Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση κτιρίου και ΠΕΑ


Recommended Posts

Νομίζω ότι αρκεί το 30% του ΚΑ. Δεν είναι ανάγκη να αλλάξει κατηγορία.

Έτσι είναι,δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις κατηγορία,αρκεί να εξοικονομείς έστω το 30% του κτιρίου αναφοράς.

Παράδειγμα:

Σου βγαίνει το αρχικό κτίριο με κατανάλωση 400KW/m2/έτος και το κτίριο αναφοράς του έχει κατανάλωση 100KW/m2/έτος.Είσαι κατηγορία Η

Με τις αναβαθμίσεις που προτείνεις η κατανάλωση του νέου κτιρίου είναι 300KW/m2/έτος.Παραμένεις κατηγορία Η.

Όμως είσαι επιλέξιμος,γιατί η εξοικονόμησή σου είναι 100KW/m2/έτος> 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς (δηλαδή 30KW/m2/έτος)

 

Αυτά... :)

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλάζεις τα κουφώματα πχ σε 2πλα, ξαναυπολογίζεις απώλειες σε αερισμό από πίνακα 3.26 ΤΟΤΕΕ1 για τα νέα κουφώματα....Για δες μην το έχεις ξεχάσει...

Σε συνέχεια και σε αυτό που λεει ο dib, παρε τους καλύτερους, 4,8 για πόρτες 6,2 για παράθυρα...Ετσι και αλλιώς πιστοποίηση θα φέρουν για το πρόγραμμα

 

Επίσης δες μήπως έχεις βάλει κανά μεγάλο νούμερο στα βοηθητικά συστήματα Η/Μ

 

Γενικά ξαναδες ένα προς ένα τα κουτάκια... Δες ΖΝΧ μην έχει γίνει καμιά πατάτα.

 

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς επιλέγεις για θέρμανση με αέριο, δες μήπως κοτσάρεις καμιά αντιστάθμιση ή inverter κυκλοφορητή και πας κατηγορία αυτοματισμών Γ....

Ε, αν δεν ανέβει και εκεί πές του να το γκρεμίσει....

Δεν ειναι δεσμευτικο αυτο. Εμενα εχει τυχει να με φερουν πιστοποιητικο για τους συντελεστες τζαμιου και πλαισιου μονο και αερισμο παπαλα.

Ασε που υπαρχουν και κουφωματαδες που σου δινουν ενα κατι σα πιστοποιητικο που στην ουσια δεν ειναι τιποτα και σου λενε κιολας "εγω με αυτο τα περναω ολα, δεν ξερεις καλα τη δουλεια σου" και σου αναβουν τα λαμπακια...

Αν δε σου δωσει πιστοποιητικα για ανεμοπιεσεις κλπ, παρε τις μεσαιες τιμες για μη πιστοποιημενα. Εξαλλου η αλλαγη αναμεσα σε μονα και διπλα ειναι ηδη μεγαλη και με μικροτερη διαφορα στον αερισμο απο οτι με πιστοποιημενα κουφωματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα,
έχω μια περίπτωση ενεργειακού τριτογενή τομέα όπου είναι χώρος γραφείου και δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ απο συστήματα!!!
Ολα θεωρητικά λοιπον... Θέρμανση,Ψύξη,Φωτισμός,Αερισμός (ΖΝΧ δεν χρειάζεται)....
Κ πάμε στην πρόταση.... αλλάζω τα κουφώματα και την διεισδυση ,βάζω θερμομόνωση στους τοίχους κ την οροφή (Uτοίχου απο 0,98 πήγε 0,5 Uοροφής από 1,05 σε 0, 8-)
όπως είναι λογικό εξαιτίας όλων των θεωρητικών βγαίνει Κατ Γ κ δεν αλλάζει (Κτ.αναφορας230,1 Υπάρχον320,1 Σενάριο259,0)
...
τι πρόταση -σενάριο κάνω???

Edited by douboutz
Link to comment
Share on other sites

Μια επιλογή είναι αυτοματισμούς στο φωτισμό, πιστεύω οτι θα πάει Β

 

edit

Άλλη επιλογή διατάξεις αυτοματισμών θέρμανσης-κλιματισμού.

 

Εφάρμσε ότι λέει η πινακίδα, άσχετα αν δεν εφαρμοστούν στη πράξη

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για τον θεωρητικό φωτισμό... θα βάλω 1,28kw που δίνει την ίδια κατανάλωση με το αναφοράς ή τα τετραγωνικά επι την τιμή απο τον Πιν. 2.4?
στην πρωτη περίπτωση δεν αλλάζει στην 2η με λιγότερα kW αλλάζει....

Edited by douboutz
Link to comment
Share on other sites

........... θα βάλω 1,28kw που δίνει την ίδια κατανάλωση με το αναφοράς ή τα τετραγωνικά επι την τιμή απο τον Πιν. 2.4

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έτσι είναι,δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις κατηγορία,αρκεί να εξοικονομείς έστω το 30% του κτιρίου αναφοράς.

Παράδειγμα:

Σου βγαίνει το αρχικό κτίριο με κατανάλωση 400KW/m2/έτος και το κτίριο αναφοράς του έχει κατανάλωση 100KW/m2/έτος.Είσαι κατηγορία Η

Με τις αναβαθμίσεις που προτείνεις η κατανάλωση του νέου κτιρίου είναι 300KW/m2/έτος.Παραμένεις κατηγορία Η.

Όμως είσαι επιλέξιμος,γιατί η εξοικονόμησή σου είναι 100KW/m2/έτος> 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς (δηλαδή 30KW/m2/έτος)

 

Αυτά... :)

Δηλαδη εγω εχω κτιριο αναφορας 149,5 και βγαζω αρχικο κτιριο 762,7 και με το σεναριο 707,3...σημαινει οτι εχω αναβαθμιση ενεργειακη πανω απο 30%? αρα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι έχεις εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας 7,26% σε σχέση με το αρχικό κτίριο, 37,05% του αρχικού Κ.Α. (του 1ου ΠΕΑ) και επίσης αυτές οι 55,4 [kWh/m2] που εξοικονομούνται είναι περισσότερες από τις 44,85 [kWh/m2], που είναι το 30% της κατανάλωσης του Κ.Α. (149,5*30%).

Link to comment
Share on other sites

Καλα, με συγχωρεις, εχεις κτηριο που βγαινει Η γ@μιωντας, ειναι απιστευτα ενεργοβορο και οι μοναδικες επιλεξιμες παρεμβασεις που θα κανει ο ιδιοκτητης το ανεβαζουν μονο κατα 55,4 kWh/m2?

 

Πλακα κανεις, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.