Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα


Recommended Posts

Ρε παιδιά πως γίνεται να μην φιλοξενείται ο άλλος και να έχει μέχρι 6.000......Τι τρώει? 

   

 

Δεν ξέρω τι τρώει και τι πίνει . Αυτό είναι διαχρονικό πρόβλημα , δεν είναι τωρινό. Ωστόσο έτσι όπως είναι διαμορφωμένα τα κριτήρια για τη λήψη της παροχής αυτής , δικαιούχοι θα είναι τελικά όλοι οι ανά την Ελλάδα Γύφτοι και πάσης φύσεως μετανάστες , ενώ εξαιρούνται ημεδαποί που το έχουν ανάγκη  και η εξαίρεση γίνεται για το ιλλιγιώδες ποσό των 50 ή 100 ευρώ . Πάντως δε θα ήθελα να θεωρηθεί ρατσιστικό το σχόλιο αυτό , αλλά αυτά είναι τα δεδομένα που βλέπω εγώ. Η ανικανότητα του κράτους να χαράξει μια καθαρή πολιτική κοινωνική παραμένει σε όλο της το μεγαλείο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, το σχόλιό σου δεν είναι καθόλου ρατσιστικό.

 

Είχα πάει τις προάλλες στην εφορία να μου σφραγίσουν μια κατάσταση και μέχρι να τελειώσω είχαν μπει και περίμεναν στο γραφείο, ερχόντουσαν συνεχώς, τσιγγάνοι και (λαθρο)μετανάστες ζητώντας πληροφορίες για το μέρισμα, ενώ ακόμα δεν είχε βγει η εγκύκλιος με τα κριτήρια για την διανομή του! Όταν είναι για παροχές στήνονται πρώτοι στην ουρά, αλλά από υποχρεώσεις τίποτα.

 

Η ίδια η έφορος μου είπε πως κανένας Έλληνας δεν πρόκειται να πάρει μέρισμα γιατί ακόμα και ενα αυτοκινητάκι να έχεις σε πιάνει το τεκμήριο. Όλο το μέρισμα σε αυτούς θα πάει.

 

Και εσύ κορόϊδο ελεύθερε επαγγελματία μηχανικέ πλήρωνε ΤΣΜΕΔΕ και 26% από το πρώτο ευρώ και εισφορά αλληλεγγύης (αλληλεγγύη σε ποιους άραγε; ).......

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Έκανε ο SOTHRIS μια αρχή (κακή κατά την γνώμη μου), και δόθηκε μια ωραιότατη συνέχεια από τον JasonK.

 

Γιατί ρε παιδιά? Οι γύφτοι δεν είναι πολίτες? Δεν δικαιούνται να πάρουν κάτι αν όντως έχουν χαμηλότερο εισόδημα?

Οι λαθρομετανάστες έχουν τραβήξει πολλά για να έρθουν και να μας κάνουν την τιμή να ζούνε στην χώρα μας. Ας μην τρώνε και την λάσπη μας....Μέχρι τώρα δεν έχω δει να δικαιούνται ΤΙΠΟΤΑ λαθρομετανάστες ούτε και σε πολύ πιο πολιτισμένες και πολυπολιτισμικές χώρες από την Ελλάδα. Αν πάλι κάποιος μετανάστης, ζει, εργάζεται και φορολογείται στην Ελλάδα, τότε γιατί να μην πάρει κι αυτός λίγο από τα "κλοπιμαία"? (διότι περί αυτού πρόκειται...)

 

Μας άλλαξε πολύ η κρίση ρε παιδιά, μας φτώχυνε, μας έκανε πιο αφιλόξενους, πιο "κλειστούς", ας μην χάσουμε και την ανθρωπιά μας....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Έκανε ο SOTHRIS μια αρχή (κακή κατά την γνώμη μου), και δόθηκε μια ωραιότατη συνέχεια από τον JasonK.

 

Γιατί ρε παιδιά? Οι γύφτοι δεν είναι πολίτες? Δεν δικαιούνται να πάρουν κάτι αν όντως έχουν χαμηλότερο εισόδημα?

