Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεος πολιτικος μηχανικος


teo1985

Recommended Posts

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός , έχω τελειώσει τις σπουδές μου στην Αγγλία εδώ και ένα χρόνο . Ψάχνω για δουλειά και δεν βρίσκω έτσι αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου γραφείο (έδρα το σπίτι μου δηλαδή) στο χωρίο μου ( 4000 κατοίκους περίπου). Θα ήθελα όποιος μπορεί να με συμβουλέψει για το πως να ξεκινήσω και αν πιστεύει ότι είναι σωστή κίνηση σε τέτοιες εποχές να κάνουμε έναρξη επαγγέλματος. Οποιαδήποτε βοήθεια - συμβουλή θα ήταν χρήσιμη !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι και αν υπάρχει ανοικοδόμηση στην περιοχή σου. Μάλλον θα σε απογοητεύσω όμως. Νέες άδειες βγαίνουν πολύ λίγες και ειδικά αν δεν έχεις γνωριμίες είναι πάρα πολύ δύσκολο. Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων, ενεργειακά πιστοποιητικά και ως ελεγκτής δόμησης. Σε όλα θα θησαυρίσεις...:P

 

Μπορείς να ασχοληθείς με στατικές μελέτες ως παροχή υπηρεσιών σε συναδέλφους αλλά και εκεί πρέπει να αγοράσεις προγράμματα και να τα συντηρείς (συμβόλαια) κάθε χρόνο. Πόσα στατικά τον χρόνο μπορείς να πάρεις?

Μια άλλη ιδέα είναι να ασχοληθείς με επενδυτικά προγράμματα ειδικά αν είσαι σε τουριστική περιοχή. Εκεί θέλει πάρα-πάρα πολλή προσοχή γιατί όλοι θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και μετά σε φεσώνουν και εξαφανίζονται. Προκαταβολή και αποπληρωμή πριν την κατάθεση του φακέλου επιβάλλεται!!

 

Γράψε και εσύ λίγα πράγματα σχετικά με τις γνώσεις και με την μέχρι τώρα εμπειρία σου μήπως βοηθήσουμε περισσότερο, αλλά η γνώμη μου είναι να γυρίσεις Αγγλία και να ψάξεις εκεί για δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα συνάδελφε σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις. Η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή έχω εργαστεί στο παρελθόν για ένα χρόνο σε Τεχνικό  γραφείο , επίσης πριν πάω στην Αγγλία για σπουδές τελείωσα στην Ελλάδα το τμήμα Πολίτικων Δομικών Έργων του ΑΤΕΙ Πειραιά , μετά από αυτό έκανα την απόπειρα να ανοίξω δικό μου γραφείο άλλα κατάλαβα ότι τα δικαιώματα μου ήταν ανεπαρκή έτσι αποφάσισα να πάω στην Αγγλία και να κάνω Πτυχίο από την αρχή . Ωστόσο προσπάθησα αυτά τα χρονιά να διαβάζω νομοθεσία , βεβαία δεν νομίζω ότι είμαι έτοιμος ακόμα σαν πολιτικός μηχανικός είναι πολλά πράγματα που δεν γνωρίζω . Έτσι σκέφτηκα να κάνω την αρχή τώρα ώστε να μπορέσω να φτάσω σε ένα καλό  επίπεδο γνώσεων . Επίσης επειδή βρίσκομαι σε μια αγροτική περιοχή και γίνονται αγοροπωλησιες αγροτεμαχειων συνεχώς είμαι έτοιμος να αγοράσω τον τοπογραφικό εξοπλισμό και να ασχοληθώ με τα τοπογραφικά. ¨Εχω ξεκινήσει και φτιάχνω το δικό μου αρχείο με άδειες τις οποίες έχω πάρει από τη πολεοδομία , έβλεπα ότι καινούρια άδεια υπήρχε στη περιοχή μου και πήγαινα στη πολεοδομία και έπαιρνα το φάκελο για εκτύπωση.Αυτη τη στιγμή προσπαθώ να φέρω εις πέρας μια εικονική άδεια σε δικό μου οικόπεδο άλλα τα έχω βρει πολύ σκούρα , ωστόσο υπάρχει και η όρεξη και η διάθεση ώστε να καταφέρω να την ολοκληρώσω . Ξέρω ότι στη περίοδο που βρισκόμαστε είναι όλα πολύ δύσκολα άλλα εγώ έχω τρομερή όρεξη και πιστεύω ότι είναι η στιγμή που πρέπει να κάνω κάτι δικό μου έχοντας και τη στήριξη του πάτερα μου ο οποίος είναι εργολάβος - κατασκευαστης !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχεις πολύ διάθεση για δουλειά και αυτό από μόνο του είναι "πόρτα" που θα σε οδηγήσει σε δουλειές...Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Οι συνάδελφοί σου στο φόρουμ είμαστε εδώ για κάθε απορία στα πρώτα ή μετέπειτα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφόσον δεν υπάρχουν άλλες επιλογές η κίνηση σου δε μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε σωστή ούτε και λάθος..

