Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη δισωληνίου ταχύτητες παροχές θόρυβος


deathlok

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που είναι οι τριβές κλάδων

 

Στο μενού, κλικ στο "Παράθυρα" και θα το βρεις στο κυλιόμενο (εκεί που κάνεις κλικ για να βγει το φύλλο υπολογισμού).

 

Προσθέτεις τον ρυθμιστικό διακόπτη με το ζ που τον έχεις ρυθμίσει στα εξαρτήματα.

 

Το θέμα είναι να βρεις εύκολα (χωρίς δοκιμές) το επιθυμητό Kv του διακόπτη. Χρειάζεσαι ένα επιπλέον εξελάκι βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω τους υπολογισμούς δp, q, Κν και ζ με το χερι. Αν εχεις κάποιο εξελακι "έμπειρο" θα βόλευε...

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω αρχείο.

 

Εισάγεις τις τριβές κλάδων όπως υπολογίζονται από το 4Μ και την επιθυμητή παροχή στο κύκλωμα (δηλαδή αυτή που υπολογίζεται για το δεδομένο ΔΤ). Επίσης, καθορίζεις τον αριθμό διακοπτών που θα στραγγαλιστούν (1 ή 2 ανά σώμα).

 

Σε περίπτωση που κάποιο από τα επιθυμητά Kv προκύψει μικρότερο από 0,55 (4,5 στροφές) το αντίστοιχο κελί κοκκινίζει. Στη μελέτη από την οποία πήρα αυτό το αρχείο, έχω αυξήσει με δοκιμή και σφάλμα τις παροχές των 2 μικρών σωμάτων ώστε να μην προκύψει πολύ μικρό Kv. Τα υπόλοιπα σώματα υπολογίστηκαν με ΔΤ=24 (θεωρώντας ότι αποδίδουν το Q60). Ήταν περίπτωση επίτοιχου λέβητα 32kW με 10 σώματα με συνολικό Q60=35kW και εκτεταμένο δίκτυο.

 

Δοκιμαστικά έχω αρχίσει να στραγγαλίζω μέχρι Kv=0,27 (3,5 στροφές)

 

Το διάγραμμα των διακοπτών που φαίνεται στο αρχείο και οι τιμές από τις οποίες προκύπτει δεν παίζουν κανένα ρόλο στους υπολογισμούς.

Υπολογισμός στραγγαλιστικού.xls

Edited by miltos
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σημειώσω ότι οι τριβές κλάδων που εισάγουμε στο εξελόφυλλο προκύπτουν λαμβάνοντας υπόψιν τους διακόπτες σε θέση τέρμα ανοιχτή (Kvs).

Link to comment
Share on other sites

Αντε θα σας βολέψω.....

 

Οι παλαιοί υδραυλικοί βάζανε στα σώματα κάποιους διακόπτες που  λεγόντουσαν tubi. Ήταν σχετικά φτηνοί ίσως και Ελληνικοί....

Ελα μου δε που  αυτοί έβγαιναν και διπλορυθμιζόμενοι και  δεν το ήξερε κανείς....Θα μου πείτε και να το ήξεραν μήπως εξισορροπούσαν  τα δίκτυα  τότε......Από την άλλη μήπως τα εξισορροπούν τώρα..... :smile:

 

Τούς διακόπτες αυτούς τους λάτρευε ο Βαρβαγιάννης. Τους είχε μετρήσει είχε βρει το Kv τους και τους χρησιμοποιούσε πάντα.....

Έψαχνα πολύ καιρό να τους βρω και ενώ ο Καπτεν μου είχε πει ένα κατάστημα υδραυλικών στην Γλυφάδα που τους είχε ο τύπος δεν με ήξερε και δεν μου τους έδινε....

Μου έλεγε ότι δεν τους έχει......

Ελα όμως που πήρα μια δουλειά στην Γλυφάδα του έκανα σημαντικό τζίρο είχε ξεχάσει τι μου είχε πει τότε και τώρα μου έδινε όσους ήθελα....

Ελα όμως που και εγώ βρήκα ποιος τους φέρνει..... :smile:

http://www.evem.gr/index.php?option=com_jdownloads&Itemid=54&task=viewcategory&catid=3

 

Μίλτο πάρε καμιά πενηνταριά να έχεις...........χαχαχα

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.