Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός Μηχ σε γραφείο Μηχανολόγου


romeos

Recommended Posts

Ένα τεχνικό γραφείο είναι μια επιχείρηση που απαιτεί μηχανικούς διαφορετικών ειδικοτήτων ώστε να καταφέρει να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά στις απαιτήσεις των πελατών της.

 

Ο ιδιοκτήτης  της επιχείρησης (ή οι ιδιοκτήτες αν το έχουν έχουν συνέταιροι) είναι επιχειρηματίας που έχει κάποια ειδικότητα συνήθως και θέλει να συμπληρώσει την ομάδα του με μηχανικούς διαφορετικών ειδικοτήτων.

 

Είναι αδιάφορο το αν ο επιχειρηματίας είναι Π/Μ, Α/Μ ή Μ/Μ.

Σημασία έχει αν θα είναι σωστός απέναντί σου και στους πελάτες.

Ξέρω πολλούς μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων που έχουν εργαστεί σε τεχνικά γραφεία.

 

Αυτό που έχω συμπεράνει είναι πως θέλει μεγάλη προσοχή η συνεργασία σου με τεχνικό γραφείο καθώς μπορεί να σου ζητηθεί να υπογράψεις έγγραφα που δεν θα έπρεπε. Μου έχουν πει και Π/Μ και Μ/Μ πως συχνά ο εργοδότης τους ζήταγε να υπογράψουν "ένα απλό χαρτί" χωρίς αυτοψία. Ιδιαίτερα σε τεχνικά γραφεία που κανένας συναίτερος δεν ήταν μηχανικός, το φαινόμενο αυτό ήταν πιο έντονο και συνήθως στον χρόνο πάνω τους απολύανε επειδή δεν υπογράφανε τα πάντα.

 

Η συμβουλή μου είναι να πας και να δεις από πρώτο χέρι αν αξίζει ή όχι. Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη είναι θέμα τύχης σε τι άνθρωπο θα πέσεις.

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βασικότατο θέμα μετά την υπογραφή είναι τι παραστατικά θα κόβεις γιατί με τη δεδομένη φορολογική νομοθεσία είναι πολύ εύκολο να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος

Link to comment
Share on other sites

Π.Μ σε γραφειο Μ.Μ.Αναρωτιεμαι τι μπορει να προσφερει ενας Π.Μ σε γραφειο Μ.Μ?.Τα πεδια εργασιων δεν συμπιπτουν.

Αν γινονταν το αναποδο θα ειχε καποια λογικη(π.χ. παιρνει δουλειες-αδειες ο π.μ και ο μ.μ κανει τα η/μ).

Μηπως θα πρεπει να ρωτησεις με τι θα ασχολεισαι στο γραφειο?.

Link to comment
Share on other sites

@df24

 

Άλλο ο επιχειρηματίας και άλλο η ειδικότητα μηχανικού.

 

Έχεις βγάλει οικοδομική άδεια; Αν ναι, τότε θα ξέρεις πως η αίτηση για την άδεια γίνεται από τον ιδιοκτήτη. Στην πράξη πηγαίνει ο μηχανικός για την διεκπεραίωση για διευκόλυνση του πελάτη. Δεν υπάρχει νόμος που να λέει πως ο πελάτης πρέπει να εξυπηρετηθεί από Π/Μ ή Μ/Μ. Ακόμα και από την πεθερά του να εξυπηρετηθεί δεν έχει σημασία.

Σε πολλά γραφεία μάλιστα στέλνουν την γραμματέα στις υπηρεσίες για την διεκπεραίωση των διαδικασιών.

 

Οι υπηρεσίες δεν κοιτάζουν ποιος καταθέτει τις μελέτες, αυτό που έχει σημασία είναι το περιεχόμενο των μελετών και η υπογραφή (να είναι από αρμόδιο μηχανικό).

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα όρεξης και κεφαλαίου. Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν συνάδελφοι που αντέχουν το ελεύθερο επάγγελμα (απίστευτη ψυχολογική πίεση, ο μήνας ξεκινά από μείον μερικές χιλιάδες ευρώ) και άλλοι που προτιμούν την σιγουριά του υπαλλήλου (σταθερός μισθός συν τυχόν μπόνους). Η ειδικότητα δεν έχει καμία σχέση με το είδος της εργασίας.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για ειρωνικές απαντήσεις.....

