Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.: Θεώρηση βιβλιαρίων ασθενείας - Σύστημα ελέγχου εγκυρότητας εγγυητικής επιστολής


Engineer

Recommended Posts

Ολα καλα (λεμε τωρα...) με το "ΑΤΛΑΣ" αναφορικα με νοσοκομεια, γιατρους και φαρμακεια. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις, πχ Οικογενειακο Επιδομα ΟΑΕΔ που λαμβανει η συζυγος ασφαλισμενη στο ΙΚΑ, οπου απαιτειται φωτοτυπια των βιβλιαριων των τεκνων οπου να φαινεται οτι ειναι ασφαλισμενα μεχρι 31/12/2015... Καμια ιδέα;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παθόντες με ενημέρωσαν ότι λόγω συμπλήρωσης του 35ου έτους ηλικίας, δημιουργήθηκε πρόσθετη οφειλή στην Ασφάλιση τους γύρω στα 15 ευρώ.Ενώ λοιπόν είχαν πληρώσει τις εισφορές τους κανονικά κ είχαν εκδώσει και ενημερότητα, ο γιατρός έβλεπε ότι δεν ήταν ενήμεροι και αναγκάστηκαν να επιστρέψουν στο Ταμείο μας και να εξοφλήσουν το υπόλοιπο ποσό.Για δείτε το συνάδελφοι.

 

Σοβαρά? Λες να έπεσα στην περιπτωση? Εκλεισα τα 35 πέρυσι :smile:. ΚΑι μετά σου λεέι πως τα χρόνια δεν φέρνουν προβλήματα......

 

Κανά email τουλάχιστον πάιζει να στειλω τπτ μπας και γλυτωσω α. την ψυχική μου υγεία β. Την ταλαιπωρια γ. την φυλακή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεθαβω το θεμα για να ενημερωσω για το εξής:

 

Εστειλα email στο ΤΣΜΔΕ για να μου δωσουν οδηγίες για το θεμα. Η 1η απάντηση στο mail ηταν "περάστε απο κεντρικά γιατί φαίνεται να εχετε κα΄ποις οφειλές" (σημείωση: Μου ειχε βγάλει λόγω κλεισιματος 10ετιας μια εξτρα χρέωση για 8 μέρες 18 ευρώ που δεν ειχε μπει σε κανεα ειδοποιητηριο).

 

Ξαναεστειλα την Παρασκευη 2ο μαιλ προς ΤΣΜΕΔΕ ζητώντας να μου στείλουν κωδικο πληρωμής, καθώς δεν ηταν ευθυνη μου το γεγονός αυτό.

 

ΕΚπληξη: Σημερα το πρωι μου το στειλανε με fax.! Γλυτωσα την ταλαιπωρία. Λες να αλλαζουν νοοτροπία εκει μέσα>? Μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συνάδελφοι, είμαι κι εγώ σε διακανονισμό. Μπορεί να μου πει κανείς πού στο site του ΤΣΜΕΔΕ να πάω για να κάνω εκτύπωση τη θεώρηση του βιβλιαρίου; Πό ακριβώς, βήμα βήμα. Έχω χαθεί στο site είμαι με πυρετό χάλια και προσπαθώ να βρω πού να πάω να το βρω να το εκτυπώσω για να πάω σε γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τον Φεβρουαριο του 2016 ειμαστε θεωρημένοι όλοι, εντολη Τσιπρα...

Πηγαινε στο γιατρο σου, θα το δει στο συστημα, δεν χρειαζεσαι θεωρηση στο βιβλιαριο.

 

 

***

Μην ψαχνεις στο online συστημα του ΤΣΜΕΔΕ, το εχουν βγαλει για τον παραπανω λογο.

Το μονο που κανουμε τωρα οι μηχανικοι, ειναι να μπουμε σε διακανονισμο για τα χρωστουμενα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τον Φεβρουαριο του 2016 ειμαστε θεωρημένοι όλοι, εντολη Τσιπρα...

Πηγαινε στο γιατρο σου, θα το δει στο συστημα, δεν χρειαζεσαι θεωρηση στο βιβλιαριο.

 

 

***

Μην ψαχνεις στο online συστημα του ΤΣΜΕΔΕ, το εχουν βγαλει για τον παραπανω λογο.

Το μονο που κανουμε τωρα οι μηχανικοι, ειναι να μπουμε σε διακανονισμο για τα χρωστουμενα...

Έτσι νόμιζα κι εγώ, αλλά δυστυχώς όχι σε γιατρό δεν πας, αλλά ούτε και εξετάσεις, εμβόλια παιδιών κτλ δεν σε αφήνουν να κάνεις. Χτυπάει alarm. Αν θες να τα "σκάσεις" σε γιατρό της αρέσκειάς σου και να πληρώσεις "ντούκου" ό,τι φάρμακα-εξετάσεις χρειαστείς, πήγαινε!!!

Έχω στείλει και e-mail στο ΤΣΜΕΔΕ με την απόφαση μέχρι Φεβ 2016 και ούτε που μου απάντησαν. Τους έστειλα ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, τα πάντα...ΓΡΑΨΙΜΟ όσο παίρνει!!!

Καλό είναι να μην γράφουμε, αν δεν γνωρίζουμε. Άλλο τι λένε κι άλλο τι γίνεται! Από χαρτούρα και αποφάσεις έχουμε χορτάσει!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου έγραψαν εξετάσεις χωρίς κάποιο πρόβλημα και είμαι σε διακανονισμό.

Όποιος είναι σε διακονονισμό είναι ΟΚ σε όλα. Οι υπόλοιποι είναι το θέμα...

Άρα γράφουμε φάρμακα, αλλά όχι εξετάσεις (το έχω τσεκάρει το δεύτερο). Εκτός και άλλαξε κάτι το τελευταίο 15ήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.