Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στο Μόναχο και ΤΣΜΕΔΕ


dimk1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tα στοιχεία είναι οι συνολικές αποδοχές όλων των Ελλήνων μηχανικών τα τελευταία 50 χρόνια. Είναι μικρό ποσό? Αυτά τα λεφτά κυκλοφορούν κάπου και τέτοιες εισπρακτικές διατάξεις προσπαθούν να τα μαζέψουν χωρίς να λογαριάζουν από ποιόν θα τα πάρουν. Έτσι σχεδιάζονται οι οικονομίες και είναι "νόμος" της επιχειρηματικότητας ότι στο τέλος του κάθε οικονομικού κύκλου οι περισσότεροι επαγγελματίες χάνουν τα κεφάλαια που συσσώρευσαν και επιστρέφουν στο μηδέν και κάποιοι μπαίνουν και μέσα. Στην περίπτωσή μας ως εισπρακτικό σύστημα επελέγη ένα ασφαλιστικό ταμείο.. θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο, αλλά μάλλον αυτή θεωρήθηκε η πιο αποτελεσματική μέθοδος.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπεραπλούστευση, δεν έχεις ιδέα γιατί πραγμα μιλας, δλδ οι μηχανικοί ΤΕ που μπορουν να κάνουν διακοπή απο ΤΕβΕ, δεν είναι μιχανικοι, δέν "συσωρευαν πλούτο?

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Tα στοιχεία είναι οι συνολικές αποδοχές όλων των Ελλήνων μηχανικών τα τελευταία 50 χρόνια. Είναι μικρό ποσό? Αυτά τα λεφτά κυκλοφορούν κάπου και τέτοιες εισπρακτικές διατάξεις προσπαθούν να τα μαζέψουν χωρίς να λογαριάζουν από ποιόν θα τα πάρουν. Έτσι σχεδιάζονται οι οικονομίες και είναι "νόμος" της επιχειρηματικότητας ότι στο τέλος του κάθε οικονομικού κύκλου οι περισσότεροι επαγγελματίες χάνουν τα κεφάλαια που συσσώρευσαν και επιστρέφουν στο μηδέν και κάποιοι μπαίνουν και μέσα. Στην περίπτωσή μας ως εισπρακτικό σύστημα επελέγη ένα ασφαλιστικό ταμείο.. θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο, αλλά μάλλον αυτή θεωρήθηκε η πιο αποτελεσματική μέθοδος.

 

Ενδιαφέρον το σκεπτικό σου, εγώ δεν πιστεύω οτι ισχύουν αυτά όμως, τα πράγματα είναι απλά και τα εξηγώ περισσότερο πολιτικά και όχι επιστημονικά-οικονομικά. Αν σταματήσουν να χρεώνονται εισφορές σε όσους έχουν κάνει τερματισμό, δηλαδή να ασφαλίζεται η εργασία και όχι η ιδιότητα, δεν θα έχει χρήματα το ταμείο και θα πεινάσουν οι συνταξιούχοι πολύ περισσότερο από οτι τώρα, η κυβέρνηση δεν θέλει να γίνει αυτό γιατί προφανώς θα χάσει κομματική πελατεία. Πιστεύω όμως οτι αργά ή γρήγορα θα σταματήσει αυτή η πρακτική κάποια στιγμή με το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για έναν ανεξήγητο λόγο επιμένεις να υπερασπίζεσαι ένα παράλογο καθεστώς που δεν αντέχει σε λογική κριτική.

 

Οι γιατροί και οι νομικοί, δεν συσσώρευσαν πλούτο σύμφωνα με την λογική σου, συνεπώς ορθά διέπονται από διαφορετικό ασφαλιστικό καθεστώς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν από όλα αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι το υπερασπίζομαι, τότε τι να πω?

είναι δυνατόν να υπερασπίζομαι κάτι λέγοντάς το εισπρακτικό σύστημα?

δηλαδή μόνο γράφοντας βρισιές και κατάρες θα ευχαριστηθείς?

