Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία στο πλακακι από Α/θ


Recommended Posts

Εγω εχω μπερδευτεί τελείως !!!!! Θα δουλέψουν οι θερμοστατες χώρου οταν η Α/θ δουλευει με αντιστάθμιση ;;;; Και πως δουλεύουν τα ηλεκτροβανακια ειναι on/off οι κάνουν μικρό κινήσεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

Απλά....

Η αντιστάθμιση δεν κάνει τίποτα άλλο από το αναπροσαρμόζει την θερμοκρασία προσαγωγής στην ενδοδαπέδια ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.

Για παράδειγμα.....

Με εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς κελσίου η αντλία θα στέλνει  45 βαθμούς νερό στην ενδοπαπέδια  ενω με θερμοκρασία 15 θα στέλνει 30 βαθμούς νερό για να έχεις εσωτερική θερμορασία 20 βαθμούς (Τυχαία τα νούμερα)

 

Μπορεί όμως εσύ είτε λόγο κακής μελέτης είτε για προσωπικούς λόγους να έχεις ή να θέλεις ανόμοιες θερμοκρασίες σε διάφορους χώρους....

Αν γνωρίζεις τα κυκλώματα του δαπέδου και των χώρων τότε με τον θερμοστάτη και την βαλβιδούλα κλείνεις την θέρμανση στους χώρους που υπερθερμαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

@aithilenio

 

Σωστά τα λες για την αντιστάθμιση. Αυτή κανονίζει μόνο τη θερμοκρασία προσαγωγής αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας, ώστε και καλά το σύστημα (θερμοκρασία σπιτιού) να έχει πιο γρήγορη απόκριση. Βέβαια, το να ανεβάζει τη θερμοκρασία νερού όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ χαμηλή, ναι μεν κάνει το σύστημα πιο γρήγορο στην απόκρισή του, αλλά είναι κατά της οικονομίας αφού τότε πέφτει το COP. Όταν όμως ανεβαίνει η θερμοκρασία περιβάλλοντος, με το να μειώνει τη θερμοκρασία προσαγωγής, τότε αυξάνεται το COP και επιτυγχάνει οικονομία. Το τι γίνεται κατά μέσο όρο...δεν το ξέρω...

 

Οι θερμοκρασιακή αυτονομία των χώρων, δεν είναι από κακή μελέτη. Το αντίθετο θα έλεγα εγώ. Καλό είναι να υπάρχει δηλαδή, ώστε στο σαλόνι να έχει κανείς 21 και στα υπνοδωμάτια να έχει 18. Και καλά, είναι καλύτερα στα υπνοδωμάτια να έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία 1-3 βαθμούς.

 

Γενικά, στη δική μου αντίληψη, το πιο σοφιστικέ σύστημα έχει:

 

α) Και αντλία inverter που αλλάζει τις στροφές του ο συμπιεστής αναλόγως του φορτίου ώστε να επιτυγχάνει οικονομία ρεύματος αποφεύγοντας τις πολλές ενεργοβόρες εκκινήσεις,

β) Και θερμοστάτες χώρου με ηλεκτροβαλβίδες για να ρυθμίζει όπως γουστάρει ο χρήστης ανεξάρτητα τη θερμοκρασία κάθε χώρου

γ) Και αντιστάθμιση ώστε να έχει γρήγορη απόκριση το σύστημα. Να προλαβαίνει δηλαδή σε λίγο χρόνο να διορθώνει τις θερμοκρασιακές μεταβολές.

 

Πάντα φιλικά.....

Link to comment
Share on other sites

α) Και αντλία inverter που αλλάζει τις στροφές του ο συμπιεστής αναλόγως του φορτίου ώστε να επιτυγχάνει οικονομία ρεύματος αποφεύγοντας τις πολλές ενεργοβόρες εκκινήσεις,

Ακριβώς. Γι' αυτό τον ρώτησα τι μοντέλο είναι η Α.Θ. 

Και επειδή λοιπόν με τα ανοιγοκλεισίματα των μικρών ηλεκτροβανών των κυκλωμάτων (που είναι πάντα δίοδες για οικονομία χώρου στον συλλέκτη) δημιουργούνται προβλήματα δυσλειτουργίας στον flow swich της Α.Θ. ο σχεδιασμός θέλει προσοχή. Γι' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ ότι:

 

α) Τη δουλειά της αντιστάθμισης, μπορεί(?) να την καλύψει ένας "έξυπνος" θερμοστάτης. Είτε με fuzzy logic, είτε με διαφορικό έλεγχο όπως οι δικοί μου. Στη δική μου εφαρμογή, φαίνεται να κάνουν δουλειά καθώς έχω τους χώρους μου στους 21 βαθμούς. Μόλις δείξει 20.9, ανοίγει, και πολύ σπάνια θα δείξει 21.1 για να κλείσει. Και ποτέ δεν έχω αισθανθεί θερμοκρασιακή διαφορά. Και από ότι έχω παρατηρήσει, σπάνια ένας χώρος είναι ΟΝ για παραπάνω από 20 min.

 

β) Εμένα η αντλία είναι on-off. Και χωρίς αντιστάθμιση. Και έχω και ηλεκτροβαλβίδες στο συλλέκτη. Τώρα αν αυτό δημιουργεί προβλήματα στην Α/Θ δεν ξέρω. Πάντως θέμα οικονομίας δε φαίνεται να έχω, καθώς για τη θέρμανση 2 χρόνια που τη δουλεύω, 200 m2, μονοκατοικία, ελεύθερη, 21 βαθμούς σταθερά παντού 24h/ημέρα, για 140 περίπου ημέρες λειτουργίας, κατανάλωσε τη 1 χρονιά 2420 και την άλλη 2560 kWh (με χωριστό μετρητή και χωρις νυχτερινό) στα Χανιά. Θερμοκρασία προσαγωγής 36 βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να εχω μια σταθερή θερμοκρασία στο παιδικό δωμάτιο διότι το μωρό ειναι ημερών . Την αντλια την δουλευω με αντιστάθμιση και τις ωρες του νυχτερινού φουλάρει 45 βαθμούς και παει λέγοντας, με αποτέλεσμα να μην εχω σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι και να παίζει και λίγο άνοιγμα παραθύρου. Για αυτο έλεγα να βάλω θερμοστάτη στο παιδικό δωμάτιο να πιάσω όσο γίνετε και αν γίνετε σταθερή θερμοκρασία. Ίσως και να μην γίνετε και να το εχω σκεφτεί λάθος.

Link to comment
Share on other sites

xaxanouli γίνεται...

το εάν χρειάζεται τροποποίηση της εγκατάστασης ή όχι, και το πόσο κοστίζει θα στο πει συνάδελφος μηχανολόγος που θα κάνει επιτόπου έλεγχο της εγκατάστασης... και θα σου δώσει την βέλτιστη λύση.... οπότε, κάλεσε έναν μηχανολόγο - πριν πιάσει το κρύο- ώστε να στο φτιάξει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.