Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: καταχώρηση ηλεκτρονικού παραβόλου


Engineer

Recommended Posts

Με ξάφνιασε η απάντησή σου αμέσως μετα το post μου...

απλά μερικές φορές (όχι θα έλεγα σπάνια) ο γραπτός λόγος ... παρανοείται ... γι' αυτό έγινε και η δική μου διευκρίνηση ....

... την καλημέρα μου .... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν πληρωθει το e-paravolo μεχρι την ημερομηνια ληξης του, πρεπει να ξαναεκδοθει (προφανως) ή βεβαιωνεται και το υψος του παραβολου ως ληξιπροθεσμο?

Link to comment
Share on other sites

Από απάντηση που μου είχαν στείλει παλαιότερα:

Σας ενημερώνουμε σε μη πληρωμένο παράβολο δεν χρειάζεται να προβείτε σε καμιά ενέργεια ακυρώνετε αυτόματα μετά την προέλευσης καταληκτικής ημερομηνίας πληρωμής του. Μπορείτε να κάνετε καινούργιο αίτημα για παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του όσον αφορά την ανανέωση της άδειας?

 

Πλήρωσα πριν από λίγο το e-παράβολο που είχα κατεβάσει από το gsis.gr, μέσω e-banking. Τώρα όμως δεν μπορώ να βρω

 

(και δεν θυμάμαι και από πέρυσι) πως το καταχωρώ στο buildingcert.gr. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δες το πρώτο (#1) μήνυμα αυτού του θέματος.

Συνάδελφε σ ευχαριστώ πολύ, αυτό διάβασα πρώτο πρώτο, απλά δεν βρίσκω το αντίστοιχο ''πεδίο'' μέσα στο buildingcert για να καταχωρήσω το παράβολο

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο "Σειρά και Α/Α", καταχωρείς αντί γι' αυτά τον ψηφιακό «κωδικό παραβόλου». Επίσης συμπληρώνεις την ημερομηνία και ανεβάζεις σκαναρισμένο το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο "Σειρά και Α/Α", καταχωρείς αντί γι' αυτά τον ψηφιακό «κωδικό παραβόλου». Επίσης συμπληρώνεις την ημερομηνία και ανεβάζεις σκαναρισμένο το αρχείο.

Σ ευχαριστώ πολύ! Μάλλον επειδή 30/5 λήγει η παρούσα άδεια και δεν είναι 1 μήνας νωρίτερα, δεν έχουν ακόμα ανοίξει αυτά τα πεδία σε μένα. 

 

Ίσως το ενεργοποιούν 1 μήνα πριν από την λήξη. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως! Καλή συνέχεια και καλές δουλειές να έχουμε όλοι :)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

γνωρίζετε σε πόσο καιρό από την υποβολή του ηλεκτρονικού παραβόλου επιτρέπεται και πάλι η πρόσβαση ; Ελέγχεται ηλεκτρονικά ή από υπάλληλο ; Θέλω να υποβάλλω τώρα και να δουλέψω αύριο. Υποτίθεται ότι σε μία ημέρα (αύριο) χάνω το δικαίωμα προσβάσεως.

Το σε μία ημέρα τί σημαίνει ; Πότε δηλαδή ακριβώς παύει το δικαίωμα προσβάσεως ;

ΕDIT -> Στο σημείο 00:00 που αλλάζει και "μπαίνει" η ημέρα που αναφέρεται ως ημέρα που χάνεις το δικαίωμα προσβάσεως.

 

 

Μιάς και το έκανα τελικά...

Αυτά είναι τα βήματα που ακολουθούμε:

 

ΒΗΜΑ 1-ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ

post-46561-0-77348700-1433540215_thumb.jpg

 

ΒΗΜΑ 2-ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ

 

post-46561-0-00973000-1433540225_thumb.jpg

 

ΒΗΜΑ 3-ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ&ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ

 

post-46561-0-25399700-1433540240_thumb.jpg

 

Και "κατεβάζουμε" ένα αρχείο σαν και αυτό:

 

eparavolo.pdf

 

Εάν το πληρώσουμε το αρχείο αλλάζει (αφαιρείται η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής) και γίνεται έτσι:

 

eparavolo_paid.pdf

"Ανεβάζουμε" το εν λόγω αρχείο στο buildingcert και επιλέγουμε ηλεκτρονικό παράβολο, οπότε εξαφανίζονται τα πεδία "Σειρά" και "Α/Α" και δημιουργείται ένα μόνον πεδίο προκειμένου να εισάγουμε τον Κωδικό του ηλεκτρονικού παραβόλου που εμφανίζεται στο συνημμένο στο πεδίο εντός του κοκκίνου "συννέφου". Εισάγουμε τον Κωδικό χωρίς κενά (Προσοχή στο copy-paste εισάγουμε με κενά ! !).

Αναφέρει ότι η ενεργοποίηση πραγματοποιείται κατά μέσο όρο σε 5 εργάσιμες ημέρες! Ελπίζω να μην ισχύει αυτό !!

Το ηλεκτρονικό παράβολο πρέπει να έχει εξοφληθεί ! Εξοφλείται και μέσω web banking.
 

Οι ερωτήσεις στην αρχή του μηνύματος ισχύουν, οπότε εάν κάποιος Συνάδελφος γνωρίζει κάτι ας το μοιρασθεί εάν επιθυμεί. 
Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.