 

δεν είπα ότι ορθά διέπονται από διαφορετικό καθεστώς, μη βγάζεις δικά σου συμπεράσματα. εγώ απλά είπα ότι αποκλείεται κάτι να έχει θεσπιστεί τυχαία, επειδή ο νομοθέτης δεν ήξερε τι έκανε. μη τον υποτιμάμε.. μπορεί να ήταν άδικος αλλά όχι παράλογος. αλλά εγώ μια προσπάθεια ανάλυσης του φαινομένου έκανα, δεν πήρα θέση. αν η ανάλυσή μου είναι λάθος ας προτείνει κάποιος μια σωστότερη. και ναι, πιστεύω ότι οι γιατροί και οι δικηγόροι συσσώρευσαν λιγότερο πλούτο από τις κατασκευαστικές εταιρείες. κι αυτόν τον πλούτο η πολιτεία τον γυρεύει πίσω από τον άνεργο πτυχιούχο, το μισθωτό των 500 ευρώ και το μικρομεσαίο αυτοαπασχολούμενο. η ανάλυσή μου δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο όλα να είχαν σχεδιαστεί με απώτερο σκοπό ο λογαριασμός να μετακυλιστεί από τους λίγους στους πολλούς.

 

@giorgos 1987 έχεις δίκιο, το ισοζύγιο εισφορών-συντάξεων είναι η σημαντικότερη παράμετρος, απλά η ανάλυσή μου ήθελα να παραμείνει χονδροειδής διότι τα λεφτά των ταμείων δε πάνε απαραίτητα στις συντάξεις των μελών τους αλλά κλείνουν κι άλλες τρύπες του προϋπολογισμού.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Τον τελευταίο χρόνο ζω και εργάζομαι στην ελβετία

Μηπως γνωρίζει κανείς ποια ειναι η διαδικασία για εξαιρεση ασφαλιστικών εισφορών απο τσιμεδε;

Οπως διαβαζω σε παρομοιες περιπτωσεις ζητητε το εντθπο Α1. Ποιος ειναι ο φορεας που ειναι υπευθυνος για την εκδοση του εντυπου Α1 στην Ελβετία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ για να σου πω εκ πειρας , αλλα αν μιλαμε για την κοινωνικη ασφαλιση λογικα το AHV/AVS+Ασφαλεια υγειας σου ?

 

 

 

Edit : Δες και αυτο μια απτο υπουργειο κοινωνικης ασφαλισης , νομιζω εδω πρεπει να ψαχτεις

 

http://www.bsv.admin.ch/vollzug/documents/index/category:163/lang:deu

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Γράφω αυτά τα λόγια με βαριά καριά αλλά επειδή δεν βλέπω προκοπή σε αυτήν την Χώρα σκέφτομαι να ανέβω προς Γερμανία (Στουτγκάρδη), έχω κάποιους συγγενείς εκεί οι οποίοι θα με φιλοξενήσουν...

Είμαι Πολ. Μηχανικός Τ.Ε (Πολιτικών Δομικών Έργων) και πρώτα ο θεός ξεκινάω Μεταπτυχιακό από Οκτώμβρη στο Ε.Α.Π.

Από Γερμανικά ούτε την Αλφαβήτα...

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις και κάποιους προβληματισμούς. Όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν ας απαντήσουν καλό θα κάνουν...

 

1. Το πτυχίο αυτό (ΤΕΙ) έχει κάποια αξία στην Γερμανία ή δεν μετράει καθόλου και θα βλέπουν τι γράφω και θα με κοιτούν περίεργα;

2. Υπάρχει αντικείμενο; Η λόγο του μεγάλου όγκου των μεταναστών έχει κορεστεί και αυτό.

3. Για τι μισθούς μιλάμε; πάνω κάτω.

4. Τα νοίκια σε τι τιμές είναι και τι περιλαμβάνουν;

 

Το σκεπτικό μου

Επειδή δεν γνωρίζω την γλώσσα ένας ξάδελφος που πρότεινε εργασία (εργάτης) σε μια εταιρεία που καθαρίζει πιάτα από Νοσοκομεία και τα απογεύματα μαθήματα γερμανικών. Τώρα κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε Εργασία - Γερμανικά - Μεταπτυχιακό, τι να πω μάλλον δύσκολα έως ακατόρθωτα.

 

5.  Γνωρίζεται σχετικά μετά τα φροντηστήρια αυτά; Αν είναι επιδοτούμενα πχ; Αν σε οδηγούν σε απόκτηση πτυχίου; κλπ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.