 

Αυτό που σίγουρα είναι σωστό είναι το ότι επέλεξες να ζεις με τους γονείς σου και έτσι δεν έχεις έξοδα διαβίωσης.

 

Επίσης το ότι έχεις πατέρα εργολάβο και το χωριό σας είναι αγροτικό, σου δίνει και ευκαιρίες ετεροαπασχόλησης που δε τις έχει ο νέος μηχανικός της πόλης.

 

Μπορείς δηλαδή να γίνεις εργολάβος γεωργο-οικοδομικών εργασιών με δυνατότητα να παρέχεις και υπηρεσίες πολιτικού μηχανικού, αν και όποτε προκύπτουν..

 

Αρκεί το γραφείο εντός κατοικίας να είναι ακόμα αφορολόγητο σε περίπτωση μηδενικών εσόδων και το μόνο σου λειτουργικό έξοδο να είναι το τσμέδε, το οποίο ελπίζω να στο πληρώνουν προς το παρόν οι γονείς σου...

 

Σε αντίθετη περίπτωση, θα πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με τις γεωργο-οικοδομικές εργασίες..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συνάδερφε πολύ καλά έκανες . Αυτό έκανα και εγώ πριν 20 χρόνια όπου υπήρχαν παρόμοιες δυσκολίες . Εγώ πιστεύω ότι και μόνο η παρουσία σου εκεί με όρεξη για δουλειά που βλέπω από τα γραφόμενά σου , θα βοηθήσει να έρθουν ευκαιρίες για ανάπτυξη που θα φέρουν χρήμα και στους συντοπίτες σου και σε εσένα Υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες για αξιοποίηση που οι γνώσεις σου θα γίνουν αρωγοί στην πραγματοποίησή τους Έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα που εγώ δεν είχα όταν ξεκίναγα πριν 20 χρόνια και δεν είναι άλλο από το δίκτυο και ειδικά το φόρουμ μας να σου παρέχει και τις γνώσεις και τα εργαλεία που θα χρειαστείς αρχικά (προγράμματα , έντυπα κλπ )

 

χρόνια τώρα γράφω πόσο ανάγκη έχει η Ελληνική περιφέρεια από επιστημονικό προσωπικό που όμως να εργάζεται και να ζει από κοντά το προβλήματα περιοχών με πολύ πλούσια φυσικά διαθέσιμα σε όλη την επικράτεια , έτοιμα για αξιοποίηση  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η εποχή τότε ήταν διαφορετική. Μπορεί να ξεκίνησες με μηδενικό εισόδημα, όμως ο γύρω κόσμος έβγαζε όλο και περισσότερα, οπότε λογικό ήταν κάποια στιγμή να φτάσει και σε σένα κάτι. Τα εισοδήματα γραφείων που άνοιξαν υπό αυτές τις αισιόδοξες συνθήκες πριν 20 χρόνια αυτή τη στιγμή τείνουν στο μηδέν και οι ιδιοκτήτες τους επιβιώνουν χάρη σε ότι μάζεψαν τα προηγούμενα χρόνια. Πώς είναι δυνατόν τα γραφεία που ανοίγουν σήμερα και ξεκινούν με μηδενικό εισόδημα και μηδενικό κεφάλαιο να συσσωρεύσουν κεφάλαιο? δε βγαίνουν δηλαδή οι αριθμοί..

 

θα μου πεις τώρα με τους νέους φόρους ακινήτων θα γίνουν εσπευσμένα πολλές πωλήσεις και θα χρειαστούν επικυρωμένα τοπογραφικά...

