Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές


 
makis

Recommended Posts

Pappos, και paktomenos, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Εγώ μέχρι τώρα δεν ελάμβανα υπόψη την δυσκαμψία της σύμμικτης πλάκας. Όντως paktomene το sofistik που δουλεύω εγώ δεν λαμβάνει υπόψη του αυτόματα κάτι τέτοιο και πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα χειρονακτικα.

Για τις ρωγμές έχεις δίκιο στον εφελκυσμό (αν και ο εφελκυσμός του μεταλλικού φύλλου δεν είναι αμελητέος).Όσον αφορά την θλίψη όμως δεν είναι μεγάλη η συνεισφορά του σκυροδέματος?

Link to comment
Share on other sites

terry

1. σύμμεικτες θα λειτουργήσουν οι δοκοί εκείνοι στις οποίες είτε πατά άμεσα η πλάκα η οποία και συνδέεται με τις δοκούς με διατμητικούς ήλους/συνδέσμουςμ είτε βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με τις δοκούς και το χαλυβδόφυλλο πατά στο κάτω πέλμα αυτών.

Αν έχεις κύριες δοκούς, πάνω στις οποίες πατούν δευτερεύουσες, πάνω στις οποίες πατά η σύμμεικτη πλάκα, τότε οι κύριες δοκοί δεν είναι σύμμεικτες, μόνο οι δευτερεύουσες είναι.

2. όπως σου απάντησε ο/η mkallio.

 

1. Tη στιγμη που η πλακα δεν συνδεεται με διατμητικους ηλους με τις δευτερευουσες δοκους , αυτες δεν θεωρουνται συμμικτες...Το προβλημα μου δεν ειναι αυτο..Απλα βλεπω οτι στις ιδιομορφες οι δοκοι αυτοι κανουν τρελες ταλαντωσεις..Αν ητνα οντως συμμικτες οποως αντιλαμβανεται κανεις δε θα τις αφηνε η πλακα να κανουν αυτες τις ταλαντωσεις...Πως θα μπορουσα να δεσμευσω αυτη την κινηση στην αναλυση..???

2. Που τα οριζεις αυτα τα ποσοστα??

Link to comment
Share on other sites

Ο mkallio μάλλον εννοεί τα σεισμικά ποσοστά (0.3) που εσύ τα έχεις λάβει υπόψιν σου.

Για τις ταλαντώσεις αν είναι οριζόντιες πρέπει να χρησιμοποιήσεις το διάφραγμα του Instant.

Αν οι ταλαντώσεις είναι κατακόρυφες τότε ίσως να έχεις βελτίωση αφαιρώντας ενδιάμεσους κόμβους στις δοκίδες και κάνοντας παραγωγή των μαζών σε κόμβους μόνο

Link to comment
Share on other sites

Ναι οριζοντιες ειναι..Δουλευω μια παλια εκδοση του Ινσταντ κ δεν εχει την επιλογη διαφραγματος...Τελικα στην ιδιομορφικη αναλυση λαμβανει υποψη τα μονιμα φορτια??Εγω εχω την εντυπωση οτι μονο τα ιδια βαρη κατανεμει στους κομβους...

 

Αρη επειδη εσυ ειχες απαντησει στο ερωτημα μου σχετικα με τη χρηση των οριζοντιων χιαστι για την προσομοιωση του διαφραγματος....Παρατηρω οτι τωρα που αλλαξα τη διαταξη των διαδοκιδων δεν ειναι αυτες που ταλαντωνονται αλλα οι κυριες δοκοι στις οποιες μεταφερουν τα φορτια τους...Δυστυχως ταλαντωνονται πολυ...Με την επιλογη διαφραγματος στο Ινσταντ δεν υπαρχει αυτο το προβλημα???Και κατι ακομα..Ακομα κ με τα οριζοντια χιαστι γενικα δεν μπορω να πω οτι η υποτιθεμενη πλακα σκυροδεματος λειτουργει ως διαφραγμα..Παλι στις ιδιομορφες ξεφευγους καποια πλασια...Λες να ανεβαω την αδρανεια των οριζοντιων χιαστι???

 

Kαι μια τελευταια ερωτηση...Υπαρχει επιλογη στο Ινσταντ για να λαμβανονται υποψη τα φαινομενα 2ης ταξης ????

