Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατ ξυλινο σπιτι εκτος σχεδιου


statos

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

εχω τοποθετησει ενα προκατ ξυλινο σπιτι 40τμ +5βεραντα σε πλακα χωρις σιδερα σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου -ζωνης μη αρτιο μη οικοδ/μο.

η ολη κατασκευη εγινε φετος το καλοκαιρι σε αγροτεμαχιο  στη χαλκιδικη.

Μπορω να το νομιμοποιησω με τον νεο νομο η πρεπει να το γκρεμισω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο νομος τακτοποιει μονο μεχρι 2011 αυθαιρεσίες...

 

αρα το γκρεμιζεις...

αλλα επειδη ολοι λιγο πολυ ξερουμε τι και πως...δεν θα το γκρεμίσεις και θα νομιζεις οτι εισαι απο τους εξυπνους.

μεχρι που θα σου κατσει η στραβη και θα κλαις και θα κατηγορεις το ελληνικο κρατος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αν αφησα την εντυπωση οτι ειμαι απο τους εξυπνους.Σαφως και οταν κανεις καποια αυθαιρεσια εχεις ευθυνη και συνεπειες ,απλα οταν τα λεφτα που υπαρχουν ειναι λιγα και θελεις μια θεση στον ηλιο..,απλα θα κατηγορω την επιπολαιοτητα μου.

Δηλαδη σε περιπτωση καταγγελιας ποσο στραβη μπορει να ειναι η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αν αφησα την εντυπωση οτι ειμαι απο τους εξυπνους.Σαφως και οταν κανεις καποια αυθαιρεσια εχεις ευθυνη και συνεπειες ,απλα οταν τα λεφτα που υπαρχουν ειναι λιγα και θελεις μια θεση στον ηλιο..,απλα θα κατηγορω την επιπολαιοτητα μου.

Δηλαδη σε περιπτωση καταγγελιας ποσο στραβη μπορει να ειναι η κατασταση?

με βάση το άρθρο 26 ν. 4178/13 παρ. 1α και 1 β έχεις πρόστιμο ανέγερσης ίσο με το 30% επί την τιμή ζώνης στην περιοχή του ακινήτου επί την επιφάνειά του και επιπλέον  πρόστιμο διατήρησης σε ποσοστό 5% επί τιμή ζώνης επί επιφάνεια,  για κάθε χρόνο  που διατηρείται το αυθαίρετο, από την ανέγερσή του μέχρι την κατεδάφισή του

Υπολόγισε τα και δες αν συμφέρει να το ξηλώσεις.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα καταληξω στην απομακρυνση,-πωληση του .

το προκατ το πηρα 19χιλ οποτε με τα προστιμα θα ξεπερασει την αξια του σε λιγοτερο απο 4-5 χρονια αν υποθεσω μια τιμη ζωνης 1000 .

Ευχαριστω Pavlos33 για την σοβαρη αντιμετωπιση σας καθως και τους συναδελφους για την χιουμοριστικη διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.