Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος καταστήματος από μεταλλικό φορέα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου με εμβαδόν 6 στρ. (κάλυψη 10%) μπορεί να οικοδομηθεί κατάστημα μονώροφο με μέγιστο ύψος 7,50 μ. η πρέπει να αποτελείται από δυο ορόφους ώστε να έχει το μέγιστο ύψος?

 

Από ερώτημα του Τεε Μακεδονίας προς την ΥΔΟΜ απαντάται πως είναι δυνατόν μόνον για καταστήματα (ΧΙΙ – ΕΡΩΤΗΜΑ 11).

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS

 

Με καλύπτει πιστεύεται αυτή η απάντηση η πρέπει να έχω την γνώμη της ΥΔΟΜ της περιοχής μου?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 270/Δ/85/ΆΡΘΡΟ1:

7. Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται σε δύο (2) και το μέγιστο ύψος αυτών μετρούμενο από το γύρω έδαφος αυτών (φυσικό ή διαμορφωμένο κατά την επόμενη παράγραφο 10), σε επτά και μισό (7,50) μέτρα. 

14. Οι όροι και περιορισμοί δόμησης που καθορίζονται με τις προηγούμενες παραγράφους εφαρμόζονται εφόσον στα επόμενα άρθρα δεν ορίζεται άλλως, για κάθε κατηγορία κτιρίων. 

Το άρθρο 5 το οποίο σχετίζεται με την ανέγερση γραφείων και καταστημάτων δεν επιβάλει περιορισμό αντίστοιχο με αυτόν του άρθρου 6 το οποίο αφορά χρήση κατοικία και επιβάλει στα μονώροφα μέγιστο ύψος 4 μ. Άρα ισχύει η παρ. 14 που επιβάλει την εφαρμογή των γενικών διατάξεων του άρθρου 1 όπου δεν ορίζεται διαφορετικά. 

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να έχεις ισόγειο κατ/μα με ύψος 7.5 μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον pavlos33.

Tα 7,50μ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για όλες τις χρήσεις εκτός από κατοικίες και όχι μόνο για καταστήματα.

Το έχω κάνει σε οινοποιεία και σε βιοτεχνικές αποθήκες,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.