Link to comment
Share on other sites

 

Αρη επειδη εσυ ειχες απαντησει στο ερωτημα μου σχετικα με τη χρηση των οριζοντιων χιαστι για την προσομοιωση του διαφραγματος....Παρατηρω οτι τωρα που αλλαξα τη διαταξη των διαδοκιδων δεν ειναι αυτες που ταλαντωνονται αλλα οι κυριες δοκοι στις οποιες μεταφερουν τα φορτια τους...Δυστυχως ταλαντωνονται πολυ...Με την επιλογη διαφραγματος στο Ινσταντ δεν υπαρχει αυτο το προβλημα???Και κατι ακομα..Ακομα κ με τα οριζοντια χιαστι γενικα δεν μπορω να πω οτι η υποτιθεμενη πλακα σκυροδεματος λειτουργει ως διαφραγμα..Παλι στις ιδιομορφες ξεφευγους καποια πλασια...Λες να ανεβαω την αδρανεια των οριζοντιων χιαστι???

 

Kαι μια τελευταια ερωτηση...Υπαρχει επιλογη στο Ινσταντ για να λαμβανονται υποψη τα φαινομενα 2ης ταξης ????

 

Σίγουρα λαμβάνει τα μόνιμα. Δες στους πίνακες.

Με διάφραγμα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Μήπως πρέπει να πυκνώσεις το θεωρητικό διάφραγμα?

Αν έχεις αποστάσεις πλαισίων π.χ 6μ και απόσταση στύλων 7 , δεν βάζεις ένα χιαστί να συνδέει μόνο τις κορυφες των στύλων αλλά σπας την δοκό σε τμήματα και κατασκευάζεις κανονικό χιαστί σαν στέγη.

Το έχεις κάνει έτσι? Αν ναι τι δοκό έχεις και ανά πόσο δεσμεύεται η δοκός σου?

Link to comment
Share on other sites

2. όπως σου απάντησε ο/η mkallio.

 

Παιδιά, δεν είμαι ο Ράιαν, ο Μπράιαν είμαι. Δηλαδή ο mkalliou, κοινώς Μάνος... :)

 

Επίσης σε τέτοιου είδους διαφράγματα με μοντελοποίηση και τροποποίηση δυσκαμψιών των μελών, λόγω των κόμβων που δημιουργούνται (π.χ. δευτερεύουσα σε κύρια δοκό), εμφανίζονται τοπικές ιδιομορφές με μικρά ποσοστά συμμετοχής και μεγάλες ιδιοπεριόδους σε σχέση με τις "κανονικές" ιδιομορφές της κατασκευής.

Ερώτηση, μήπως θα ήταν καλύτερα να μην μπαίνουν δευτερεύοντα στοιχεία στο μοντέλο να υπολογίζονται ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Τεγίδες--> Ναι αυτές που πάνε κουτί με τον αντιανέμιο

Μηκίδες -->Οχι

Στύλοι μετώπων -->Ναι

 

Όταν ξεκίνησα να εργάζομαι στην αθήνα λύναμε σε 2 διαστάσεις...

νομίζω ότι είναι το καλύτερο τουλάχιστον για να κάνουμε ελέχους του μοντέλου μας

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα λαμβάνει τα μόνιμα. Δες στους πίνακες.

Με διάφραγμα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Μήπως πρέπει να πυκνώσεις το θεωρητικό διάφραγμα?

Αν έχεις αποστάσεις πλαισίων π.χ 6μ και απόσταση στύλων 7 , δεν βάζεις ένα χιαστί να συνδέει μόνο τις κορυφες των στύλων αλλά σπας την δοκό σε τμήματα και κατασκευάζεις κανονικό χιαστί σαν στέγη.

Το έχεις κάνει έτσι? Αν ναι τι δοκό έχεις και ανά πόσο δεσμεύεται η δοκός σου?

 

Τα πλαια ειναι ανα 6μ και τα ανοιγματα των πλαισιων ανα 10μ...Οι διαδοκιδες ειναι ανα 2μ με ανοιγμα 6μ....Αν τις χωρισω στη μεση θα αλλαξει το στατικο προσομοιωμα...Εκει που εχω μια αμφιερειστη θα εχω μια δοκο 2 ανοιγματων..Κατα τον ασθενη αξονα βεβαια...

Θα το δοκιμασω κ ετσι..

 

Για τα φαινομενα 2ης ταξης ??Τα λαμβανει αυτοματα υποψη του το Ινσταντ αν αυτο απαιτηθει???

 

Βασικα πειραματιζομαι τωρα...Για να δουμε τι θα βγαλλουμε...

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.