 

Αν είναι αντικειμενικός ο τρόπος εξεύρεσης του εισοδήματος  η απάντηση είναι θετική , ωστόσο το πραγματικό γεγονός είναι ότι ευνοούνται όσοι έχουν μαύρα εισοδήματα  . Αν υποστηρίξει κάποιος οτι η συγκεκριμένη ομάδα είναι φτωχότερη  (ατομικά ή συλλογικά ) από τους υπόλοιπους που αποκλειονται από την είσπραξη αυτής της παροχής , απλά βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι ντροπή και μόνο να λέτε ότι έχουν δικαιώματα οι λαθρομετανάστες...Είναι ακριβώς αυτό που λέει η λέξη...Λαθρομετανάστες. Κανένα δικαίωμα δεν πρέπει να έχουν!! Δεν τους κάλεσε κανείς, παράνομα είναι στη χώρα. Επόμενο βήμα να τους δώσετε και εκλογικό δικαίωμα... Αν είναι ρατσιστικό να είναι δε με ενδιαφέρει. Είναι τιμή που μας ήρθαν όλοι οι δολοφόνοι και οι κατετραγμένοι με τα κόμπλεξ των χωρών τους....

Ο Ελληνας άνεργος που ζει με τον συνταξιούχο πατέρα του να μην το δικαιούται και να το δικαιούται ο λάθρο και ο γύφτος......

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, είναι κοινό μυστικό πως πολλοί εξ'αυτών (ειδικά οι τσιγκάνοι) λαμβάνουν παρανόμως πολλών ειδών επιδόματα (πχ δηλώνοντας ανύπαρκτα τέκνα), φοροδιαφεύγουν συστηματικά και όταν τους κυνηγήσουν οι αρχές πιπιλίζουν την καραμέλα του ρατσισμού.

 

Ζητούν δικαιώματα και παροχές αλλά από υποχρεώσεις μηδέν !!!

 

Εγώ αυτήν την πραγματικότητα θέλω να αναδείξω και κινδυνεύω να χαρακτηριστώ και ρατσιστής.

 

Αλήθεια, αυτή η πραγματικότητα δεν είναι εις βάρος του μέσου πολίτη;

 

(Και κλείνω την παρέμβασή μου σε αυτό το thread εδώ).

Edited by JasonK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε χρυσαυγιτης ειμαι, ουτε λαθρομεταναστες δερνω, ουτε τιποτα... το θεμα ειναι οτι η ελλαδα/ευρωπη γερναει, και ταυτοχρονα γεμιζει με καθε λογης φυλες απο αφρικη/ασια κτλ...

Προσωπικα η κατασταση αυτη δεν μου αρεσει καθολου.. Και μην αρχισετε μερικοι να μου λετε οτι ειμαι ρατσιστης και δεν ξερω τι... Δεν εχω βλαψει με εργα ή με πραξεις καποιον λαθρομεταναστη, και ουτε προκειται, απλα θεωρω οτι δεν ανηκουν εδω. 

http://www.protothema.gr/world/article/376314/to-30-tou-plithusmou-tis-vretanias-tha-proerhetai-apo-meionotites-mehri-to-2050/

Οριστε τα χαλια μας....

Εκτος θεματος και εγω, αλλα μερικοι γραφετε πραγματα που με βγαζουν απο τα ρουχα μου. Να δω αν θα σας αρεσει η πολυπολιτισμικοτητα σε 20-30 χρονια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κοινωνικο μερισμα τωρα και σε στρατιωτικους για εξτρα ψηφαλακια

μαζι με λαθρο-γυφτους

αυτη ειναι η αληθεια για το που θα παει το κοινωνικο μερισμα

προεκλογικο σιγουρακι-στανταρακι

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που οι παράνομοι μετανάστες δεν έχουν ούτε ΑΦΜ, ούτε λογαριασμό σε τράπεζα, πώς ακριβώς θα πάρουν το κοινωνικό μέρισμα;

Μη λέμε κι ό,τι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.