Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επένδυση σε εκτός σχεδίου γήπεδο


accnt

Recommended Posts

Χαίρεται.

 

Σκέφτομαι να επενδύσω κάποια χρήματα που έχω σε ένα άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο 4 στρεμμάτων στο Λαγονήσι. Υπάρχουν όλα τα χαρτιά (δασαρχείο, οικοδομησιμότητα από πολεοδομία κλπ.).

 

Όμως "κολλάω" στο θέμα οτι μπορεί να αλλάξουν οι όροι δόμησης ή και να καταργηθεί η εκτός σχεδίου δόμηση.

 

Αν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτό το ζήτημα που με απασχολεί αρκετά.

Γνωρίζω οτι κανείς δεν είναι μάντης να ξέρει τι θα γίνει στα επόμενα χρόνια, αλλά μια τάση ίσως γνωρίζετε.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλεις τωρα την αδεια θα εχει ισχυει για 4 χρονια. Κανεις δεν ξερει τι θα γινει...ουτε οι ιδιοι.

Μην φοβασαι για τις αλλαγες. Πες ενα συναδερφο μηχανικο να το εχει στο μθαλο του και οταν ακουσεις οτι κατι παει να γινειο βγαλε αδεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όμως δεν έχω σκοπό να χτίσω τουλάχιστον για τα επόμενα 15 χρόνια...

Έχω πάει σε 3 μηχανικούς.

Ο ένας με σιγουριά μου λέει οτι δεν θα αλλάξει τίποτα (λόγω κρίσης κλπ).

Ο άλλος ότι δεν μπορεί να ξέρει κανείς.

Και ο τρίτος μου έδωσε την δική σου συμβουλή. Άδεια, αναθεώρηση στα 4 χρόνια και στα 8 χρόνια σκελετό + όψεις για να πάρουμε αορίστου χρόνου.

 

Αλλά εγώ είμαι ακόμη μπερδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως,

 

πάντως διαβάζοντας στο ιντερνετ βρήκα πολλά άρθρα του Νοεμβρίου - Δεκεμβριου 2013 που έλεγαν οτι θα μειωθεί η δόμηση στα εκτός σχεδίου από τα 200 στα 150 και ίσως ακόμη στα 100. Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δυστυχως μαντες δεν μπορουμε να ειμαστε. Οποτε οτι και να σου πει ο καθενας δεν θα ειναι σωστο.

Σεναριο 1.Μπορει να μην αλλαξει κατι οπως ειπε ο συνδερφος για τα επομενα 15 χρονια λογω κρισης, αλλα εγω σου λεω οτι ...μπορει να γινει και πολεμος σε 15 χρονια !!! ποιος ξερει?

Σεναριο 2. Μπορει να μας πουνε οτι απο του χρονου λεμε να κανουμε αυτο και το κοιταζει το υπουργειο. και τελικα να γινει μετα απο 2-3 χρονια και διαφορετικο απο αυτο που λεγανε...μπορει και ιδιο!!!

Σεναριο 3. Μπορει να μην γινει τιποτα

............................................................

Σεναριο ν-1. Μπορει να σου πεσει το λαχειο και να αγορασεις 50 στρεμματα οπου θελεις και να κτισεις οτι θελεις (δωσε και σε μενα κατι).

Οποτε βλεπεις οτι ...αποτελεσμα ασφαλες κανενα.

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε ενα μηχανικο και θα μαθαινα τι θα μπορουσα να εκτιζα τωρα και το κοστος αδειας. Μετα θα περιμενα να ακουσω τις σειρηνες!!! Για οτι αλλο εδω ειμαι...καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα (αλλά και για τα επόμενα δέκα χρόνια) ΔΕΝ θα επένδυα τα όποια χρήματά μου σε ...."εκτός σχεδίου γήπεδο"!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οι γνώμες σας με βοηθούν ώστε να λάβω την όποια απόφαση.

Το βέβαιο είναι ότι το τοπίο είναι θολό όπως και τα περισσότερα θέματα στη χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.