτέρω το έκανα τώρα για να δεις.

Το Ε1 δεν το έχω στείλει ακόμα λόγω εκκρεμμοτήτων. (Βεβαίωση στεγαστικού τράπεζας που θα την στείλουν μετά το Πάσχα)

post-2272-0-77022800-1396509616_thumb.jpg

post-2272-0-18107800-1396509628_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Nα υπογραφεί μια σύμβαση δηλαδή η προφορική που υπάρχει να γίνει και γραπτή.

Αυτη τη δυνατοτητα υπάρχει. Ομως δεν θα επρεπε να καταθετονταν τριμηνιαιες με τα συμφωνητικα και απο μενα και απο τον "εργοδοτη" και αρα εχουμε προστιμο σε περιπτωση ελέγχου??

 

Και κατι ακομα. Ηταν (και ειναι) υποχρεωτικο να εχω συμφωνητικα με τον "εργοδοτη" μου??

Edited by johnskop
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.