Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το κράτος Ιανός: Το παράδειγμα των επενδύσεων στα φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Οποιαδήποτε στρατηγική για την υπέρβαση της οικονομικής κρίσης δεν μπορεί παρά να περιλαμβάνει ως πρωταρχικό στόχο την ανάπτυξη των επενδυτικών πρωτοβουλιών και μάλιστα των ιδιωτικών, τις οποίες το κράτος οφείλει να προωθεί και να ενισχύει με κάθε θεσμικό τρόπο.

 

Η εν πολλοίς αυτονόητη αυτή παραδοχή υιοθετείται στη χώρα μας δυστυχώς μόνον σε επίπεδο διακήρυξης αρχών, ακόμη και από δυνάμεις που ενστερνίζονται τον οικονομικό φιλελευθερισμό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στρέβλωσης στον τομέα αυτό αποτελεί, δίχως αμφιβολία, η πολιτική της χώρας στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και κυρίως στα φωτοβολταϊκά. Σε μια χώρα που θα μπορούσε να αναδειχθεί πρωτοπόρος στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκούς σταθμούς, η κρατική πολιτική των τελευταίων ετών οδηγεί σε καταστροφή των επενδύσεων που έχουν γίνει με παρότρυνση μάλιστα των κυβερνώντων. Με πρόσχημα τα ελλείμματα που δημιούργησε η ίδια κρατική πολιτική στον ειδικό Λογαριασμό των Α.Π.Ε. επιβλήθηκαν, αρχικά με τον ν. 4093/2012 κεφαλικός φόρος 25%-30% στις τιμές πώλησης και, πρόσφατα, με τον ν. 4254/2014 υποχρεωτική μονομερής μείωση των συμβατικών τιμών σε ποσοστό που σε πολλές περιπτώσεις υπερβαίνει το 40%. Επιπλέον, με τον τελευταίο αυτό νόμο επιβάλλεται αναδρομικά υποχρεωτική έκπτωση που αγγίζει το 40% στις τιμές πώλησης για την ηλεκτρική ενέργεια που έχει παραχθεί το έτος 2013 (!).

 

Με τον τρόπο αυτό, το «φιλελεύθερο» (κατά τα λοιπά) κράτος ανατρέπει πλήρως τις συμβάσεις που έχουν συνάψει (και μάλιστα με παρότρυνση του ίδιου) οι επενδυτές – παραγωγοί και τους οδηγεί, εν πλήρη γνώση του, στην οικονομική καταστροφή. Αποτέλεσμα της «πολιτικής» αυτής θα είναι να περάσουν οι –οικονομικά απαξιωμένοι- φωτοβολταϊκοί σταθμοί στις δανείστριες τράπεζες και, στη συνέχεια, να πουληθούν σε εξευτελιστικές τιμές!

 

Πρόκειται, αναμφίβολα, για ρυθμίσεις που είναι κραυγαλέα αντισυνταγματικές, αφού παραβιάζουν ευθέως τις διατάξεις του Συντάγματος που κατοχυρώνουν την οικονομική ελευθερία, την επιχειρηματική ελευθερία και την ελευθερία των συμβάσεων (άρθρο 5 παρ. 1 Συντ.). Παράλληλα, προσκρούουν στις αντίστοιχες διατάξεις της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

 

Τον αντισυνταγματικό χαρακτήρα των περιορισμών αυτών εντοπίζει μάλιστα και η Επιστημονική Υπηρεσία της Βουλής στην Έκθεσή της που συνοδεύει τον ν. 4254/2014 (!). Έτσι, το κράτος αντί να είναι αρωγός και συμπαραστάτης των παραγωγών-επενδυτών καθίσταται κυριολεκτικά αντίδικός τους, αφού τους υποχρεώνει να καταφεύγουν μαζικά στη Δικαιοσύνη για να προασπίσουν στοιχειωδώς τα συμφέροντά τους, καταθέτοντας αγωγές στα διοικητικά και στα αστικά δικαστήρια.

 

Μπροστά σε μια τέτοια πολιτική αντιφάσεων θα μπορούσε να αναρωτηθεί εύλογα κανείς τι και ποιον εξυπηρετεί τελικά αυτή η εμφάνιση του κράτους με τη μορφή Ιανού: Ταυτόχρονα ως υπέρμαχου των επενδυτικών πρωτοβουλιών και ως πολέμιου και αντίδικου των επενδυτών… Ένα είναι βέβαιο πάντως: Το κράτος Ιανός δεν θα κατορθώσει ποτέ να γίνει αξιόπιστος προορισμός επενδυτικών κεφαλαίων και, άρα, φορέας ανάπτυξης και προόδου.

