Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τυποποιημένο φύλλο προσδιορισμού διαμέτρων σωληνών φ.α.


Νίκος Π

Recommended Posts

χαιρετώ όλους στο forum,

είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εκπονώ την πρώτη μου μελέτη φυσικού αερίου. χρησιμοποιώ το πιό διαδεδομένο πρόγραμμα μηχανολογικών μελετών στην Ελλάδα, σχετικά πρόσφατη έκδοση του 2002. Σύμφωνα με την εφημερίδα κυβερνήσεως η μελέτη απαιτεί συν τις αλλοις 2 τυποποιημένα φύλλα, ένα για τον προσδιαρισμό διαμέτρων σωληνών και ένα για την σύνοψη συντελεστών τοπικών απωλειων. το πρόγραμμα δεν παρουσιάζει αναλυτικά αυτούς του υπολογισμός και τα φύλλα,και τώρα καλούμαι να τα κάνω μόνος μου "με το χέρι" που είναι πολυ χρονοβόρο και με μεγάλη πιθανότητα λάθους. έχω πληροφορηθεί ότι σε ένα σεμινάριο για το φ.α. είχαν δωθεί αυτά τα τοιποποιημένα φύλλα σε μορφή excel τα οποία απλοποιούν πολύ το έργο αυτό. παρακαλώ θερμά αν κάποιος έχει αυτά τα φύλλα ή κάτι παρόμοιο, θα ήταν τρομερή βοήθεια αν μπορούσε να τα ανεβάσει στο site. οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να κινηθώ είναι επίσης πολύτιμη.

Ευχαριστώ θερμά!!

Link to comment
Share on other sites

όσο και αν έχω ακούσει για αυτά τα excel ποτέ δεν τα είδα...οπότε μήπως δεν έδωσαν ποτέ κάτι τέτοιο;

 

Είσαι "υπερβολικά" υπερβολικός στην φράση ""τώρα καλούμαι να τα κάνω μόνος μου "με το χέρι" που είναι πολυ χρονοβόρο και με μεγάλη πιθανότητα λάθους"".

 

Τα λάθη είναι πολύ εύκολα ανιχνεύσιμα και ο χρόνος είναι λογικός. (εγώ με το χέρι τα κάνω)

 

Αγόρασε το πρόγραμμα αν θες εύκολη λύση. Κλέφτες θα γίνουν οι άνθρωποι;(αν και το πρόγραμμα τους θέλει δουλίτσα ακόμα βλ. καμινάδες)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους στο forum,

είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εκπονώ την πρώτη μου μελέτη φυσικού αερίου. χρησιμοποιώ το πιό διαδεδομένο πρόγραμμα μηχανολογικών μελετών στην Ελλάδα, σχετικά πρόσφατη έκδοση του 2002. Σύμφωνα με την εφημερίδα κυβερνήσεως η μελέτη απαιτεί συν τις αλλοις 2 τυποποιημένα φύλλα, ένα για τον προσδιαρισμό διαμέτρων σωληνών και ένα για την σύνοψη συντελεστών τοπικών απωλειων. το πρόγραμμα δεν παρουσιάζει αναλυτικά αυτούς του υπολογισμός και τα φύλλα,και τώρα καλούμαι να τα κάνω μόνος μου "με το χέρι" που είναι πολυ χρονοβόρο και με μεγάλη πιθανότητα λάθους. έχω πληροφορηθεί ότι σε ένα σεμινάριο για το φ.α. είχαν δωθεί αυτά τα τοιποποιημένα φύλλα σε μορφή excel τα οποία απλοποιούν πολύ το έργο αυτό. παρακαλώ θερμά αν κάποιος έχει αυτά τα φύλλα ή κάτι παρόμοιο, θα ήταν τρομερή βοήθεια αν μπορούσε να τα ανεβάσει στο site. οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να κινηθώ είναι επίσης πολύτιμη.

Ευχαριστώ θερμά!!

 

μπορεις ευκολα να τα φτιαξεις σε excel και μετα τα συμπληρωνεις σε χρονο dt δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.