Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήνυμα εκκαθάρισης


Recommended Posts

 

Η απάντηση του taxisnet (είχα στείλει ερώτημα και εκεί):

 

Αξιότιμε κύριε
 
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το φωτοαντίγραφο μπορεί να είναι απλό,όσο για την υπεύθυνη δήλωση θα αναφέρετε ότι τα στοιχεία και ποσά που υποβάλατε στην φορολογική σας δήλωση Ε1 είναι αληθή.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών.

 

 

Είναι αδιανόητο να ζητάνε να δηλωθεί υπευθύνως ότι υποβλήθηκε αληθώς το Ε1. Εφόσον το Ε1 υποβάλλετε υπογεγραμμένο (έιτε με φυσικό τρόπο , είτε με ηλεκτρονικό ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ σήμερα το πρωί και έστειλα τη συστημένη επιστολή και 3 ώρες μετά λαμβάνω το παρακάτω μήνυμα από τον Θεοχάρη....

 

Σχετικά με τα ερωτήματα του κ. τάδε ποιος υποβάλει την υπεύθυνη δήλωση, εφόσον ζητάμε φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης της συζύγου και υπεύθυνη δήλωση για την ορθότητα της βεβαίωσης αποδοχών είναι προφανές ότι η υπεύθυνη δήλωση συμπληρώνεται από το πρόσωπο που αφορά η βεβαίωση αποδοχών και στην προκειμένη περίπτωση από την σύζυγο.

Επίσης ,η υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής ζητείται για τον λόγο να μπορούμε να δεχόμαστε ανεπικύρωτα αντίγραφα των βεβαιώσεων αποδοχών, επομένως δεν απαιτείται επικύρωση των βεβαιώσεων αποδοχών

Σε ότι αναφορά για τον συγκεκριμένο φορολογούμενο, για τα ποσά που συμπληρώθηκαν 344,346,348 κακώς συμπληρώθηκαν

.Τα ποσό αυτά μας έχουν δοθεί από τον εργοδότη ως αναδρομικά που φορολογούνται στο έτος που ανάγονται και έπρεπε να δηλωθούν με τροποποιητική δήλωση στο έτος που αφορούν και όχι στο οικ. έτος 2014 .

 

1) Οι τελευταίες δύο παράγραφοι έχουν να κάνουν με το άλλο θέμα που είχα ανεβάσει, δηλαδή με το πότε δηλώνουμε αναδρομικές αποδοχές. Εγώ τις δήλωσα φέτος γιατί είχα καταλάβει ότι είναι στην επιλογή μου. Αυτοί ισχυρίζονται ότι δεν έπρεπε φέτος και ότι έπρεπε να κάνω τροποποιητική για πέρυσι.

2) Προφανώς τώρα έμπλεξα γιατί την υπεύθυνη δήλωση την υπέγραψα εγώ και είχε το περιεχόμενο που μου ζήτησε το taxisnet....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα αναδρομικά της μητέρας μου για αποδοχες του 2013 (της είχαν κόψει την επικουρική , και η επίσημη αιτιολογία του ταμείου ήταν ότι έφταιγε το ΙΒΑΝ του λογαριασμού της τράπεζας) τα δήλωσα όπως ο Pipis Sotos και σήμερα ετοιμάζομαι μα στε΄λω την υπεύθυνη.

ΜΕ την απάντηση που δώσανε στο Pipis Sotos δεν ξέρω τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

να ρωτήσω κι εγώ πάνω σε εφάμιλλο ζήτημα για αποστολή συστημένης επιστολής περιέχουσα τα αντίγραφα των βεβαιώσεων παρακρατήσεως των υποχρέων. Το μήνυμα που μου εμφανίζεται είναι το εξής:

 

post-46561-0-29673900-1405950046_thumb.jpg

 

Πρώτα να επισημάνω ότι κάποια Διοικητική Αρχή (Δήμος) στην οποία αποτάνθηκα για να τα επικυρώσω τις βεβαιώσεις παρακρατήσεως δε μου τις επικύρωσε καθώς δεν απαιτείται πλέον επικύρωση σε πιστά αντίγραφα των πρωτοτύπων βάσει νέου νόμου που έχει κοινοποιηθεί σε όλες τις διοικητικές αρχές, οπότε θα το γνωρίζει και η Δ. ΗΛΕ Δ. (e-εφαρμογές) μου διεμήνυσαν από το Δήμο.

