Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός Μηχ σε γραφείο Μηχανολόγου


romeos

Recommended Posts

Δουλειά σε εντελώς διαφορετικό αντικείμενο ( ογκομετρήσεις ) . Είναι αντικειμενο μηχανικού περίπου.Θαπηγαίνατε ?? Αμεσα βοήθεια please.  

Απο λεφτά είναι αρκετά καλά ώστε να είμαι ανεξάρτητος.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε sdim για το ποστ #18.

Μια σπο τις υπηρεσιες που προσφερει το γραφειο μου ειναι οι αδειες δομησης.Επισης ολα αυτα που λες τα ξερω.Μονος σου λες:"μελετες με υπογραφη απο τον αρμοδιο μηχανικο".Αναρωτιεμαι πως θα αναλαβεις μια αδεια οταν το μονο που μπορεις να υπογραψεις ειναι τα η/μ και τα οποια δεν απαιτουνται για την εγκριση δομησης.Τι θα πεις του π.μ ελα να σου αναθεσω μια αδεια στην οποια εγω θα κανω μονο τα η/μ?.Επισης ο πελατης που σου ανεθεσε την αδεια πως θα του φανει οταν στα θεωρημενα σχεδια της αδειας δει κυριως σφραγιδα π.μ.?

Επισης διαδικαστηκα θεματα προσχεδιων(αρχιτεκτονικων και στατικων) μεχρι να κανεις την οριστικη μελετη ποιος θα τα συζητα με τον πελατη?.

Γιατι δεν πιστευω να βρεις κανενα π.μ που να τα κανει ολα αυτα και να παιρνει ενα απλο μισθο υπαλληλου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καλές οι αποδοχές δεν βρίσκω λόγω γιατί να πεις όχι

 

φοβάμαι μήπως με αφήσει "πίσω" αυτή η δουλειά αν την κάνω για 1-2 χρόνια.. :|

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε sdim για το ποστ #18.

Μια σπο τις υπηρεσιες που προσφερει το γραφειο μου ειναι οι αδειες δομησης.Επισης ολα αυτα που λες τα ξερω.Μονος σου λες:"μελετες με υπογραφη απο τον αρμοδιο μηχανικο".Αναρωτιεμαι πως θα αναλαβεις μια αδεια οταν το μονο που μπορεις να υπογραψεις ειναι τα η/μ και τα οποια δεν απαιτουνται για την εγκριση δομησης.Τι θα πεις του π.μ ελα να σου αναθεσω μια αδεια στην οποια εγω θα κανω μονο τα η/μ?.Επισης ο πελατης που σου ανεθεσε την αδεια πως θα του φανει οταν στα θεωρημενα σχεδια της αδειας δει κυριως σφραγιδα π.μ.?

Επισης διαδικαστηκα θεματα προσχεδιων(αρχιτεκτονικων και στατικων) μεχρι να κανεις την οριστικη μελετη ποιος θα τα συζητα με τον πελατη?.

Γιατι δεν πιστευω να βρεις κανενα π.μ που να τα κανει ολα αυτα και να παιρνει ενα απλο μισθο υπαλληλου.

 

Υπάρχουν Π/Μ που δουλεύουν με μισθό και μου έχουν ζητήσει κάποιοι να τους προσλάβω παλιότερα. Αν υπήρχαν πολλές δουλειές θα τους είχα προσλάβει.

 

Στα σχέδια του τεχνικού γραφείου μπαίνει η σφραγίδα του γραφείου. Εφόσον το τεχνικό γραφείο απασχολεί μηχανικούς των αντίστοιχων ειδιοκτήτων, μπορεί να βγάλει σφραγίδα με αριθμό του ΤΕΕ. Ο πελάτης θα βλέπει το όνομα του γραφείου, το οποίο μπορεί να είναι είτε μια εμπορική επωνυμία είτε το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη Μ/Μ.

 

Ακόμα και οι μελέτες όμως είναι στην πλειοψηφία Η/Μ, ο νόμος επιτρέπει την υπογραφή από μηχανικούς άλλων ειδικοτήτων μόνο σε απλές μελέτες. Θα μου πεις τώρα πως κάνουν όλοι τα στραβά μάτια και υπογράφουν οι Π/Μ και τις μη απλές μελέτες, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Τα αρχιτεκτονικά, η διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου, τα στατικά και η παθητική πυροπροστασία είναι αρχιτεκτονικές μελέτες οπότε δεν τις υπογράφουμε οι Μ/Μ.

