Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας δόμησης


εμκ

Recommended Posts

Δε ζήτησα 'προσφορές.' Έναν αριθμό στο περίπου θέλω να ξέρω μήπως ήρθε η ώρα να προχωρήσω το θέμα

 

Το έπιασα το υπονοούμενο. Απλά θεώρησα ότι ο Brasco τρόλαρε, διότι εγώ ο μη-μηχανικός και όλοι οι μη-μηχανικοί που γνωρίζω ονομάζουμαι άδεια όλη τη δουλειά που θα κάνει ο μηχανικός για να οικοδομηθεί κάτι.

Μα αυτό που χρειάζεσαι στην πραγματικότητα δεν είναι απλά μια άδεια που θα σου δώσει ο Δήμος προκειμένου να χτιστεί ένα κτίριο στο οικόπεδο σου. Ακόμα και οι ίδιες οι μελέτες - εφόσον δεν είσαι μηχανικος - θα είναι για εσένα κάποιοι φάκελοι με σχέδια και υπολογισμούς που δεν θα μπορείς να ερμηνεύσεις.

 

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το ίδιο το σπίτι, τελειωμένο, έτοιμο μέσα στο οικόπεδο σου.

Όλα τα υπόλοιπα (μελετες, αδειες και απειρα αλλα θεματα πανω στην κατασκευη) είναι κάποια από τα αρθρα που θα αναφέρονται στις υποχρεώσεις του μηχανικού απέναντί σου.

 

Και το σημαντικοτερο.

Η δουλειά που κάνει ο μηχανικός δεν είναι η άδεια!

Ο μηχανικός μελετάει και κατασκευάζει έργα.

Ειπαμε, η αδειοδότηση έχει καθαρά να κάνει με το δημοσιο

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

... κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά Brasco.

η αδειοδότηση έχει να κάνει με το Δημόσιο?

Δεν γίνονται μελέτες, δεν γίνονται σχέδια, δεν υπάρχει κόστος επί αυτών?

Συμφωνώ ότι το μεγάλο κόστος και αυτό που θα έπρεπε να απασχολεί είναι το κόστος κατασκευής κτιρίου.

Αν ο άνθρωπος λανθασμένα ή επειδή νόμιζε ότι έτσι έπρεπε να ξεκινήσει ρωτάει κόστος άδειας. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να πούμε οτι το κόστος κατασκευής φτάνει τις 1500 ως 3000 το μέτρο και φυσικά δεν υπάρχει όριο και αυτά είναι τα μέσα μεγέθη.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να πούμε ότι η άδειες είναι το 8% ως 13% του παραπάνω κόστους και να μπλέξουμε τον άνθρωπο με νούμερα και υπολογισμούς, που ενδεχομένος ζητάει να μάθει  μια μέση τιμή. Και διευκρινίζω ότι δεν είναι προσφορά, είναι μια μέση τιμή όπως υπολογίζω εγώ και αυτό σημαίνει ότι άλλος θα δώσει άλλη, άλλος άλλη αλλά λίγο πολύ εκεί θα είμαστε.

Θεωρώ ότι το σημαντικότερο ποστ ήταν αυτό της αρχής, ότι επισκεφτείτε ένα Μηχανικό της περιοχής- αρεσκείας σας και ζητήστε του ένα υπολογιμσό.

Ακόμα καλύτερα επισκεφτείτε 2 Μηχανικούς της περιοχής σας. Και επίσης να ζητήσετε να δείτε υλοποιημένο έργο τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κόστος έχουν και οι μελέτες και ο οπλισμός και τα πλακάκια και το ΙΚΑ και εκατοντάδες άλλες εργασίες. Αλλά άλλο είναι το δικό μου το θέμα: το "κόστος" των μελετών που απαιτούνται προκειμένου να αδειοδοτηθεί ένα οικοδομικό εργο, πόσο χρήσιμη πληροφορία είναι για τον ιδιοκτήτη και τελικό χρήστη του έργου?

Είναι σε θέση ένας μη μηχανικός να αξιολογήσει σωστά πληροφορίες που έχουν σχέση με κοστολόγηση εργασιών μελέτης?? Μα το συνολικό κοστολογιο δεν χρειάζεται?

 

Εδώ μια πολυσελιδη αναλυτική τεχνική συγγραφή υποχρεώσεων τους δίνεις και ψάχνουν να βρουν γνωστούς τους μηχανικούς για να την ερμηνεύσουν και να την αξιολογησουν γιατί απλά θέματα οικοδομικης τους ακούγονται κινέζικα. Φαντάσου να κάνεις προσφορά έργου μελετης και να περιγράφεις για εξαρτημένα τοπογραφικά ευρωκωδικες EN206 ενεργειακές κλασεις κλπ. Είναι μη αξιοποιησιμη πληροφορία για εναν μη μηχανικό.

