Μετάβαση στο περιεχόμενο

virus VBS/Kryptik.F τι κάνουμε?


Γιάννης

Recommended Posts

Καλησπέρα

όπως καταλαβαίνετε, παλεύω με το θηριο

Μου εντοπίζει τον συγκεκριμένο ιο αλλά δεν μπορει  να το εξαλειψει. Έχετε καμιά ιδέα??

Ο ιος είναι στο πρόγραμμα 

C:\Users\HP\AppData\Roaming\jnnsqqbfcz.vbs

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι λέει εδώ, ίσως κάνεις δουλειά με το spyhunter. Ελπίζω να μην είναι αυτό που λες ότι δεν μπορεί να το εξαλείψει.

 

Αν είσαι σίγουρος ότι μόνο στο πρόγραμμα που λες υπάρχει ο ιός, μπες σε safe mode και διάγραψέ το.

Link to comment
Share on other sites

Λες? Γιατί δεν ξερω τι προγραμμα ειναι αυτο και οταν παω να το διαγραψω μου λεει οτι χρησιμοποιειται..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις τη δωρεάν έκδοση του Avast και να το βάλεις να κάνει σκανάρισμα με την επόμενη εκκίνηση και πριν ανοίξουν τα windows.

Παίρνει αρκετό χρόνο, αλλά είναι πιο ασφαλές γιατί δεν έχει ξεκινήσει το λειτουργικό. Αν δε μπορεί να στο σβήσει θα στο βάλει σε καραντίνα.

Καλό είναι να μη συνυπάρχουν δύο antivirus, γιατί υπάρχει πιθανότητα εμπλοκών μεταξύ τους.

 

Επίσης, εξέτασε και φορητά μέσα αποθήκευσης, μην είναι μολυσμένα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει σε καραντινα!

γενικα, έχω τραβηξει αρκετα...

Έκανα φορματ πριν μια βδομαδα, μου βαλαν διαφορα προγραμματακια, μου εβγαλε ιο στο φλασακι (τα εκανε ολα shortcuts) Τελος παντων δεν ηταν επικινδυνος, τον εσβησα. Τώρα μου εμφανιστηκε αυτό. Μόλις τελειωσω την εγκατάσταση του nod32 θα δοκιμασω να σβησω το προγραμμα από safe mode που λεει ο tsak1. Να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανότατο να έχει πειραχτεί και η registry των windows, και να μην αρκεί ένα απλό σβήσιμο στο safe mode. Γενικά θέλει προσοχή αν πας σε χειροκίνητη αφαίρεση.

Το avira δεν στο βάζει σε καραντίνα γιατί λειτουργούν τα windows και μάλλον υπάρχει κάποια εξάρτηση στο registry, που το σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αυτό...  https://www.malwarebytes.org/

Ξέρω για τους κανονισμούς εδώ αλλά ψάξτο και για full version...

Από antivirus το avg  http://free.avg.com/eu-en/homepage

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η κατάσταση στις μέρες μας με το θέμα της ασφάλειας του υπολογιστή δεν είναι όπως παλιά που σου έλεγαν βάλε ένα antivirus και καθάρισες. Λοιπόν έχω και εγώ avira. Για να μην χάνεις χρόνο δοκιμάζοντας διάφορα, μπες από safe mode και κάνε manually delete τον ιό στην διαδρομή που σου εμφανίζει οτι βρίσκεται το αρχείο.

 

Εφόσον διαγραφεί το αρχείο και ηρεμήσεις από αυτό το θέμα, κατέβασε spybot s&d για τα spywares, malwarebytes antimalware το οποίο λειτουργεί σαν πρόσθετο του antivirus και κάνεις scan για να εντοπίσει οτι δεν εντόπισε το antivirus, emsis soft emegency kit αυτό απλά το κατεβάζεις και κάνεις έλεγχο όλο το σύστημα χωρίς να το κάνεις install. Προαιρετικά βάλε και το super antispyware, εμένα πρόσφατα μου βρήκε trojan coin miner που είχε μπεί μέσα στο system32. Από όλα τα παραπάνω κανένα δεν έχει real time protection και είναι όλα free, άρα δεν υπάρχει φόβος μήπως κολλήσει το σύστημα ή γίνει μπέρδεμα με το avira. Σίγουρα θα βρεθούν πολλά πράγματα και θα καθαρίσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.