...

....Λυπάμαι που είχα τέτοια απάντηση από εσάς 

 

Φυσικά οι απαντήσεις και η γενικότερη κουβέντα έκανε την ανάπτυξη της καλό είναι όμως να σου απαντήσω και σε αυτό….

Λοιπόν δεν ήταν απλά ειρωνική η απάντηση μου  στο ερώτημα σου…. «Είμαι πολιτικός μηχανικός, αυτός είναι μηχανολόγος…. Θα επωφεληθώ αν πάω»…

Ήταν έντονη κριτική η απάντηση μου προς εσένα.. και πίστεψε με ήταν επικριτική για το δικό σου καλό κι όχι για γενικά και αόριστα….

 

Και ξέρεις γιατί… διότι την μοναδική παράμετρο που έβαζες ήταν… εσύ ΠΜ αυτός ΜΜ

 

Ούτε καν  τι σου προσφέρει… τι σου ζητεί… αν είναι κοντός ή άσχημος ή αν είναι κουτσός ή στραβός…

Το τόνιζες μάλιστα και στον τίτλο του θέματος…

Οπότε ναι ορθά σου έβαλα χέρι αν μου επιτρέπεις την έκφραση και φυσικά δεν το λέω με κάποια κακή έννοια αλλά με την λογική έχοντας αρκετά χρόνια περισσότερα στο κουρμπέτι από εσένα, να σε προστατεύω ότι κάνοντας ερωτήσεις σαν κι αυτές σε έναν δημόσιο χώρος,,,, κινδυνεύει να σου βγει μπούμερανγκ…

Δείχνει και αφέλεια να νομίζεις ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες να το διαβάσει ο ίδιος ο ΜΜ το ίδιος το κείμενο σου εδώ…

Ή νομίζεις ότι έως και  δεκαπέντε μέρες πριν την ανάρτηση του θέματος σου έγιναν εκατοντάδες προτάσεις προσλήψεων ΜΜ σε νέο ΠΜ? Φωτογραφικό ήταν το ερώτημα…  και >15.000 unique IP κάθε μέρα μπαίνουν και διαβάζουν εδώ….

 

Οπότε λογικό δεν είναι ΑΝ το δει κλπ κλπ… θα σκεφτεί ακόμα δεν ξεκινήσαμε τίποτα.. δουλειά και συνεργασία του πρότεινα και με έβγαλε ανακοίνωση… βρε άει από εδώ…

 

Λοιπόν νομίζω και είμαι σίγουρος πιά  ότι οι προθέσεις σου δεν ήταν κακές… και είναι απόρια από τις ανησυχίες που λογικό είναι να έχεις… απλά πρόσεχε και λίγο, για το δικό σου καλό… εγώ χρόνο έχασα να γράφω αυτό το κατεβατό και ελπίσω να σου φανεί χρήσιμο…

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έτσι είναι, αλλά ο μέσος Έλληνας με τη λέξη μηχανικός εννοεί τον Πολιτικό (άντε και αρχιτέκτονα) οπότε ήδη η συγκεκριμένη ειδικότητα έχει πολύ μεγαλύτερο προβάδισμα στο να  αναλάβει τέτοιου είδους δουλείες από κάποιο μηχανολόγο, και μη μου πει κανείς ότι δεν ισχύει...Επίσης γνωρίζουμε τόσα χρόνια τι κρύβουν από πίσω "συνεργασίες" σε τεχνικά γραφεία, και ιδιαίτερα μηχανικών/εργολάβων/επιχειρηματιών. Πείτε μια φορά τα πράγματα με το όνομα τους.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό πολλοί δηλώνουν πολιτικοί μηχανικοί και ας μην είναι.

Όλοι οι εργολάβοι, είτε είναι με PhD στα στατικά είτε είναι μπακάληδες (όντως μπακάληδες, έχουν και μπακάλικο) δηλώνουν πολιτικοί μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.