Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος υπάρχοντος κτηρίου με αντισεισμικό 1984


 
kwstas

Recommended Posts

Όχι εγώ δεν έχω σκοπό να κόψω κάποιο υποστήλωμα. :lol: Τα πέδιλα σαφώς και υπάρχουν. Το κτίριο είναι κατασκευής του 1988 αλλά σήμερα είναι να γίνει η προσθήκη των 3 ορόφων.

Δεν διαφωνώ Iovo ως προς την μη κανονικότητα αλλά εγώ προσπαθώ σε πρώτη φάση να επιλύσω και να ελέγξω με τον αντισεισμικό του 1959-1985. Έτσι και αλλιώς αν ελέγξω με τον ΕΑΚ θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Την μονολιθικότητα θα προσπαθήσω να εξασφαλίσω με σωστές αγκυρώσεις των διαμήκων των στύλων...τι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά η προσθήκη σου είναι η πλακα 8 έτσι? Στους κόμβους 130 και 170 θα έχεις έμμεση στήριξη? το τοιχείο 130 είναι καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη είναι η πλάκα 1 και ο πυρήνας του ασανερ και το κλιμακοστάσιο. Η πρώτη φωτογραφία που παράθεσα είναι η τελική μορφή του κτιρίου μετά την προσθήκη των τριών ορόφων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Κώστα ότι το γεγονός πως υπάρχουν 8 στάθμες μπορεί να σημαίνει ότι δεν προσομοιώθηκε η απόληξη του κλιμακοστασίου. Το έλεγξες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι Nic αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η τελευταία στάθμη δηλ. η υπαριθμόν 8 είναι η πλάκα του κλιμακοστασίου. Φαίνεται και στα σχέδια των σταθμών του συγκεκριμένου προγράμματος. Να το δεχτώ και γω χωρίς το υπόγειο? Και να δεχτώ τις τάσεις των πεδίλων και τους οπλισμούς τους έτσι όπως τα βγάζω στην μελετη μου (δηλ υπό αστοχία) ?

 

edit:

Κάποιος που μπορεί να με συμβουλέυσει? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

 

Παρατήρηση: Μην διαχωρίζετε διαδοχικες δημοσιευσεις σας . Κανετε χρήση της εντολής "επεξεργασια". Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω να σου προτείνω εγώ στην πραγματικά δύσκολη περίπτωση σου είναι τα παρακάτω.

1. Να προσομοιώσεις όλη την κατασκευή (ανωδομή - θεμελίωση). Να προδιαγράψεις αυστηρή χρήση υλικών μειωμένου βάρους YTONG και ελαφροκονιάματα για εφαρμογή επικαλύψεων. Εφόσον αστοχούν τα πέδιλα να ενισχύσεις έναντι πλαστιμότητας τα υποστυλώματα για να εξασφαλίσεις πλαστική άρθρωση του υποστυλώματος στην βάση.

2. Να εφαρμόσεις ΚΑΝΕΠΕ για το κτήριο συνολικά με μια εξελιγμενη μέθοδο ανάλυσης (μη γραμμική) ή κατά το ίδιο προσχέδιο να κάνεις έλεγχο με βάση τις παραμορφώσεις. Είναι επίπονη διαδικασία αλλά μπορεί να σου δώσει λύσεις στα προβλήματα αστοχίας και να αποτρέψει επέμβαση ενισχύσεων.

 

Τέλος θέλω να σε ρωτήσω αν στην κατασκευή έχουν εφαρμοστεί οι διατάξεις της αναθεώρησης του 1984 για πύκνωση συνδετήρων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

μην βασανίζεσαι με το τι είχε κάνει ο συνάδελφος.

Λύσε το όλο μαζί, με το υπόγειο όπως σου λένε και οι υπόλοιποι.

Το υπόγειο να το δεσμεύσεις κανονικά στην οροφή του ή να μοντελοποιήσεις τα τοιχώματα με κάποιον τρόπο που να είναι κοντά στην πραγματικότητα.

Τα πέδιλα αν δεν σου βγαίνουν με αυτό τον τρόπο πρόσεξε σε ποιόν συνδυασμό αστοχούν και πες μας.

Πρόσεξε επίσης αυτό που σου λέει ο iovo για τους συνδετήρες. Είναι το πιο ουσιαστικό από όλα. Αν δεν το έχεις αυτό ξεκίνα χωρίς συζήτηση σενάρια ενισχύσεων.

 

Αν πάντως εγώ έλυνα αυτό το κτίριο και έβλεπα ότι ικανοποιούνται οι απαιτούμενοι έλεγχοι, θα έψαχνα αμέσως να δω τι λάθος έχω κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως εγώ έλυνα αυτό το κτίριο και έβλεπα ότι ικανοποιούνται οι απαιτούμενοι έλεγχοι, θα έψαχνα αμέσως να δω τι λάθος έχω κάνει...

Συμφωνώ και επαυξάνω,μόνο και μόνο από απαιτήσεις σε σεισμικά φορτία υπάρχει διαφορά από τον ένα κανονισμό στον άλλο, για να μη πούμε για διαφορες σε κατασκευαστικές απαιτήσεις. Για αυτό και αναφέρω την δεύτερη μου πρόταση, γιατί θα κάνεις σχεδιασμό με βάση τις διαθέσιμες αντοχές και πλαστιμότητες και όχι αυτές που προκύπτουν από τον σχεδιασμό ενός προγράμματος της πιάτσας.

Link to comment
Share on other sites

Iovo έχει εφαρμοστεί η πύκνωση και αυτό φαίνεται και στα σχέδια και σε κάτι αισχρές αναμονές στήλων στον τελευταίο όροφο που βγαίνουν έξω οι συνδετήρες. Ποιές ενισχύσεις?? Προτιμώ να μην προσθέσω ολόκληρο όροφο....

Άρη μάλλον θα κάνω τις δοκιμές μου με μερική μοντελοποίηση τοιχωμάτων.. Πιστεύω ότι θα ανακουφιστουν τα πέδιλα, κάτι που και ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...

Ωστόσο το σεπιτρ είναι πολύ μεγαλύτερο πλέον για ένα έδαφος προφορτισμένο επί εικοσαετιας από τριώροφο κτίριο. Μπορώ και γω να πάρω ίσως μεγαλύτερη τιμή σεπιτρ απο 250?

Αλήθεια έχει δει ποτέ κανείς κτίριο να αστοχεί στην θεμελίωση από προσθήκη ορόφων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.