 

*Ο Συνταγματολόγος Δρ. Απόστολος Παπακωνσταντίνου είναι εταίρος της Δικηγορικής Εταιρείας «Απ. Παπακωνσταντίνου – Γ. Κατρούγκαλος – Ν. Χλέπας και Συνεργάτες»

 

Πηγή: Το κράτος Ιανός: Το παράδειγμα των επενδύσεων στα φωτοβολταϊκά | newmoney.gr http://www.newmoney....a#ixzz30dWXPoVo

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

η καραμέλα των απε και η κλάψα για τις κομμένες ταρίφες δεν έχει τελειωμό.

 

η απάτη των απε και το συνεχές βήμα που παίρνουν οι επενδυτές της πλάκας και της επιδότησης.

 

 

αφιερωμένο εξαιρετικά

 

Τα πρακτοράκια του WWF που ψάχνουν για ζόμπυς

 

wwf+%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF

 

http://archaeopteryxgr.blogspot.gr/2014/03/wwf.html

 

wwf : λιγνίτης: κακός για την ελλάδα, καλός για τη γερμανία

 

Berlin The environmental organization WWF insists on immediate reform of the electricity market, so that fossil fuel power plants remain in use and can be built new.

 

http://tinyurl.com/oo33mrl

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε στρατηγική για την υπέρβαση της οικονομικής κρίσης δεν μπορεί παρά να περιλαμβάνει ως πρωταρχικό στόχο την ανάπτυξη των επενδυτικών πρωτοβουλιών και μάλιστα των ιδιωτικών, τις οποίες το κράτος οφείλει να προωθεί και να ενισχύει με κάθε θεσμικό τρόπο.

 

και δεν μας λες δρ. απόστολε παπακωνσταντίνου, εταίρε της δικηγορικής εταιρείας «απ. παπακωνσταντίνου – γ. κατρούγκαλος – ν. χλέπας και συνεργάτες» (να και η διαφημισούλα)

 

καθώς και συ admin που ανάρτησες αυτή την γελοιότητα η ενίσχυση από την τσέπη του λαού για να "δουλεύει ο ήλιος για σας" από πότε είναι επένδυση?

 

λυπάμαι που δεν έχω τη δυνατότητα να βαθμολογήσω αρνητικά την βλακεία που ανάρτησε (εκ του πονηρού προφανώς) ο admin.

Edited by tubaruba
  • Upvote 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

και δεν μας λες δρ. απόστολε παπακωνσταντίνου, εταίρε της δικηγορικής εταιρείας «απ. παπακωνσταντίνου – γ. κατρούγκαλος – ν. χλέπας και συνεργάτες» (να και η διαφημισούλα)

 

καθώς και συ admin που ανάρτησες αυτή την γελοιότητα η ενίσχυση από την τσέπη του λαού για να "δουλεύει ο ήλιος για σας" από πότε είναι επένδυση?

 

λυπάμαι που δεν έχω τη δυνατότητα να βαθμολογήσω αρνητικά την βλακεία που ανάρτησε (εκ του πονηρού προφανώς) ο admin.

Δεν πιστευω οτι ο admin εβαλε τον αθρογραφο σαν διαφημιση, απλα πιθανον να εκανε copy - paste k παρεθεσε κ την πηγη για οποιον θελει να την δει.

 

Οι ταριφες πρεπει να μειωθουν αλλα οχι στα ηδη υπογεγραμμενα εργα, οσο αφορα ομως τα φ/β ειναι επενδυση, καλη ή κακη ειναι στην κριση του καθενος.

Η Γερμανια χρησιμοποιει λιγνιτη αλλα ταυτοχρονα ειναι κ η υψηλοτερη χωρα με αιολικα κ ηλιακα ( παντα λαμβανοντας υποψιν τις μερες ηλιοφανειας της) κ συνεχιζει να επενδυει σε αυτα, οποτε δεν θα τα ελεγα σαν μια αχρηστη επενδυση.

 

Βλεπεις μερικες χωρες κανουν στρατηγικο σχεδιασμο σε οτι αφορα τον πιο σημαντικο τους παραγοντα την παραγωγη ενεργειας, αυτος ειναι που θα καθοριζει την αναπτυξη μιας χωρας κ το επιπεδο διαβιωσης.