 

Διερωτώμαι λοιπόν ως προς τα εξής:

 

1) Ως αποδεκτή ταχυδρομική αποστολή στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρείται μόνο μέσω ΕΛΤΑ ;

2) Το περιθώριο των 15 ημερών είναι 15 ημέρες μέχρις αποστολής ή 15 ημέρες μέχρι την παραλαβή από την υπηρεσία και εάν είναι το δεύτερο πώς θα γνωρίζουμε εμείς πότε παραλήφθηκε και ποιός χρεώθηκε τη διοικητική πράξη προκειμένου να μάθουμε εάν είναι όλα καλά και πότε θα γίνει η εκκαθάριση προκειμένου να προχωρήσουμε στην καταβολή του φόρου ;

3) Μήπως απαιτείται και τίποτα άλλο που έχουν ξεχάσει να το αναφέρουν ; 

Αναφέρονται όλες αυτές οι απαιτούμενες λεπτομέρειες κάπου ; Σε κάποιο νόμο, κάποια υπουργική απόφαση κ.λπ. ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

 

 

Στείλε τα εσύ για να ξεκινήσει η διαδικασία και βλέπεις για τα υπόλοιπα .(ΛΟΓΙΚΆ ΣΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΣΠΕΥΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ,ΕΝΩ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΘΑ ΑΝΑΜΕΝΕΙΣ , αλλά αυτά πάλι ίσως είναι μόνο η δική μου γνώμη )

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Υπέβαλα τροποποιητική δήλωση (εντός προθεσμίας εννοείται).

 

Η μόνη τροποποίηση σε σχέση με την αρχική δήλωση (της οποίας η εκκαθάριση είχε βγει ήδη πιστωτική) ήταν ότι διόρθωσα (μεγάλωσα) το ποσό ανάλωσης κεφαλαίου (που κατά λάθος είχε πληκτρολογηθεί κατά 1000 ευρώ λιγότερο στην αρχική δήλωση), με αποτέλεσμα απλώς να μεγαλώσει κατά 50 ευρώ περίπου η επιστροφή φόρου της αρχικής δήλωσης (γιατί να τους τα χαρίσω άλλωστε για ένα λάθος πληκτρολόγησης?...).

 

Το εκκαθαριστικό της τροποποιητικής βγήκε και δίπλα στο ποσό της επιστροφής (όπου αναγράφονται τα ποσά επιστροφής και της αρχικής δήλωσης και της τροποποιητικής) γράφει "για το ποσό της επιστροφής  απευθυνθείτε στη Δ.Ο.Υ σας μετά από 15 ημέρες".

 

Στο εκκαθαριστικό της αρχικής δήλωσης ΔΕΝ έγραφε κάτι αντίστοιχο.

 

Να σημειωθεί ότι στη δήλωση έχω βάλει κανονικά το ΙΒΑΝ του λογαριασμού μου.

 

Αυτό πώς μεταφράζεται?????

 

Να πάω στη ΔΟΥ για να κάνω τι ακριβώς? 

 

α) Να προσκομίσω όλα τα δικαιολογητικά?

β) Να προσκομίσω πίνακα για την ανάλωση κεφαλαίου (επειδή τροποποίησα το ποσό?)

γ) Κάτι άλλο????

 

 

Αν έτυχε σε κάποιον... ας με ενημερώσει για να ξέρω τι θα κουβαλήσω όταν πάω.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα διακιολογητικά που δίνουν έκπτωση του φόρου πχ αποδείξεις του κωδ  049 και ωποσδήποτε πινακα ανάλωσης .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τα διακιολογητικά που δίνουν έκπτωση του φόρου πχ αποδείξεις του κωδ  049 και ωποσδήποτε πινακα ανάλωσης .

 

Ευχαριστώ Σωτήρη

 

Υποθέτω ότι τον κωδ. 049 τον ανέφερες γενικά.... γιατί δεν  έβαλα ως ελεύθερος επαγγελματίας... έτσι δεν είναι?

 

κωδ. 781 και 787 έχω μόνο (για μείωση του τεκμαρτού) ... υποθέτω δικαιολογητικά  γι αυτά τα δυο θα εννοείς (μεταξύ των οποίων και ο πίνακας ανάλωσης)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω καποια επιστροφη φετος. Στο εκκαθαριστικο που μου βγαζει ,αριστερα λεει για ειδοποιηση πληρομης φορου ωστοσο ειναι κενη στα κουτακια. Τι ακριβως σημαινει αυτο? Απλα περιμενω ή χρειαζεται να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω καποια επιστροφη φετος. Στο εκκαθαριστικο που μου βγαζει ,αριστερα λεει για ειδοποιηση πληρομης φορου ωστοσο ειναι κενη στα κουτακια. Τι ακριβως σημαινει αυτο? Απλα περιμενω ή χρειαζεται να κανω κατι?

 

 

Εφόσον έχεις επιστροφή φόρου , ΤΙ  ΝΑ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ?

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.