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου περιοχή το 1992 δεν κουνιόταν φύλο τότε και ο κόσμος εγκατέλειπε την πόλη αφού δεν υπήρχε ούτε χρήμα ούτε δουλειά   , χειρότερα από τώρα με υποδομές ελάχιστες  Το αντιστρέψαμε όμως το κλίμα με την δουλειά Λίγα χρόνια πριν , το 1985 είχα δει στην τηλεόραση τοπογράφο και πολιτικό μηχανικό στην Αθήνα , να διαμαρτύρονται που δεν υπήρχε δουλειά (ο πρώτος  δούλευε σαν πλασιέ βιβλίων ) Και όλοι τότε μου έλεγαν που πάω και αφήνω τα σίγουρα στην Αθήνα όπου δούλευα σε τεχνικό γραφείο 

 

Η αφετηρία αυτήν την στιγμή είναι ίδια αφού και τότε δεν υπήρχε αισιοδοξία και δεν φαινόταν τότε στο ορίζοντα προοπτική Όμως 10 χρόνια μετά τα πράγματα άλλαξαν ριζικά με αποτέλεσμα ακόμα και σήμερα οι επιπτώσεις από την κρίση να μην δημιουργούν μια κατάσταση τόσο δυσμενή  , όσο τότε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο! Ναι μεν και τότε υπήρχε ανεργία αλλά η πρόοδος σε σχέση με το τότε παρελθόν ήταν ορατή. Από τότε μέχρι τώρα οι οικοδομές σε κάθε περιοχή το λιγότερο διπλασιάστηκαν. Στη δική μου περιοχή μόνο μέσα στο 2000-2005 διπλασιάστηκαν ακόμα μια φορά. Και υπήρχε και πλήρης πιστοληπτική ικανότητα και ένας ένας οι άνθρωποι προσλαμβάνονταν σε δουλειές, άνοιγαν επιχειρήσεις, διορίζονταν στο δημόσιο.. Τώρα έχουμε απολύσεις όλων των παραπάνω, και χρωστάνε κιόλας οι περισσότεροι! Δεν επιστρέφουμε δηλαδή στο μηδέν της εποχής εκείνης αλλά στο μείον όσης προόδου συντελέστηκε από τότε!

 

Επίσης αναφέρεις ότι είχες κάποια δουλειά σε γραφείο στην αθήνα την οποία παράτησες. Μπορείς να μου πεις τη διεύθυνση επειδή ενδιαφέρομαι? Αν οι συνθήκες είναι οι ίδιες λογικά το γραφείο θα υπάρχει ακόμα, η θέση σου θα παραμένει κενή και ο εργοδότης θα με προσλάβει. Έτσι δεν είναι?

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα? πόσο είναι το ελάχιστο ετήσιο κόστος για τη λειτουργία γραφείου σε ιδιόκτητη κατοικία με δωρεάν παραχώρηση από τους γονείς? εννόώ πόση είναι η ελάχιστη φορολόγηση για μηδενικό εισόδημα, τυχόν εισφορές (πλην τσμέδε)? υπάρχει κάποια ελάφρυνση για τα νεοϊδρυθέντα γραφεία? κι αν ναι, πώς διαμορφώνονται οι επιβαρύνσεις για μηδενικό πάντα εισόδημα μόλις η αρχική περίοδος εκπνεύσει?

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Τότε στην Αθήνα υπήρχαν δουλειές με πολύ όμως δυσκολία Εγώ ήμουν τότε τυχερός και στην Αθήνα εκείνη την εποχή είχα δουλειά που την είχα από φοιτητής , αλλά με ξεφτίλα λεφτά Πιο πολλά έβγαζα τότε σαν επαγγελματίας ποδοσφαιριστής στην Γ Εθνική παρά σαν μηχανικός Για να καταλάβεις τι επικρατούσε  στην περιοχή μου τότε , ζήτημα ήταν να έβγαιναν 1-  20 άδειες οικοδομής όλο το χρόνο Ενώ ακόμη και σήμερα  ,πέρυσι ήταν ΑΔ 99 και καμία 10 άδειες οικοδομής  ενώ μέχρι   σήμερα έχουμε τουλάχιστον 30 - 40 Είχαμε βέβαια  πριν λίγα χρόνια φτάσει τις 500 άδειες δόμησης το χρόνο   Ακόμα και οι ντόπιοι μηχανικοί τότε σκέφτονταν να φύγουν (είχα συγγενή που όχι να με πάρει στο γραφείο του δεν μπορούσε , αλλά μου είπε ότι θα έφευγε ) Σου έγραψα ότι τότε δεν κουνιόταν ούτε φύλλο και οι προβλέψεις και τότε ήταν άσχημες ,αλλά όταν έρχονται τα άσχημα , ξεχνάμε ειδικά οι παλαιότεροι τα πιο άσχημα που είχαμε στο παρελθόν 

 

Τώρα λόγο της οικονομικής κατάστασης τα βλέπουν όλοι μαύρα όπως και τότε , αλλά τα πράγματα αλλάζουν απότομα όπως απότομα αλλάξαν προς τα χειρότερα  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.