Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα Επίβλεψης Μηχανολογικών Κολυμβητικής Δεξαμενής


Recommended Posts

Χαίρετε σε όλους,

 

Απλή ερώτηση:

 

Έχουν οι Πολιτικοί Μηχανικοί δικαίωμα επίβλεψης σε μηχανολογικά (ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρικά) για κολυμβητικές δεξαμενές;

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για πισίνες σχετικά μικρές, με μηχανήματα compact και όχι μηχανοστάσιο ή δεξαμενές υπερχείλισης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως οι κολυμβητικές δεξαμενές εμπίπτουν στις λεγόμενες "απλές κατασκευές".

Ευχαριστώ για την γρήγορη απόκριση. Που γίνεται αυτή η κατάταξη των κατασκευών;

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/16601-Μπορεί-διπλ-Πολ-Μηχ-να-υπογράψει-θέρμανση-και-ηλ/?p=225977

 

Κυρίως αυτό σε νοιάζει που πρέπει να το κάνεις σε ευρώ...

 

 

 

γ) Εφ' όσον η αξία της μηχανολογικής εγκαταστάσεως είναι μικροτέρα των (150.000) δραχμών (το ανωτέρω εντός () ποσόν αυξήθηκε σε 500.000 δραχμάς από την παρ. 2 του άρθρου μόνου Π.Δ. 902 της 8-12/22-12-75, ΦΕΚ Α' 287). 
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, για τον καθορισμό του προϋπολογισμού των εγκαταστάσεων πλέον στην οικεία Υπηρεσία Δόμησης χρησιμοποιείται το έγγραφο από το ΤΕΕ-ΤΔΚ.

 

Ευτυχώς στην περίπτωσή μου για κολυμβητική δεξαμενή 36τμ οι προϋπολογισμοί βγαίνουν 675 ευρώ (230.005,79 δρχ) για υδραυλικά, 675 ευρώ (230.005,79 δρχ) για αποχέτευση και 1350 ευρώ (460.011.58 δρχ) για τα ηλεκτρικά οπότε είμαι κάτω του 500.000 δραχμών σε κάθε μια από τις επιβλέψεις και άρα μπορεί να χαρακτηριστεί ως απλή κατασκευή και να πάει η επίβλεψη σε Πολιτικό Μηχανικό.

 

Νομίζω ότι λύθηκε το θέμα. Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ να μου το υποδείξετε :)

IMG_0001.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...

 

Οι επιμέρους μετράνε ? Όχι ο συνολικός ??

Μπορεί να έχεις δίκιο @nik

 

Έχω όμως 2 εφόδια:

 

α) πήρα στο ΤΕΕ-ΤΔΚ και μου είπαν ότι i) το έγγραφο είναι οδηγία και ii) ο αναλυτικός είναι ευθύνη του μηχανικού που τον συντάσσει. Κατά συνέπεια μπορώ να πάω να προσαρμόσω τον προϋπολογισμό κατά βούληση.

 

β) αυτό που ανέφερε ο @ikaros13 για το τι ήταν τα 500.000 δρχ το '75 και τι ήταν τα 500.000 δρχ την 12/12/2000 και τι είναι σήμερα (με λογιστή που μίλησα μου λέει ότι θέλει "τιμαριθμική αναγωγή/ανάλυση" και ότι είναι φασαρία για να βρεθεί).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι αμοιβή μελέτης μια κολυμβητικής δεξαμενής υπολογίζεται βάση αναλυτικού προϋπολογισμού. Δεν το καταλαβαίνω τι χρησιμότητα έχει το έγγραφο του ΤΕΕ Κρήτης. Οι μελέτες που συνήθως καλούμαστε να υλοποιήσουμε είναι Αρχιτεκτονικά, Στατικά, Ύδρευση, Αποχέτευση, Ηλεκτρολογικά & σπανίως Θέρμανσης.

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.