Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαλκόνι με ξεχυτή


kostas_1986

Recommended Posts

καλησπέρα, σε μια άδεια που μου παρεδώθει υπάρχει ένα μπαλκόνι στο οποίο όμως έχει κτίσει ο ιδιοκτήτης μια ξεχυτή. τώρα αυτό μετράει στην δόμηση ή όχι? επίσης έχει κτίση και επιπλέον όροφο τον οπόιο πέρασα στο σήστημα ως υπέρβαση ύψους και τ.μ κυρίων χώρων, έχει όμως και μια βεράντα με ξεχυτή και ένα μπαλκόνι, αυτά πως τα περνάω ? με αναλυτικό?

Edited by kostas_1986
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται χαγιάτι

και εφόσον οι κολώνες είναι φέροντα στοιχεία της κεραμοσκεπής

τότε μιλάμε για ημιυπαίθριο χώρο

 

άρα επιπλέον υπέρβαση και της κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε μια άδεια που μου παρεδώθει υπάρχει ένα μπαλκόνι στο οποίο όμως έχει κτίσει ο ιδιοκτήτης μια ξεχυτή. τώρα αυτό μετράει στην δόμηση ή όχι? επίσης έχει κτίση και επιπλέον όροφο τον οπόιο πέρασα στο σήστημα ως υπέρβαση ύψους και τ.μ κυρίων χώρων, έχει όμως και μια βεράντα με ξεχυτή και ένα μπαλκόνι, αυτά πως τα περνάω ? με αναλυτικό?

Αν και υπάρχουν αρκετά θέματα με αυθαίρετα  θα απαντηθεί εδώ και παρακαλούνται οι mods να το μεταφέρουν.

Η βεράντα με το κεραμοσκεπές στέγαστρο επί μεταλλικών υποστυλωμάτων (Η.Χ κατά ΓΟΚ) θα υπολογιστεί με αναλυτικό προυπολογισμό σύμφωνα με την παρ. 15.β αρθ. 18- ν. 4178.

Το αν μετρούσε ή όχι στη δόμηση η συγκεκριμένη κατασκευή θα σε απασχολήσει αν αντί για ρύθμιση θελήσεις να προβείς σε νομιμοποίηση μέσω του άρθρου 23 ν. 4178 και έκδοση άδειας εντός τριετίας μετά την καταβολή παράβολου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1)Στην Κέρκυρα ξεχυτές τις λέμε,ΥΔΟΜ μηχανικοί,όλοι γενικά.Έχει μείνει σαν "παράδοση"
2)Εφόσον μιλάμε για Ν4178 και τακτοποίηση (όχι νομιμοποίηση),το υπολογίζεις με αναλυτικό.Προσωπικά επίσης,στους υπολογισμούς και στο διάγραμμα κάλυψης το προσμετράω στη συνολική κάλυψη,όχι όμως στη δόμηση.Δηλαδή αν έχω κάλυψη 100m2 σπίτι + 20m2 ξεχυτή,τότε η συνολική μου κάλυψη λέω οτι είναι 120m2,και τα λαμβάνω αριθμητικά υπόψη στον υπολογισμό του συντελεστή υπερβασης κάλυψης.Το θεωρώ σωστότερο από το να μην το λάβω υπόψη όπως πράττουν άλλοι συνάδελφοι.
3)Του ορόφου το μπαλκόνι και την ξεχυτή επίσης με αναλυτικό -αν κατάλαβα καλά την περιγραφή σου-

 

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη βρε παιδια, δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν, αλλά

αν στο χωριό μου λένε το υπόγειο "πυργοκατωγαιοπετρο", και βγάζω συνεννόηση με πολεοδομία και άπαντες της περιοχής...

θα χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο?

θέλω να πω...οτι ας είμαστε λίγο, λίγο, πραγματικά λίγο πιο προσεκτικοί σε ένα forum.

πόσο μάλλον όταν για αυτές τις ξεχυτές υπάρχει ορισμός...

αυτά....για τα υπόλοιπα οι συνάδελφοι με κάλυψαν.

 

μάλλον πρεπει να φτιάξουμε ενα γλωσσάρι για τις κατατόπους περίεργες ονομασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.