Χρόνο και χρήμα που απαιτείται προκειμένου να μπει σπίτι του χρειάζεται.

Όλα τα άλλα θα είναι αξιοποιησιμα από τους τεχνικούς του συμβούλους

Link to comment
Share on other sites

 Συνήθως ο μηχανικός-κατασκευαστής, ο επιβλέποντας και ο τεχνικός σύμβουλος είναι το ίδιο πρόσωπο. Αυτό όμως δεν είναι λογικό....

Ο ρόλος του τεχνικού συμβούλου είναι να προστατεύει και να καθοδηγεί τον κύριο του έργου 

στην συνεργασία του με τον μηχανικό που έχει αναλάβει το έργο.

Από το πρώτο στάδιο των μελετών και τις υποχρεώσεις μέχρι την παραλαβή του έργου.

Άρα εκ των πραγμάτων κάθεται απέναντι από τον εργολάβο 

και δίπλα στον ιδιοκτήτη.

Είναι εκ φύσεως αδύνατον ο σύμβουλος να ταυτίζεται ως πρόσωπο με τον μηχανικό που έχει αναλάβει το έργο μελέτης ή/και κατασκευής του έργου.

Μάλιστα σε πολλές χώρες είναι υποχρεωτική η συμμετοχή τεχνικών συμβούλων στα έργα.

 

Και ένας έμπειρος τεχνικός σύμβουλος όχι απλώς σώζει τον ιδιοκτήτη από κακοτοπιές

αλλά μπορεί με την συμβολή του στο έργο να βοηθήσει και τον ίδιο τον εργολάβο.

Link to comment
Share on other sites

... κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά Brasco.

η αδειοδότηση έχει να κάνει με το Δημόσιο?

Δεν γίνονται μελέτες, δεν γίνονται σχέδια, δεν υπάρχει κόστος επί αυτών?

Συμφωνώ ότι το μεγάλο κόστος και αυτό που θα έπρεπε να απασχολεί είναι το κόστος κατασκευής κτιρίου.

Αν ο άνθρωπος λανθασμένα ή επειδή νόμιζε ότι έτσι έπρεπε να ξεκινήσει ρωτάει κόστος άδειας. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να πούμε οτι το κόστος κατασκευής φτάνει τις 1500 ως 3000 το μέτρο και φυσικά δεν υπάρχει όριο και αυτά είναι τα μέσα μεγέθη.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να πούμε ότι η άδειες είναι το 8% ως 13% του παραπάνω κόστους και να μπλέξουμε τον άνθρωπο με νούμερα και υπολογισμούς, που ενδεχομένος ζητάει να μάθει  μια μέση τιμή. Και διευκρινίζω ότι δεν είναι προσφορά, είναι μια μέση τιμή όπως υπολογίζω εγώ και αυτό σημαίνει ότι άλλος θα δώσει άλλη, άλλος άλλη αλλά λίγο πολύ εκεί θα είμαστε.

Θεωρώ ότι το σημαντικότερο ποστ ήταν αυτό της αρχής, ότι επισκεφτείτε ένα Μηχανικό της περιοχής- αρεσκείας σας και ζητήστε του ένα υπολογιμσό.

Ακόμα καλύτερα επισκεφτείτε 2 Μηχανικούς της περιοχής σας. Και επίσης να ζητήσετε να δείτε υλοποιημένο έργο τους.

Ευχαριστώ Arche που επαναφέρεις το θέμα. Γιατί κι εμένα αυτό με ενδιαφέρει ουσιαστικά: το κόστος της όλης κατασκευής στο περίπου. Ρωτάω για το κόστος της άδειας ξεχωριστά γιατί είναι το πρώτο βήμα.

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει μια μέση τιμή για μία άδεια και για μία κατασκευή 218 τμ (για να ξέρω τί να ψάχνω και τί να υπολογίζω) θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει μια μέση τιμή για μία άδεια και για μία κατασκευή 218 τμ (για να ξέρω τί να ψάχνω και τί να υπολογίζω) θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

 

Το οικόπεδο υπάρχει? Αν όχι πρέπει να υπολογιστεί το κόστος αγοράς οικοπέδου το οποίο ποικίλει από περιοχή σε περιοχή, αν είναι εντός ή εκτός σχεδίου κλπ. Υπολόγιζε από 10 έως και 1000 ευρώ το τ.μ. ή και παραπάνω.

