Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία στο πλακακι από Α/θ


Recommended Posts

@Xaxanouli

 

Θερμοστάτες δεν έχεις, οκ, και τι θερμοκρασία έχεις μέσα στο σπίτι?

 

Και το χειμώνα, αν δεν έχεις θερμοστάτες, πως καθορίζεις αν θα έχεις στους χώρους σου 19 ή 22 βαθμούς ???

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... και να ρωτήσω το εξής:

 

Αν θέλει στο σαλόνι να έχει 21 και στα υπνοδωμάτια 19 (για χειμώνα μιλάμε), πως το κάνει?

 

Δηλαδή, αν έχει κεντρικό χειριστήριο, δίνει επιθυμητή θερμοκρασία μόνο σε ένα σημείο? Στο σημείο που είναι το χειριστήριο είναι και ο μοναδικός "θερμοστάτης" ?

 

Και άλλη μια ερώτηση, αφού όλα τα κάνει η αντιστάθμιση, τώρα το καλοκαίρι, τι θερμοκρασία έχει στο σπίτι? "Ότι βγάλει το καζάνι" ... η αντιστάθμιση δηλαδή.....? ή στο χειριστήριο δίνει εντολή επιθυμητής θερμοκρασίας και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η "αντιστάθμιση".... ?

 

Βασικά προσπαθώ να καταλάβω τη λειτουργία της......

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το πρώτο ερώτημα ο έλεγχος κάθε ζώνης γίνεται με θερμοηλεκτρικές κεφαλές και θερμοστάτες σε κάθε χώρο....Η αδράνεια είναι ένα μειονέκτημα...

Δες εδώ σελίδα 624-625

http://www.hydronomi.gr/e-catalogues/2014-thermansis/index.html

 

Στο δεύτερο ερώτημα (φαντάζομαι μιλάμε για αντλία)  είτε ρυθμίζεις χειροκίνητα την αντλία σε θερμοκρασία  15 + βαθμούς και αν έχεις και fancoil όπου θες κάποιες στιγμές ταυτόχρονη λειτουργία (ιδίως για αφυγρανση) χρειάζεσαι τρίοδη βάνα μίξεως με ελεγκτή.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν έχει κεντρικό χειριστήριο, δίνει επιθυμητή θερμοκρασία μόνο σε ένα σημείο? Στο σημείο που είναι το χειριστήριο είναι και ο μοναδικός "θερμοστάτης" ? Ναι. Τον συνδυάζει με το ενσωματωμένο αισθητήριο εξωτερικών συνθηκών και το επίσης ενσωματωμένο αισθητήριο θερμοκρασίας νερού.

 

Και άλλη μια ερώτηση, αφού όλα τα κάνει η αντιστάθμιση, τώρα το καλοκαίρι, τι θερμοκρασία έχει στο σπίτι? "Ότι βγάλει το καζάνι" ... η αντιστάθμιση δηλαδή.....? ή στο χειριστήριο δίνει εντολή επιθυμητής θερμοκρασίας και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η "αντιστάθμιση".... ?

Χμμμ. Καλή ερώτηση. Έχεις p.m.

 

Ο έλεγχος στη δεύτερη περίπτωση είναι πιο ζόρικος. Απαιτεί εισαγωγή δύο παραμέτρων εσωτερικών συνθηκών, θερμοκρασίας και υγρασίας και μια επιπλέον υπολογιστική λειτουργία την εύρεση του d.p. του εσωτερικού αέρα. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως  Κώστα ότι σπάνια συναντάς τόσο εξειδικευμένο έλεγχο υγρασίας.

Το πιο προχωρημένο που ξέρω εγώ είναι τα αισθητήρια υγρασίας χαμηλά και κόβουν τον κυκλοφορητη.

Αλλά σα σας πω κάτι που σκετόμουν εχτές....

Φαντάζομαι ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο σήμερα να υπάρχουν θερμοστάτες που να κάνουν και υγρασιομέτρηση  να έχουν ενσωματωμένο σε λογισμικό τον ψυχρομετρικό χάρτη για να σου βρίσκουν το σημείο δρόσου και να επενεργούν....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα που έθεσε ο ερωτών για υγρασία, αλλά κουβέντα να γίνεται, όλοι μαθαίνουμε κάτι.

 

Λοιπόν, ο τρόπος για να έχεις "αυτονομία" σε κάθε χώρο και να ρθυμίζεις ανεξάρτητα τη θερμοκρασία, είναι η ύπαρξη θερμοστάτη χώρου μαζί με θερμοηλεκτρική κεφαλή στο συλλέκτη για τον ανεξάρτητο θερμοκρασιακό έλεγχο του κάθε κυκλώματος. Αν αναφέρεσαι στο χρόνο (μερικά, 3-5 λεπτά) που κάνει η κεφαλή για να ανοίξει/κλείσει (αδράνεια), δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Ειδικά αν υπάρχουν "έξυπνοι" θερμοστάτες. Θα αναφερθώ σε αυτό πιο μετά.

