Μετάβαση στο περιεχόμενο

Google Earth Pro


dimitris2244

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα έκανα μια εργασία GIS με το Google earth για την σχολή μου και πάλευα με τα pixel έτσι προσπαθησα να βρώ έναν τρόπο να πετύχω καλύτερη ανάλυση χωρίς να πληρώσω το pro . Κατεύασα τη δοκιμαστική έκδωση του google earth pro η οποία είναι δωρεάν για κάποιο διάστημα , αλλά απο εκεί άμα εκτυπώσεις σου βγάζει κάτι γραμμές και λέει πάνω ότι είναι δοκιματική έκδωση . Οπότε βρίκα ένα κόλπο που είναι legit (με λίγα λόγια δεν παραβιάζω τους κανόνες του forum ) . Κάνω εκτύπωση σε pdf και στην συνέχεια ανοίγω το pdf , κάνω copy την περιόχη που θέλω , και paste στο photoshop και απόθήκευση σε TIFF . Τέλος το περνάω στο GIS και κάνω την δουλεία μου με καλύτερη ανάλυση .Σε κλίμακα 1:5000 που το είχα κάνει με το free δεν φαινόντουσαν τα αγροτεμάχια καλα , αλλά έτσι καλύπτεται η ακρίβεια της κλίμακας παράδοσης μία χάρα .

 

Κάνω αυτό το post γιατί κατά καιρούς έχω δεί άτομα να ρωτάνε για google earth pro , και πιστεύω είναι ότι πρέπει σαν προσορινή λύση .

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούργιο θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Πως ορίζω polylines στο Google Earth γιατί σώζω kml files αλλά είναι κενά

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει απλά. Ευχαριστώ

 

Αρχικά επιλέγεις το εργαλείο για προσθήκη διαδρομή, πολυγώνου ή σημείου. Θα σου εμφανιστεί ένα πλαίσιο διαλόγου στο οποίο ορίζεις διάφορες παραμέτρους, όπως ονομασία, περιγραφή, στυλ και χρώμα κτλ. Εάν μετακινήσεις τον κέρσορα του ποντικού στο ενεργό παράθυρο του Google θα δεις ότι αυτός αλλάζει μορφή. Ψηφιοποιείς τα σημεία της γραμμής που σε ενδιαφέρουν και στην συνέχεια κλείνεις το παράθυρο διαλόγου. Στην αριστερή εργαλειοθήκη του Google, στα Μέρη στην υπο-ενότητα Προσωρινά μέρη θα δεις ότι έχει αποθηκευτεί η γραμμή που είχες φτιάξει με το όνομα που της είχες δώσει. Εάν κάνεις δεξί κλικ πάνω της εμφανίζεσαι ένα άλλα πλαίσιο διαλόγου, όπου σου δίνεται η δυνατότητα να αποθηκεύσεις αυτό το αρχείο μόνιμα είτε στα Μέρη μου είτε να το σώσεις ως ξεχωριστό αρχείο kzm ή kml. Ακόμα και αν το σβήσεις από το Google θα μπορείς να το ξανα-φορτώσεις όποτε εσύ θέλεις. Εάν έχεις πάλι πρόβλημα, ίσως να φταίει η εγκατάσταση του προγράμματος γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Πως ορίζω polylines στο Google Earth γιατί σώζω kml files αλλά είναι κενά

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει απλά. Ευχαριστώ

 

Για κοιτα εδω μαν.Ενα μικρο tut-video.

http://rapidshare.com/files/200448213/clip0011.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως μπορώ να εκτυπώσω μια έκταση υπό κλίμακα. Έχω φάει ώρες προσπαθώντας να το βρω τοπ πως. Μήπως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία και τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μόνο κατά προσέγγιση κλίμακα κάνω, με τον εξής τρόπο

Όταν το κάνω αποθήκευση σαν image, μου τυπώνει στη εικόνα μια γραφική κλίμακα που φαίνεται κάτω αριστερά νομίζω.

Πηγαίνω τη φώτο στο autocad και εκεί κάνω μεγέθυνση ώστε να προσεγγίζω τα μέτρα της γραφικής κλίμακας . Αφού την κάνω μεγέθυνση στα πραγματικά μέτρα, μετά την τυπώνω σε όποια κλίμακα θέλω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να μάθουμε πότε είναι τραβηγμένες οι αεροφωτογραφίες που βλέπουμε ανα πασα στιγμή?Σε μια περιοχή εκτός λεκανοπεδιου Αττικής,θυμαμαι οτι είχα παρατηρήσει πολύ αχνά μόνο τη χρονολογία , π.χ. Google Earth 2006....

Link to comment
Share on other sites

Στη sidebar, στα layers, primary database\more\DigitalGlobe coverage και τσεκάρεις τις χρονολογίες. Στο κέντρο της δορυφορικής εικόνας που σ' ενδιαφέρει θα εμφανιστεί η ημερομηνία φωτοληψίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.