Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρήνας ανελκυστήρα


 
acnt

Recommended Posts

Δυστηχώς όπως είπα παραπάνω λόγο αρχιτεκτονικού δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Αρα δεν μιλάμε για να αλλάξουμε κάτι στο πάχος του 10εκ. αλλά στο πως θα το προσομοιώσουμε (αν το βάλουμε) στο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Π έχει διαστάσεις . Αριστερο κάθετο τμήμα 2.30Χ0.30. Επάνω οριζόντιο τμήμα 2.20Χ0.30. Δεξί κάθετο τμήμα 2.30Χ0.10. Ελπίζω να βοήθησα.

 

ενα θα σου πω γιατί είμαι στο γραφείο και έχω λιγη δουλειά

 

καλά τα σουπερ προγραμματα, καλα τα πεπερασμενα κλπ αλλά

 

μην κάνεις κανα αστείο και πας και βάλεις στοιχειο 10cm μαζί με το υπόλοιπο Γ και κάνεις συρραφές ή δεν ξέρω πως το προσομοιώνει το software που έχεις

 

προσομοιώνουμε ίδια πράγματα, τα οποία ο κανονισμός μας λέει ότι λειτουργουν, αυτό από τις ροπές που θα μαζέψει η περιοχή σε σεισμό θα το βρεις απέναντι

 

καταρχήν δεν υπάρχει καμμία μα καμμία πιθανότητα να πετύχεις τον κομβο

 

γιατί 10εκ -2*2,5εκεπικαλυψη=5εκ, που θα βάλεις ράβδους ή τσέρκια στο κέντρο της διστομής

 

αν δε βαριέσαι ανεβασε κάτι να δώ τι έιναι ακριβως

 

πόσο ψηλό ειναι? (κάτι έχω εφαρμόσει στο παρελθον αλλά αν δεν έχω σχεδίο να δω, δεν μπορώ να σου πω ακριβωςό)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατέληγε σε σύνδεση με στύλο έπρεπε να έχει πάχος τουλάχιστον 15 cm.

Τώρα που συνδέεται με τοίχωμα πρέπει οι ελάχιστες διαστάσεις να είναι ή 25 cm (για τοιχώματα με Μ.Α.Π.) ή 20 cm (για τοιχώματα Χ.Α.Π.).

Επίσης το πάχος δεν πρέπει να είναι μικρότερο από 1/20 του ύψους του ορόφου. Δηλαδή αν έχεις όροφο 3,00 m, πρέπει πάλι 300 cm/20= 15 cm.

Αϊντε και το προσομοιώνεις, κατασκευαστικά πως θα το οπλίσεις αυτό το πράμα με πάχος μόνο 10 cm? Που θα μπουν συνδετήρες, πως θα γίνει η δόνηση κ.τ.λ.???

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει στοιχείο φέρων 10εκ

 

ρε παιδιά!!!!!!!!!!

 

ppetros, aνέβασε σχέδιο και πες και πόσο ύψος έχει

 

 

ppetros?? where are you?

 

ppetros? are you there??

 

London calling

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα εικόνα. Το κτιρίο είναι 4-όροφο με ύψος με 3.00 ανά στάθμη. Το θέμα είναι αν θα μπεί στο μοντέλο και πως. Σαν τοιχείο (ακόμα και οριακά αν το "βαφτίζει" έτσι ο ΕΚΩΣ) μου φαίνεται λάθος και στην πράξη δεν θα μπορεί φυσικά να κατασκευαστεί σωστά. Αρα ουσιαστικά μένει να γίνει μόνο κατασκευαστικά αλλά πόσο μπορεί να επηρεάσει την όλη κατασκευή? (Πολύ λίγο όσο αφορά εμένα.)

post-6637-131887221888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην το κατασκευάσεις καν και να βρεις άλλο τρόπο να εδράσεις την κλίμακα σου.

 

Αν για οποιοδήποτε λόγο το κατασκευάσεις (που δεν είναι σωστό) βάλε μονή εσχάρα

Link to comment
Share on other sites

@rigid_joint

Αργησα λίγο, σόρρυ.

 

@Αρη

Το θέμα είναι να μπει στην προσομοίωση? γιατί αρχιτεκτονικό δεν αλλάζει

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπει στην προσομοίωση? γιατί αρχιτεκτονικό δεν αλλάζει

Αν δεν το κατασκευάσεις (που αυτό είναι για μένα το σωστό) φυσικά και δεν θα το προσομοιώσεις κιόλας.

Αν είσαι αποφασισμένος να το κατασκευάσεις, ε τότε βάλτο και στην προσομοίωσή σου να δεις κυρίως και ενημερωτικά και μόνο τι λάθη θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.