Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Χιλιοστών Θέρμανσης


Recommended Posts

Εδώ και μία εβδομάδα προσπαθούμε να κάνουμε την αίτηση για το επίδομα πετρελαίου θέρμανσης.
Είμαστε μία οικογεννειακή οικοδομή στην οποία δεν υπάρχει κοινόχρηστο ρολόι ρεύματος.

Το πρόβλημα μας είναι ότι μας ζητάνε να βάλουμε τα χιλιοστά θέρμανσης. Τι είναι αυτό;
Ο μηχανικός έχει βγάλει κάποια αλλά αυτά έχουν υπολογίσει και τον αέρα τον οποίο δεν έχουμε χτίσει!!!
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει να τα βγάλω.

Ειλικρινά προσπαθώ να πάρω κάτι που δικαιούμε για να ζεστάνω τα παιδάκια μου και έχω αγανακτήσει ...
Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν σας είναι εύκολο αναρτήστε το για να δούμε τι έχει κάνει ο μηχανικός σας.

 

Ενναλακτικά, αποτανθείτε στο μηχανικό που έκανε τον πίνακα να σας πει τα χιλιοστά του κάθε επιπέδου

Link to comment
Share on other sites

Πότε βγήκε η οικοδομική άδεια;

 

Με τα χιλιοστά γινόταν η κατανομή δαπανών θέρμανσης πριν το 1985.

Για τις άδειες μετά το 1985 η κατανομή γίνεται με δύο συντελεστές, έναν για το "πάγιο" και έναν για την χρήση της θέρμανσης από το διαμέρισμα.

 

Υποθέτω ο νομοθέτης έμενε σε παλιά πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία και έχει μείνει ακόμα στα "χιλιοστά θέρμανσης".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, στην περίπτωσή σας, δεν χρειάζεται να κάνειτε αίτηση σαν πολυκατοικία αλλά το κάθε διαμέρισμα κάνει ξεχωριστή αίτηση με το δικό του ρολόι και την ίδια διεύθυνση. –δείτε στη ιστοσελίδα του ταξις για παράδειγμα-.

 

Η πιο σωστή λύση βέβαια είναι να επικαιροποιήσετε  τη μελέτη και να βγάλετε και κανονισμό πολυκατοικίας στο οποίο να περιγράφονται όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.