Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση ισχύος μοτοσυκλέτας σε 35k


DrKatsikis

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι και καλώς σας βρήκα.

Είμαι 3οετής φοιτητής πολιτικών μηχανικών και λίγο η ηλικία λίγο ο χαρακτήρας και μιας και έχω μαζέψει κάποια χρήματα στην άκρη, ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσυκλέτας.

ΑΛΛΑ...

μόλις έβγαλα το δίπλωμά μου (Α2) και σύμφωνα με τον νέο νόμο μπορώ να οδηγήσω "μοτοσυκλέτες μέγιστης ισχύος έως 35kw και λόγο ισχύος προς βάρους <=0,2 που δεν προέρχονται από διασκευή μοτοσυκλέτας το πολύ της διπλάσιας ισχύος"

Μετά από αρκετό ψάξιμο με νόμους, αντιπροσωπίες, τηλέφωνα σε υπουργεία και εκνευρισμό, έμαθα πώς ένας διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός μπορεί να προβεί σε διασκευή κινητήρα έως 25% από την αρχική του ισχύ (υπάρχει στη σελίδα του ΥΜΕ)

Κατέληξα σε αυτή τη λύση μιας και οι περισσότερες αντιπροσωπείες δεν είναι καν ενημερωμένες για την αλλαγή της νομοθεσίας και συνεπώς δεν προσφέρουν κάποια κατάλληλη ρύθμιση.

Συγκεκριμένα βρήκα ένα μεταχειρισμένο μοντέλο (δεν διαθέτω και τα απίστευτα τα χρήματα προφανώς) 60bhp που κάνοντας την μετατροπή σε KW, είναι στα "όρια" του 25% που ανέφερα.

Οι απορίες μου:

  • Μπορεί οποιοσδήποτε μηχανολόγος σε τεχνικό γραφείο να με εξυπηρετήσει;
  • Πώς θα πιστοποιείται η μετατροπή; Θα αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας η νέα ισχύς; Το σημαντικό στην υπόθεση προφανώς είναι να μην έχω μπλεξίματα στην περίπτωση στραβής και να είμαι νόμιμος με ασφαλιστικές κοκ.
  • Και τέλος εάααν γίνονται όλα αυτά... Θα μου στοιχίσει μια περιουσία για να πετύχω το σκοπό μου;

Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που προσπαθεί να μοιάσει σε μια Ευρώπη (δεν σχολιάζω αν είναι καλό η κακό) χωρίς να είναι στο ελάχιστο έτοιμη για κάτι τέτοιο... Ευχαριστώ για το χρόνο σας και η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη.

Edited by DrKatsikis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βγάζεις κατευθείαν Α (απεριόριστο) ;

Ηλικιακά δεν μπορώ. Όπως γράφω είμαι 3οετής φοιτητής. Τα διπλώματα καλώς ή κακώς άλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν το γνώριζα ότι άλλαξαν τα πράγματα,νόμιζα ίσχυε ότι μπορείς να βγάλεις Α στα 21 σου.Τί μηχανή θέλεις να πάρεις;Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το Α1 και να πάρεις μία μηχανή εντός των περιγραφομένων ορίων,η διαδικασία που πρέπει να γίνει ώστε να "υποβαθμίσεις" έναν κινητήρα και κατόπιν να πάρεις έγκριση από το αντίστοιχο μηχανολογικό της περιοχής σου είναι πολύ χρονοβόρα

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται έγκριση τύπου οπότε ναι,μπορεί να είναι έως και μη υλοποιήσιμη.Not worth it  που λέμε και στο χωριό μου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

τί δε σου αρέσει στα μηχανάκια που αντιστοιχούν στο δίπλωμά σου?

 

βρε μπας και θες να βγάλεις την άδεια και μετά να ξαναβάλεις τον κανονικό κινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.