 

Δεν νομιζω οτι εχεις καταλαβει καλα την χρησιμοτητα πολλαπλων μορφων παραγωγης ενεργειας σε μια χωρα κ τι μπορει αυτο να αποδωσει μελλοντικα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει πρόσφατα σε ημερίδα για τα αιολικά. Το κακό που κάναμε με τις εγγυημένες τιμές τόσο εμείς όσο και μερικές άλλες χώρες είναι οτι στήσαμε ένα ολόκληρο σύστημα πληρωμής επενδύσεων σε Φ/Β και δώθηκε μια εικόνα ειδικά σε άτομα που δεν είναι μηχανικοί οτι τα έσοδα από τα Φ/Β είναι κάτι σαν τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων. Πλέον η ισχύς των Φ/Β στην Ελλάδα είναι υπεραρκετή και επειδή το σύστημα παίρνει αρκετό ρεύμα από τα Φ/Β συμπιέζεται ο λυγνίτης που ήταν το φθηνότερο καύσιμο που είχαμε στην διάθεσή μας για την παραγωγή ηλεκτρισμού. Το κράτος για να μπορέσει να πληρώσει όλα αυτά τα Φ/Β βάζει τέλη στους καταναλωτές, αύξησε την ενέργεια ανά kWh αλλά μείωσε και τις ταρίφες κάτι που είναι αναπόφευκτο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ο admin εβαλε τον αθρογραφο σαν διαφημιση, απλα πιθανον να εκανε copy - paste k παρεθεσε κ την πηγη για οποιον θελει να την δει.

 

άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τ' αυτιά μου! ποιος είπε εκεί για τον admin? αυτοί διαφημίζονται για να τρέξουν οι φωτο-βολτο-βλογιοκομένοι να τους μαδήσουν.

 

Δεν νομιζω οτι εχεις καταλαβει καλα την χρησιμοτητα πολλαπλων μορφων παραγωγης ενεργειας σε μια χωρα κ τι μπορει αυτο να αποδωσει μελλοντικα.

 

εσύ λογικά θα υπερασπιστείς τα φ/β, βγαίνει ψωμάκι από εκεί. ψωμάκι στην πλάτη τους καρπαζοεισπράκτορα λαού.

 

ps: όσο για τις αρνητικές ψήφους, αν ήταν φανερές, θα βλέπατε ποιοι κοντοπίθαροι (σε μπόι και γνώση) τις έχουν δώσει.

Edited by tubaruba
  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τ' αυτιά μου! ποιος είπε εκεί για τον admin? αυτοί διαφημίζονται για να τρέξουν οι φωτο-βολτο-βλογιοκομένοι να τους μαδήσουν.

 

εσύ λογικά θα υπερασπιστείς τα φ/β, βγαίνει ψωμάκι από εκεί. ψωμάκι στην πλάτη τους καρπαζοεισπράκτορα λαού.

 

ps: όσο για τις αρνητικές ψήφους, αν ήταν φανερές, θα βλέπατε ποιοι κοντοπίθαροι (σε μπόι και γνώση) τις έχουν δώσει.

Εγώ θα υποστηρίξω την γνώμη μου βάση των γνώσεων μου k των εμπειριών μου, οποτε εάν θες κανε k εσύ το ίδιο.
Εάν θεωρείς ότι κατέχεις την απόλυτη αλήθεια βάση του γνωστικού αντικειμενου.
 
p.s αρνητικές έχουμε φάει όλοι k δεν έχει να κάνει με το αν συμφωνούμε η διαφωνούμε με μια γνωμη" alla me το ύφος του κειμένου, 
 
Δεν νομίζω όμως ότι k εσύ είσαι κανένας φάρος γνώσης, οποτε καλο θα ήταν να γραφεις λιγάκι πιο ήρεμα, η να συζητήσhς
 
p.s.2 k ακόμα k ας επιτίθεσαι σε προσωπικό επίπεδο δεν σου βάλω αρνητική γιατί είσαι νέος ίσως στο forum k δεν ξέρεις πως λειτουργεί
Edited by george_RES
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα υποστηρίξω την γνώμη μου βάση των γνώσεων μου k των εμπειριών μου, οποτε εάν θες κανε k εσύ το ίδιο.

 

 

αυτό κάνω. και το τελικό αποτέλεσμα με δικαιώνει. εσείς που κοροιδεύατε/κοροιδεύετε τον κοσμάκη ότι θα δουλεύει ο ήλιος γι'αυτούς να δω τι θα τους πείτε

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

αυτό κάνω. και το τελικό αποτέλεσμα με δικαιώνει. εσείς που κοροιδεύατε/κοροιδεύετε τον κοσμάκη ότι θα δουλεύει ο ήλιος γι'αυτούς να δω τι θα τους πείτε

 

φυσικά η IPCC έχει άλλη γνώμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.