Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Αυτη τη δυνατοτητα υπάρχει. Ομως δεν θα επρεπε να καταθετονταν τριμηνιαιες με τα συμφωνητικα και απο μενα και απο τον "εργοδοτη" και αρα εχουμε προστιμο σε περιπτωση ελέγχου??

 

Και κατι ακομα. Ηταν (και ειναι) υποχρεωτικο να εχω συμφωνητικα με τον "εργοδοτη" μου??

  

Υποχρεωτικό δεν είναι , ωστόσο αν υπάρχει έπρεπε να κατατεθεί στη ΔΟΥ με αυτή τη διαδικασία των τριμηνιάιων καταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος όμως λέει "έγγραφη συμφωνία" δεν αναφέρει κάτι σχετικά με υποβολή σε ΔΟΥ?

Αλλάζει κάτι ως προς την φορολογία (τρόπο φορολόγησης) αν υπάρχει μόνο η έγγραφη συμφωνία ?

Το γράφω σχετικά με μια συζήτηση που είχαμε.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ δυο ερωτήσεις...

 

1) Οι κρατήσεις υπέρ Τσμεδε (όχι οι ασφαλιστικές εισφορές), εκπίπτουν του φορολογητέου εισοδήματος σε ενας μηχανικό που φορολογείται ως μισθωτός?

2) Τις δηλώνουμε στο ε3 ή στο ε1?

 

Ευχαστιστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σχετικά με το θέμα φορολόγησης "μισθωτός VS ελεύθερος επαγγελματίας" στέλνω ένα σχετικά άρθρο που σχετίζεται και μου φάνηκε ενδιαφέρον :

 

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1988538

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα τραβηγμένο παράδειγμα, αντίστοιχο με αυτό που είχα περιγράψει και εγώ σε παλαιότερο μήνυμα, γι'αυτό πολλές φορές δεν πρέπει να είμαστε κολλημένοι στην περιγραφή του νόμου, αλλά θα πρέπει να προσπαθούμε να κατανοήσουμε το πνεύμα και τον σκοπό του νομοθέτη.

Πολλές φορές η περιγραφή και η διατύπωση αλλάζει έτσι ώστε να πλησιάσει καλύτερα στο πνεύμα και στον σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Nα υπογραφεί μια σύμβαση δηλαδή η προφορική που υπάρχει να γίνει και γραπτή.

 

Με την σύμβαση που παραθέτω, νομίζεις ότι καλύπτομαι?

(με ημερομηνίες σημερινές)

 

ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΒΑΣΕΙ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΠΑΡ.1 ΑΡΘΡ.45 ΚΦΕ

 

Στην Αθήνα σήμερα την 09 Απριλίου 2014, μεταξύ αφενός …………………………………….., Αρχιτέκτων, με Α.Μ. ΤΕΕ ………………….., κατοίκου Θεσσαλονίκης, οδός ………………….. αριθμ. ….., Τ.Κ. ……, με Α.Φ.Μ. ………………….,  η οποία στη συνέχεια θα καλείται για λόγους συντομίας «μηχανικός» και αφετέρου της επιχείρησης …………………………… που εδρεύει στην Αθήνα οδός  ……………………… αριθμ. ….., με Α.Φ.Μ. …………………….. , η  οποία στη συνέχεια θα καλείται για λόγους συντομίας «αναθέτουσα», συμφωνήθηκαν και έγιναν αμοιβαίως αποδεκτά τα ακόλουθα:

Η μηχανικός, αναλαμβάνει κατ’ εντολήν της αναθέτουσας την εκτίμηση ακινήτων για πληροφόρηση , στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης, κατά το έτος 2013-2014.

Συγκεκριμένα, στα πλαίσια της ανωτέρω εντολής, η μηχανικός θα διενεργεί αυτοψίες, συλλογή πληροφοριών για τα ακίνητα και σύνταξη εκτιμητικών εκθέσεων .

Η αμοιβή της μηχανικού, που καλύπτει όλες τις απαιτήσεις της για την ολοκλήρωση του ως άνω έργου, κυμαίνεται -αναλόγως την πολυπλοκότητα έκαστης περίπτωσης ακινήτου- από 100 €/εκτίμηση, συν ΦΠΑ 23%, ποσό για το οποίο εκδίδεται το αντίστοιχο Τιμολόγιο Παροχής υπηρεσιών. Η καταβολή της αμοιβής από την αναθέτουσα επιχείρηση συμφωνείται να γίνει με κατάθεση στον υπ’ αριθμ. ………………………….. τραπεζικό λογαριασμό, που τηρεί η μηχανικός στην ……………. ΤΡΑΠΕΖΑ. Η μηχανικός δηλώνει ρητώς ότι ουδεμία άλλη απαίτηση εγείρεται εκ μέρους της(π.χ. με τις ασφαλιστικές εισφορές της, εισφορές ΤΕΕ ή οποιαδήποτε άλλη προκύψει) από την αναθέτουσα.

 

 

ΟΙ ΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟΙ            

……………………., 09/04/2014

Link to comment
Share on other sites

Τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τις περνάμε στο Ε3 στον κωδικό 558 (δαπάνες χρήσης)?

 

Στο Ε1 αν έχω αρνητικό αποτέλεσμα (με τις εισφορές) και στον κωδικό 307 σαν μισθωτός δεν με αφήνει να το περάσω!!!

 

Τι κάνουμε λοιπόν εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.