 

Η μελέτη ΚΕΝΑΚ συνυπογράφεται από μηχανικούς διαφορετικών ειδικοτήτων.

 

Οι μελέτες κλιματισμού, ενεργητικής πυροπροστασίας και κατανομής δαπανών θέρμανσηςυπογράφονται από Μ/Μ.

 

Οι μελέτες ύδρευσης, αποχέτευσης, θέρμανσης, ηλεκτρικών ισχυρών (>48V) και ασθενών (<48V) είναι μηχανολογικές μελέτες και με το γράμμα του νόμου τις υπογράφουν μόνο Μ/Μ αλλά παράτυπα ακόμα τις υπογράφουν και οι Π/Μ.

Λέω παράτυπα γιατί σύμφωνα με το  Β.Δ. 16/17.3.1950 (ΦΕΚ 82Α) για να είναι απλή μια μελέτη πρέπει ο προϋπολογισμός να είναι αρκετά κάτω από 10€ ώστε να βγαίνει στην πρώτη κατηγορία το Σ.

 

 

Υ.Γ. Όπου Μ/Μ = μηχανολόγος μηχανικός, ηλεκτρολόγος μηχανικός ή ναυπηγός μηχανικός.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα  ,οι ογκομετρησεις είναι άλλη δουλεια....

θα λεγα μην πας...

 

 

περιμενε λιγο, σιγουρα θα ερθει και καμια ακριβως στο αντικειμενο, γρηγορα....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

df24 είσαι λάθος...

Ο πελάτης δεν κοιτάζει ποιος υπογράφει, τι υπογράφει και γιατί....Σου αναθέτει μια δουλειά, καλείσαι να την φέρεις εκ πέρας. Από κει και πέρα με ποιους συνεργάζεσαι δεν τον ενδιαφέρει...

Παλαιότερα είχα κάνει μαζί με άλλον φίλο ΜΜ, 2 μεζονέτες...Ο πελάτης αυτό ήθελε αυτό πήρε...Δώσαμε κάτι ψιλά σε ένα ΠΜ για τις αντίστοιχες μελέτες (όπως στο λέω κάτι ψιλά) και αυτό ήταν...Ούτε στην ταμπέλα δεν ήταν... Και μάλιστα επειδή δεν ασχολούμασταν και εμείς με μελέτες τις δικές μας πάλι αντίστοιχα σε ΜΜ.

Τι λέμε.τώρα... Τις καλές εποχές οι εργολάβοι δεν ήταν καν μηχανικοί...Εργολάβος=Μάνατζερ. Εκεί που χρειάζεται δίνει ένα κομμάτι για το διαδικαστικό σε μηχανικούς και τέρμα... Αμα έχεις κεφάλαιο και γνωριμίες (πελάτες) δεν θέλεις κάτι άλλο... Αφεντικό είσαι και οι άλλοι δουλεύουν για σένα.. Μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας..

 

romeos ξεκίνα και αν βρεις κάτι καλύτερο πας αλλού...Βλέπεις στην πορεία..

Εσύ τι θα ήθελες πχ? Η τι γνωρίζεις? Στατικά κάνεις? Από επιβλέψεις γνωρίζεις? Μελέτες?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Didonis όλα good . Κατάλαβα τι εννοείς και έχεις δίκιο ..

 

 

 

romeos ξεκίνα και αν βρεις κάτι καλύτερο πας αλλού...Βλέπεις στην πορεία..

Εσύ τι θα ήθελες πχ? Η τι γνωρίζεις? Στατικά κάνεις? Από επιβλέψεις γνωρίζεις? Μελέτες?

Ικαρε και γω τη δέχτηκα τι δουλειά τλκ .. Γνωρίζω λίγα πράγματα από τοπογραφικά και από αυθαίρετα ..κάποιες αλλαγές αδειών και γνκ ότι καθόταν στο τεχνικό γραφείο που ήμουν πριν

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.