 

Το κόστος της άδειας αναλύθηκε παραπάνω. Το κόστος των μελετών επίσης. Εξαρτάται από τον μηχανικό και την δουλειά που θέλεις να σου παραδώσει. Αν είναι έμπειρος ή άπειρος επαγγελματίας κλπ. Κυμαίνεται από 20 έως 150 ευρώ ανά τ.μ. Υπάρχουν και εταιρείες που κάνουν τζάμπα τις μελέτες και "κοπανάν" την κατασκευή, οπότε τα βγάζουν διπλά...

 

Το κόστος κατασκευής είναι εξαιρετικά ασαφές ειδικά όταν δεν υπάρχει η μελέτη. Τα 218 τ.μ. δεν λένε τίποτα. Μόλις ολοκληρωθούν οι σχετικές μελέτες και εγκριθούν από την πολεοδομία, τότε μπορείς να κάνεις μια συζήτηση με τον μηχανικό που θα αναλάβει την κατασκευή σχετικά με τις εργασίες που θέλεις να γίνουν και τα υλικά που θέλεις να χρησιμοποιηθούν (πάντα σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες) και να κάνετε μια προεκτίμηση του κόστους κατασκευής.

Αν δεν μιλάμε για βιομηχανικό κτίριο με πάνελ (που το κόστος μπορεί να πέσει και κάτω από 500€/τ.μ.) τότε πρέπει να υπολογίζεις από 1000 έως 3000€/τ.μ. αναλόγως πάρα πολλά πράγματα. Ίσως πέσει και λιγότερο με εργασίες που πιθανώς μπορείς να κάνεις μόνος σου, με εντελώς ευτελή υλικά, με μηδαμινές απαιτήσεις σε ποιότητα κλπ

 

Άποψή μου είναι να απευθυνθείς σε τεχνικό γραφείο της εμπιστοσύνης σου, διότι η εμπιστοσύνη παίζει μεγάλο ρόλο στην κατασκευή του σπιτιού σου και αφού ολοκληρώσετε την διαδικασία μελετών-εγκρίσεων κλπ να κάνετε εξ αρχής συμφωνία για την επίβλεψη και αναλόγως την εμπιστοσύνη που θα έχει χτιστεί κατά την διάρκεια της εκπόνησης των μελετών και το μέγεθος του έργου, να προσλάβετε τεχνικό σύμβουλο που θα ελέγχει τον μηχανικό-κατασκευαστή του έργου. Συνήθως ο μηχανικός-κατασκευαστής, ο επιβλέποντας και ο τεχνικός σύμβουλος είναι το ίδιο πρόσωπο. Αυτό όμως δεν είναι λογικό....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί. Και επίσης είναι αρχή του michanikos.gr να μην δίνει κοστολόγια.

Οι μέσες τιμές έχουν αναφερθεί και τα κόστη υπερ κατασκευής και άδειας, νομίζω ότι επίσκεψη πλέον σε Μηχανικό κατ' ιδίαν όταν θα έχετε κάποια σχέδια. Προτείνω μάλιστα να τυπώσετε τα σχέδια που σας ενδιαφέρουν σε κάποια ''κλίμακα'' και έπειτα να ζητήσετε ζωντανά προσφορές, γιατί και πιο αξιόπιστο θα είναι. Και πιό ακριβές. Και πιο επώνυμο, άρα επίσημο Και μπορούν να συζητηθούν καλύτερα κάποια πράγματα από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχα ρωτήσει και πριν κάνα χρόνο μόλις είχα αγοράσει το οικόπεδο, αλλά ήμουν φαντάρος και δεν το έψαξα πολύ. Ο οικογενειακός φίλος "κατασκευαστής" που με έστειλαν μου είχε πει αν υπογράφαμε για όλο το έργο από την αρχή με μία τιμή γύρω στα 2500/τμ + μέχρι 20% επιπλέον, θα μου άφηνε την άδεια από ~25000 στις 17000, δηλαδή περίπου 30% έκπτωση, αλλά και με την έκπτωση μου είχε φανεί ακριβό γιατί με τόσα λεφτά θα μπορούσα να αγοράσω έτοιμο σπίτι σε καλύτερη περιοχή. Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι καλά έκανα και δεν το προχώρησα

 

Οκ νομίζω ότι τώρα έχω αρκετές πληροφορίες σχετικά με την άδεια και θα ψάξω να μιλήσω με μερικούς μηχανικούς. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.