Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοστάτης λέβητα πετρελαίου


pegiavass

Recommended Posts

Mια ίσως αφελής ερώτηση. Απ'τη στιγμή που το σπίτι σήμερα είναι μονωμένο (δώμα,θερμοπρόσοψη,κουφώματα) δεν είναι αντιοικονομικός ένας υπερδιαστασιολογημένος λεβητοκαυστήρας ;

 

Κάθε χρόνο τον συντηρείται, αλλά δε νομίζω ο θερμοϋδραυλικός που έρχεται για τη συντηρηση να έχει εξοπλισμό που να μετρά την απόδοση του. Δεν μου το χει αναφέρει ποτέ. Νομίζω πως αλλάζει το ακροφύσιο, διότι είδα προχτες στο λεβητοστάσιο κάμποσα πεταμένα...προφανώς απο παλιότερες συντηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πιό ενεργοβόρος από ένα μικρότερο, αλλά, όπως είπα και πριν, άποψή μου είναι ότι αν καθαριστεί και ρυθμιστεί σωστά και με μέτρηση βρεθεί ότι δουλεύει αποδοτικά, εγώ δεν θα τον άλλαζα.

 

Αν ο τεχνίτης που έρχεται για συντήρηση δεν έχει όργανα, βρες κάποιον που να έχει (και που να ξέρει να τα χρησιμοποιεί) 

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο πράγμα. Θεωρώ πάλι, πως ο θερμοστάτης δε λειτουργεί σωστά. Δείχνει 22 βαθμούς και γώ είμαι με το φούτερ μέσα...Θα ψάξω κάποιο θερμόμετρο χώρου για να βγάλω άκρη. Τεσπα, αυτό δε μας καίει τόσο.

Γιατί δε βάζεις ένα ανεξάρτητο θερμόμετρο δωματίου να τσεκάρεις το θερμοστάτη; 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο και μοιραστήκατε τις σκέψεις σας.

ο εγκαταστάτης μαζί με τον λέβητα θα πρέπει να σου έχει παραδώσει το τεχνικό εγχειρίδιό του, εκεί φαίνεται που συνδέεται ο θερμοστάτης. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να δέχεται μόνο θερμοστάτη bus οπότε πρέπει να μπει ο θερμοστάτης της εταιρίας και οχι τριτου κατασκευαστη

Κι εγώ αυτό του είπα εξαρχής, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, το εγχειρίδιο ή το χάσανε, ή δεν τους το δώσανε, τι να πω... 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μπήκαν 2-3 ηλεκτρολογοκαυσττηρατζιδες κ να μην ήξεραν τι να κάνουν , το ποιο συνηθισμένο είναι να ‘’σπάμε’’ το υπάρχων ηλεκ κύκλωμα κ να δημιουργούμε ένα δικό μας.

  Αν στην θέση του χρονοδιακόπτη βάλεις  τον θερμοστάτη χώρου κ δώσεις με θερμοστάτη επαφής με μόνιμο ρεύμα στον κυκλοφορητή δεν σου κάνει ?

Άρα κι εμένα μου λένε ψέματα, δεν πιστεύω να λες εμένα ψεύτη... Δε βλέπω όμως το λόγο να μου πει ψέματα ο άνθρωπος, το πρόβλημά του προσπαθεί να λύσει. Και σε δύο περιπτώσεις ήμουν παρών όταν τηλεφωνούσε για να κανονίσει για μάστορα. Και κάποιους απ' αυτούς που πέρασαν τους γνωρίζω. και δεν πέρασαν 2-3 ηλεκτρολογοκαυσττηρατζιδες, πέρασαν 2-3 απ' τους μεν και 2-3 απ' τους δε....

 

Εν πάσει περιπτώσει, σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε, θα ρωτήσω να δω γιατί κανένας δεν πρότεινε τουλάχιστον κάποια απ' τις παραπάνω λύσεις....

Edited by pegiavass
Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλη συνδεση,μπορει ισως και οχι η πιο σωστη,να συνδεθει εκει που εχει συνδεθει ο χρονοδιακοπτης.Δεν βλεπω καννενα λογο να μην γινεται.

Αν και ειμαι της αποψης να διαβαστει το manual πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

 δεν πιστεύω να λες εμένα ψεύτη...

 

Προς ΘΕΟΥ  δεν υπονόησα κάτι τέτοιο.. άλλωστε εδώ είναι φόρουμ κ όποιες απαντήσεις δίνουμε εμπεριέχουν κ το λάθος ( Ε, δεν ήμαστε κ από πάνω σε κάθε τεχνικό πρόβλημα) , αλλά όπως κ να έχει, αυτές τις απαντήσεις πάντα με καλή πίστη τις δίνουμε

 

Κάνε μας όμως τη χάρη να μας ενημερώσεις για το ότι βρείτε  

Edit

 ο καυστήρας έχει φισέτα ? αν ναι, στην  Τ1 &Τ2 τι έχει?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πιό ενεργοβόρος από ένα μικρότερο, αλλά, όπως είπα και πριν, άποψή μου είναι ότι αν καθαριστεί και ρυθμιστεί σωστά και με μέτρηση βρεθεί ότι δουλεύει αποδοτικά, εγώ δεν θα τον άλλαζα.

 

Αν ο τεχνίτης που έρχεται για συντήρηση δεν έχει όργανα, βρες κάποιον που να έχει (και που να ξέρει να τα χρησιμοποιεί) 

 

Καθαρίστηκε, ρυθμίστηκε (δε συγκράτησα τα νούμερα) με τη βοήθεια του αναλυτή (για κάποιο λόγο παιδεύτηκαν κάμποσο) κι αλλάχθηκε το μπεκ με ένα μικρότερο. Μου εθεσε τη θερμοκρασία του καυστήρα στους 65 αντί στους 75 και μου'πε στα πολλά κρύα να το παω 75 πάλι. Επίσης, εθεσε το κυκλοφορητή στους 40. ΞΑφνιάστηκε θετικά, οταν είδε τη κατάσταση λέβητα/καυστήρα τόσων ετών, είπε πως είναι σε πολλή καλή κατάσταση για τα χρόνια του.

Δεν συγκράτησα τα στοιχεία της καύσης όμως, απ'οτι θυμάμαι πρεπει να ήταν λ=1.5 , διοξείδιο 10 και μονοξείο 500-600 (απ'οτι άκουγα, δεν είδα μονάδες κτλ για να καταλάβω σε τι αντιστοιχούν οι αριθμοί)

 

Υ.Γ. ψάχνω ακόμη θερμόμετρο χώρου... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.