Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση τεχνικού για επισκευή αναλυτή ενέργειας


Recommended Posts

Έχω αυτόν τον αναλυτή, μόνο που χθες το απόγευμα έφαγε καταλάθος μια κλωτσιά κ σταμάτησε να μου δείχνει στοιχεία από μετρήσεις (kw/kva/cosφ/hz/volt) το μόνο που μου δείχνει είναι την ένταση (Αmpere)

Γνωρίζεται κανένα τεχνικό που μπορεί να τον πασπατέψει κ να τον επιδιορθώσει?  

MS2203.JPG

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση τα συμπτώματα που λές, κάτι ξεκόλησε που έχει σχέση με τους ακροδέκτες στο κάτω μέρος.

 

(Όχι σε σχέση με την τσιμπίδα, ούτε σε σχέση με την μπαταρία).

 

Πιστεύω ένας τεχνίτης που επιδιορθώνει πλακέτες εύκολα θα το εντοπίσει και θα το επισκευάσει.

 

Αν σε ενδιαφέρει τεχνίτης στην Αθήνα, ξέρω κάποιον στον Αγ. Δημήτριο (Μπραχάμι), να ψάξω στα χαρτιά μου να τον βρώ.

 

Y.Γ. Το βρήκα στο θείο Γκούγκλη (nextstep) :smile:http:/www.nextstep-labs.gr

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το sonel mpi520  που χρησιμοποιούμε για ΥΔΕ κάνει τις παραπάνω μετρήσεις που λεει ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ(kw/kva/cosφ/hz/volt) με χρήση βοηθητικής τσιμπίδας.Δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλαδα της συγκεκριμένης εταιρίας για να το στείλεις μπας και το φτιάξουν ? 

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Ο αναλυτης που εχει ο νικος ειναι κινεζια και δεν νομιζω να υπαρχει αντιπροσωπος οπως τουλ υπρχει για αλλα ακριβα μηχανηματα... εχω ιδια μαρκα πολυμετρο παντως και εχει βγει πολυ καλο. Τι του εκανες ρε συ Νικο και το χαλασες?

Κατι θα εχει ξεκολλησει μαλλον οπως λεει ο antloukidis. Σκετο εφαγε κλωτσια ή του ειχες κουμπωμενα τα καλωδια και τραβηχτηκε κατι? Δες αν "παιζουν" οι ακροδεκτες, ανοιξε το να δεις με μια πρωτη ματια αν κατι ειναι χαλαρο.

Πριν καιρο ειχα ανοιξει το laptop της αδερφης μου και ειχα κολλησει το βυσμα του τοφοδοτικου που ειχε ξεκολλησει απο την πλακετα, αν εχεις κολλητηρι με ψιλη μυτη δεν χανεις τιποτα... Ανοιξε το

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Χτες ξεκίνησα ένα ελαιουργείο κ έκανα μετρήσεις , κάποια στιγμή το αποσύνδεσα κτο άφησα στ πάτωμα , πέρασε ένας εργάτης δεν το ειδε κ έφαγε την κλοτσιά . Θα το δώσω στον πλακετά μου για να του ρίξει μια ματιά

Αντιπρόσωπος της mastech δεν υπάρχει κ ούτε υπάρχει service.  Σε γενικές γραμμές  είναι ένα καλό εργαλείο κ σχετικά φτηνό , το είχα πάρει πριν από 4 χρόνια 3 κατοστάρικα, υπάρχει κ νέο μοντέλο που σου κάνει μέτρηση αρμονικών μέχρι την 20η . Σίγουρα όμως δεν είναι σαν αυτό, έχει ένα η ΔΕΗ κ το δανείστηκα για να δω κάτι αρμονικές, σε μεγάλο inverter  αντλίας 130 kw , έπαιζα μαζί του 3-4 ώρες . :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

νικο εχω το ιδιο  πριν κανα χρονο το εστηλα για ενα service στην εταιρια και ειναι οκ!αν θεs σου λεω που να το παρειs αλλα θα σου πω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

αν θεs σου λεω που να το παρειs αλλα θα σου πω αυριο.

Αν δεν σου κάνει κόπο .............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.