Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισοδύναμα τα πτυχία κολεγίων - πανεπιστημίων (πρώτα οι νομικοί)


st2

Recommended Posts

μα καλά υπάρχει σοβαρός άνθρωπος να πιστεύει αυτά τα τα πράγματα?

 

τα ΠΕΑ με 50 ευρώ ποιοι τα κάνουν?

τα τοπογραφικά με 100?

τις τακτοποιήσεις με 300?

 

οι μπούρδες καλό είναι να σταματήσουν....

 

Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά? Μιλάω για σχέσεις εξαρτημένης εργασίας, μισθωτού έστω και με μπλοκάκι και εννοώ οτι σε περίπτωση που απολυθεί κάποιος ή διακοπεί η συνεργασία του με μια εταιρεία επειδή αποδεδειγμένα ήταν άχρηστος και τούβλο, τότε αυτό είναι το λογικό. Σαφώς και μπορεί κάποιος ικανός και καλός να χάσει την δουλειά του για χ,ψ,ω άσχετο λόγο, μπορεί κάποιος άχρηστος να μπήκε με μέσον και ο καλός να χάνει την δουλειά, αλλά εγω ανέφερα τι είναι το λογικό. Σχολίασα το κείμενο του συναδέλφου που μίλησε για άχρηστους και τούβλα με 5αρια 6αρια και εστιάστηκε μόνο στα ΤΕΙ. Άχρηστοι υπάρχουν τόσο από ΤΕΙ όσο και από ΑΕΙ.

 

Το παράδειγμα που μου αναφέρεις με τις τιμές των Ελ.Επ το θεωρώ ολίγον άστοχο. Μπορεί κάποιος να αναγκάστηκε να μειώσει τις τιμές, αφού διαφορετικά δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τους υπόλοιπους, αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκη οτι δεν ξέρει να κάνει την δουλειά σωστά και οτι είναι άχρηστος. Άμα τα ΠΕΑ π.χ τώρα είχανε 150ευρώ για 100τμ πόσοι από αυτούς που κάνουν τις μαϊμουδιές δεν θα έκαναν σωστή και αναλυτική δουλειά? Κάποιοι καλοί επιλέγουν να συνεχίσουν την δουλειά τους και με τις χάλια τιμές για να επιβιώσουν, κάποιοι άλλοι προτιμούν να σταματήσουν ή να αλλάξουν και επάγγελμα, κάποιοι άλλοι που έκαναν καλά την δουλειά τους τώρα προτιμούν να ρίξουν επίτιδες το επίπεδο της δουλειάς τους αφού οι τιμές έπεσαν και δεν υπάρχει τρόπος να ανέβουν. Εσύ μάλλον για αυτή την τελευταία κατηγορία αναφέρεσαι. Αυτοι οι τελευταίοι για εμένα είναι περισσότερο λαμόγια, παρά τούβλα.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια δείτε πρόταση για απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος μηχανικών..... Μόνο ο καλύτερος επιβιώνει...

 

seals.gif

 

ΕΤΣΙ!

 

Στο τέλος θα μείνει μόνο ένας!

 

highlander2d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην υπονοείς οτι την ευθύνη για αυτές τις εξευτελιστικές αμοιβες τις έχουν οι Μηχανικοί Τ.Ε.....

 

οχι καλε..... ουτε να το σκεφτεις...

Link to comment
Share on other sites

Οττο ειρωνίες αλλού....Δε χρειάζεται να αναφέρω ΠΛΗΘΟΣ διπλωματούχων που το κάνουν ούτε πόσες δουλειές έχασα απο αποφοίτους ΑΕΙ που χρέωναν με την οκκά ....

 

Θες να παραθέσω αγγελίες και διαφημίσεις διπλωματούχων για τις "καλές" τιμές τους?

 

Προσωπικά είμαι απο τους ακριβότερους στην τοπική πιάτσα και ας είμαι Τ.Ε....τι κρίμα που η ποιότητα της δουλειάς μου ξεπερνάει αυτή πολλών διπλ. που στα λόγια έρχονται πάντα πρώτοι....

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.