 

Σχετικά με την αντιστάθμιση τώρα: Τι έχω καταλάβει εγώ..... Η αντιστάθμιση ΔΕΝ είναι θερμοστάτης χώρου, Ούτε ελέγχει τη θερμοκρασία κάποιου χώρου. Η αντιστάθμιση είναι ελεγκτής. Τι ελέγχει τώρα....... Ας μιλήσουμε για το χειμώνα..... Η αντιστάθμιση λοιπόν, χρησιμοποιώντας έναν αισθητήρα ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ θερμοκρασίας, θερμοκρασίας περιβάλλοντος δηλαδή, παρακολουθεί τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Και επειδή έχει και "έλεγχο" D, δηλαδή differential, άρα παράγωγο, άρα ρυθμό μεταβολής... λειτουργεί ως εξής:

 

Όταν το χειμώνα η εξωτερική θερμοκρασία αλλάζει... και πάει προς το ψυχρότερο.... άρα θα κρυώσει το εξωτερικό περιβάλλον, άρα πρόκειται να μεγαλώσει το ΔΘ μεταξύ εσωτερικής επιθυμητής και εξωτερικής, άρα θα μεγαλώσουν οι θερμικές απώλειες, τότε ανεβάζει λίγο τη θερμοκρασία προσαγωγής, ώστε να είναι πιο ζεστό το νερό του δαπέδου, ώστε να προλάβει το δάπεδο να καλύψει τις αυξανόμενες θερμικές απώλειες λόγω σταδιακής πτώσης της εξωτερικής θερμοκρασίας. Έτσι, δε θα κρυώσουν και οι χώροι μας, αφού το πιο ζεστό νερό, έρχεται να καλύψει τις αυξανόμενες θερμικές απώλειες. Καμμία σχέση δηλαδή με απευθείας έλεγχο θερμοκρασίας χώρου. Έμμεσα ναι... άμεσα όχι....

 

Την αντιστάθμιση μπορεί κανείς να την "ισοσκελίσει" και με "έξυπνους" θερμοστάτες, οι οποίοι έχουν αυτοί πάνω τους τον έλεγχο D. Και κανονίζουν αυτοί να ανοίξουν λίγο νωρίτερα την κεφαλή αν παρατηρήσουν γρήγορη πτώση θερμοκρασίας χώρου, ή να κλείσουν νωρίτερα αν παρατηρήσουν γρήγορη άνοδο θερμοκρασίας χώρου.

 

Στο δικό μου σπίτι ας πούμε, που έχω αντλία ON/OFF χωρίς αντιστάθμιση, έχω τέτοιους θερμοστάτες, και ενώ το χειμώνα έχω θερμοκρασία 21 βαθμούς, ανοίγουν πάντα στους 20,9 και σχεδόν ποτέ δεν ανεβαίνουν πάνω από 21. Πολύ σπάνια να κλείσουν.... και να δείξει μετά από λίγο 21,1.

 

Από το χειριστήριο της αντλίας (αν έχει αντιστάθμιση) ελέγχεις ΟΧΙ τη θερμοκρασία χώρου, αλλά πως θα μεταβάλλεται η θερμοκρασία προσαγωγής συναρτήσει της εξωτερικής θερμοκρασίας, αυτό που λέμε καμπύλη αντιστάθμισης....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως  Κώστα ότι σπάνια συναντάς τόσο εξειδικευμένο έλεγχο υγρασίας.

Το πιο προχωρημένο που ξέρω εγώ είναι τα αισθητήρια υγρασίας χαμηλά και κόβουν τον κυκλοφορητη.

Αλλά σα σας πω κάτι που σκετόμουν εχτές....

Φαντάζομαι ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο σήμερα να υπάρχουν θερμοστάτες που να κάνουν και υγρασιομέτρηση  να έχουν ενσωματωμένο σε λογισμικό τον ψυχρομετρικό χάρτη για να σου βρίσκουν το σημείο δρόσου και να επενεργούν....

 

Ακριβώς. Είναι ζόρικο θέμα. Οι Α.Θ. που κάνουν επιδαπέδιο δροσισμό ή δροσισμό οροφής έχουν δύο set points. Το ένα είναι με την κλασική ΔΤ (7-12) για λειτουργία FCU και το άλλο είναι 18 - 23. Το 18 όμως δεν σε εξασφαλίζει σε περιοχές που έχεις αυξημένη υγρασία όπως είναι π.χ. τα νησιά. Την έχουν πατήσει πολλοί. Μερικά νέα μοντέλα Α.Θ. πιθανόν να περιέχουν θερινή αντιστάθμιση αλλά ακόμη δεν είναι τίποτε εξακριβωμένο από εμένα. Γι' αυτό το λόγο μη θέλοντας να λέω δημοσίως ανακρίβειες σε ενημερώνω τώρα στο p.m. σου.   

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

 

Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα που έθεσε ο ερωτών για υγρασία, αλλά κουβέντα να γίνεται, όλοι μαθαίνουμε κάτι. Καλό είναι.

 

Από το χειριστήριο της αντλίας (αν έχει αντιστάθμιση) ελέγχεις ΟΧΙ τη θερμοκρασία χώρου, αλλά πως θα μεταβάλλεται η θερμοκρασία προσαγωγής συναρτήσει της εξωτερικής θερμοκρασίας, αυτό που λέμε καμπύλη αντιστάθμισης....

Αυτός είναι ο ορισμός της αντιστάθμισης.

Για θερινή όμως αντιστάθμιση που ρώτησες παραπάνω άνοιξε το θέμα. Ότι δηλαδή αυτή πρέπει να παίρνει υπ' όψη της όχι μόνο την εξωτερική θερμοκρασία αλλά και τις θερμοδυναμικές συνθήκες του αέρα. Δεν μπορεί π.χ. να υπολογίζει πως με βάση την εξωτερική θερμοκρασία πρέπει να στείλω νερό θερμοκρασίας π.χ. 19οC  διότι υπάρχει και το θέμα των υγροποιήσεων.  

 

Υ.Γ. Και κάτι για το Κ.Χ. Σε μερικά μοντέλα Α.Θ. η αντιστάθμιση είναι επιλογή δεν είναι υποχρεωτική. Μπορεί να δουλεύει με λειτουργία on - off μόνο με τον έλεγχο της θερμοκρασίας του νερού και του εσωτερικού χώρου.   

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.