Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινό σύστημα Συντεταγμένων Καννάβου Hatt - Εγσα '87


Recommended Posts

Καλησπέρα και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα, έχω εισάγει στο autocad χάρτες της ΓΥΣ (1:5000) οι οποίοι έχουν το ίδιο κέντρο προβολής , τους οποίους πρόκειται να γεωαναφέρω, το ζητούμενο όμως είναι ότι θέλω να προσθέσω τους καννάβους Hatt και Εγσα'87, συμβουλές και μεθοδολογία  για τον σχεδιασμό των δύο ξεχωριστών καννάβων hatt και εγσα'87 είναι ευπρόσδεκτοι, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη σκέψη εγώ θα έκανα το παρακάτω απλό και γρήγορο:

  • scale 1/1
  • Δημιουργία Κανάβου hatt
  • Γεωναφορά-align σε ΕΓΣΑ
  • Δημιουργία Κανάβου ΕΓΣΑ
  • 2 layers για τους κανάβους για να ελεγχω εύκολα όποιον θέλω
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απορία, αν μπορείς να αναλύσεις την γεωαναφορά σε εγσα'87?, ( μεχρι στιγμής, εχω δημιουργήσει τον κάνναβο hatt, και έχω πραγματοποιήσει την γεωαναφορά  των σκαναρισμένων διαγραμμάτων σε αυτό το σύστημα),

ο έλεγχος των καννάβων σε τι αναφέρεται και πως πραγματοποιείται?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θέλεις να φτιάξεις ένα διάγραμμα-χάρτη με αναφορά σε δύο συστήματα προβολής

δεν παραβιάζεις βασικές αρχές χαρτογραφίας?

δεν είναι καλύτερο να βάλεις τον ένα δίπλα στο άλλο και να εκτυπώσεις λίγο μεγαλύτερο σχέδιο βέβαια

αλλά να είσαι πιο σωστός ή ανάλογα με την περίπτωση δεν αρκεί η αναγραφή συντεταγμένων στα δύο συστήματα

αν επιμένεις πάντως μετέτρεψε τις συντεταγμένες από hatt--->ΕΓΣΑ και οριοθέτησε ένα παραλληλόγραμμο σε ΕΓΣΑ μετά εύκολα σχεδιάζεις τον κάνναβο

αυτά βέβαια είναι σχεδιαστικά και μόνο

αν θεωρήσουμε διάγραμμα 1/5000 σε hatt o κάνναβος είναι 500μΧ500μ σε ΕΓΣΑ δεν είναι τόσο!!!!!

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θέλεις να φτιάξεις ένα διάγραμμα-χάρτη με αναφορά σε δύο συστήματα προβολής

δεν παραβιάζεις βασικές αρχές χαρτογραφίας?

δεν είναι καλύτερο να βάλεις τον ένα δίπλα στο άλλο και να εκτυπώσεις λίγο μεγαλύτερο σχέδιο βέβαια

αλλά να είσαι πιο σωστός ή ανάλογα με την περίπτωση δεν αρκεί η αναγραφή συντεταγμένων στα δύο συστήματα

αν επιμένεις πάντως μετέτρεψε τις συντεταγμένες από hatt--->ΕΓΣΑ και οριοθέτησε ένα παραλληλόγραμμο σε ΕΓΣΑ μετά εύκολα σχεδιάζεις τον κάνναβο

αυτά βέβαια είναι σχεδιαστικά και μόνο

αν θεωρήσουμε διάγραμμα 1/5000 σε hatt o κάνναβος είναι 500μΧ500μ σε ΕΓΣΑ δεν είναι τόσο!!!!!

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντηση,

Αν παραβιάζω βασικές αρχές χαρτογραφίας?, αν ναι μάλλον δεν είμαι ο μόνος (μπλε τετραγωνισμός hatt, πορτοκαλλί τετραγωνισμός εγσα'87)?

ojm8ic.jpg

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

αν θεωρείς ότι μιά πλάγια ισαπέχουσα αζιμουθιακή προβολή είναι ίδια με μιά εγκάρσια μερκατορική προβολή με έναν κεντρικό μεσημβρινό

είναι ίδια "πάω πάσο"

πρόσεξε σε κάθε περίπτωση το υπόμνημα του χάρτη της ΓΥΣ και θα καταλάβεις

τον απλούστερο τρόπο στον περιέγραψα οι δύο κάνναβοι δεν θα είναι παράλληλοι

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ταυτίζονται οι δύο κάναβοι για αυτό είπα σε δύο layer να μπουν οι κάναβοι, αλλά για εξαγωγή χωρικής πληροφορίας που απ ότι κατάλαβα αυτός είναι ο στόχος του zulumpo, οι αποκλίσεις μεταξύ τους είναι μικρές. Τώρα για μεγαλύτερης ακρίβειας εργασίες, πέρα από έναν εντοπισμό , πρέπει να συνυπολογιστούν όλα αυτά που έιπε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.