Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές


 
makis

Recommended Posts

Τα πλαια ειναι ανα 6μ και τα ανοιγματα των πλαισιων ανα 10μ...Οι διαδοκιδες ειναι ανα 2μ με ανοιγμα 6μ....Αν τις χωρισω στη μεση θα αλλαξει το στατικο προσομοιωμα...Εκει που εχω μια αμφιερειστη θα εχω μια δοκο 2 ανοιγματων..Κατα τον ασθενη αξονα βεβαια...

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις..

 

δεν αλλάζει το στατικό προσομοίωμα....απλά έχεις έναν κόμβο στην μέση.

Αλλά όπως και να έχει δεν είπα να χωρίσεις τις δοκίδες στην μέση αλλά τις δοκούς σε παραπάνω τμήματα, κάτι που όμως σίγουρα δεν χρειάζεται επειδή τις έχεις σπάσει ανά 2μ που είναι πολύ καλά.

 

Πάντως 10μ δοκός παταριού μου φαίνεται προς το πολύ....για ταλαντώσεις... δεν είμαι όμως σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλάζει το στατικό προσομοίωμα....απλά έχεις έναν κόμβο στην μέση.

 

.

 

Αν χωρισεις τις δοκους σε περισσοτερα τμηματα, θα δημιουργησεις νεο κομβο και αν εκει βαλλεις την αρχη (ή το τελος) του χιαστι, στην ουσια δημιουργεις στηριξη στον συγκεκριμενο κομβο για τη δοκο κατα των ασθενη αξονα βεβαια.. Τα χιαστι τα εχω βαλλει απο στυλο σε στυλο..Δλδ ενα χιαστι ανα δυο πλαισια..Λες να βαλλω 5???Σε οσα τμηματα ειναι χωρισμενη η δοκος??Μπορω να χωρισω κ τις διαδοκιδες στη μεση κ να βαλλω 10 μικροτερα χιαστι..

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις στήριξη στον ασθενή άξονα και στην πραγματικότητα. Έχεις τις δοκίδες. Είναι λογικό να σου βγάζει τέτοιες ιδιομορφές λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις στήριξη στον ασθενή άξονα και στην πραγματικότητα. Έχεις τις δοκίδες. Είναι λογικό να σου βγάζει τέτοιες ιδιομορφές λοιπόν

 

Στην περιπτωση που χωριζα κ τις κεφαλοδοκους και τις διαδοκιδες σε τμηματα..Τοτε θα αλλαζει το στατικο προσομοιωμα...Σε αυτην την περιπτωση εννοουσα...

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλάζει το στατικό προσωμοιωμα. Απλά θα έχεις ένα μέλος με ενδιάμεσους κόμβους

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να καταλαβω..Αν χωριζω μια δοκο στα τρια για παραδειγμα..Και στους 2 επιπλεον κομβους εχω αρχη (ή τελος) ενος χιαστι..Τοτε δεν αλλαζει το προσομοιωμα..??Δεν εχει ενα νεο μελος που εμποδιζει την δοκο αυτη να ενταθει σαν αμφιερειστη οπως ηταν πριν (κατα τον ασθενη αξονα στην περιπτωση μου)?? Δε λεω να αφησω απλα τον κομβο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι αλλάζει

Μα δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς περίπτωση στην πραγματικότητα να μην έχεις ενδιάμεσες στηρίξεις...έτσι δεν είναι?

Είναι λάθος να έχεις την δοκό έτσι ελεύθερη..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενα πλαισιο με ανοιγμα 10μ η δοκος αυτη θα δεν θα εχει καποια δεσμευση καμψης ως προς τον κυριο αξονα για παραδειγμα..

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μιλάμε για τον κύριο άξονα αλλά για τον ασθενή.

Εκεί επιδρά το αντιανέμιο ή το διάφραγμα.

Δεν έχει να κάνει με τον κύριο άξονα ή τον λυγισμό που εξαρτάται από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα τι λες...Απλα δεν εχω τη δεουσα εμπειρια στα μεταλλικα κ γι αυτο δεν εχω την αισθηση, για παραδειγμα που λες οτι 10μ δοκος ελευθερη ειναι λαθος...

 

Εννοεις οτι θα τη δεσμευσεις πλευρικα...Εναταξει αν εχει συμμικτη πλακα την εχει ετσι κ αλλιως αυτη τη δεσμευση..Παντως εχω δει κ δοκους 10μ και παραπανω που δεν ειναι δεσμευμενες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.