Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή Ρυμοτομικού γραφικά


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε τοπογραφικο εφαρμόζω γραφικά τις ρυμοτομικές (έτσι μου είπαν στην Τεχνική Υπηρεσία) αφού δεν υπάρχουν συντεταγμένες κορυφών Ο.Τ. ούτε αξονοδιασταυρώσεων.

Η ερώτηση είναι, πως θα το διατυπώσω σωστά σαν παρατήρηση;

π.χ. "η εφαρμογή των ρυμοτομικών/οικοδομικών γραμμών έγινε γραφικά";

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χρησιμοποιηθεί κανένα τοποσταθερό για τη χάραξή τους?

Ούτε έχουν χαρακτεί σε σταθερές αποστάσεις ή πλάτη ή offset σε σχέση με κάτι σταθερό που υπάρχει στο πεδίο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω απλά ένα ρυμοτομικό στο οποίο φαίνονται κτίσματα, κάποια από τα οποία υπάρχουν ακόμα, τα αποτύπωσα και έκανα την εφαρμογή. "Κουμπώνει", δεν έχω αποκλίσεις (μεγάλες), απλά για τη διατύπωση ρωτάω κάποια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα αποτυπωνα ρυμουομικο χωρις στοιχεια.

 

αν θες ομως μπορεις να πεις οτι το ρυμοτομικο ταδε ειναι περιπου οπως φαινεται στο τοπογραφικο διαγραμμα

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

dieits,

 

Δεν μας έχει πει τι το θες το τοπογραφικό. Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για έκδοση άδειας δόμησης, ο τρόπος που περιγράφεις δεν είναι σωστός. Είναι εκτίμηση και όχι προσδιορισμός ΡΓ. Αν δεν υπάρχει τεχνική έκθεση ή διάγραμμα εφαρμογής (αυτά θα σου τα πει το τοπογραφικό τμήμα (της ΥΔΟΜ) και όχι η τεχνική υπηρεσία (του Δήμου; )), και εφόσον δεν υπάρχουν συντεταγμένες κορυφών όπως λες, πρέπει να γίνει νέο διάγραμμα εφαρμογής. Εκτός και αν η ΥΔΟΜ σε πάει σε "καλώς μορφωμένη" ΡΓ (οπότε και στο τοπογραφικό γίνεται αυτή ακριβώς η αναφορά (ΤΕ/ΔΕ ή "καλώς μορφωμένη")).

 

Σε άλλες περιπτώσεις, το κακό (λάθος εκτίμηση της ΡΓ σε σχέση με μια ακριβέστερη στο μέλλον όταν/όποτε κάποιος βγάλει ΑΔ με ΔΕ) μπορεί και να είναι σχετικά μικρό (πες μας αν θες για τι προορίζεται το τοπογραφικό).

 

Επίσης, σκοτεινό σημείο, μην πας να κολλήσεις το όριο της ιδιοκτησίας πάνω στην ΡΓ, έτσι απλά.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν dsworks,

 

Ο πελάτης θα κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Δεν θα βγει καμία άδεια. Στην τεχνική Υπηρεσία του  Δήμου πήγα, όχι στην ΥΔΟΜ, η οποία είναι αλλού και μου έδωσαν ρυμοτομικό. Τίποτα άλλο. Αυτοί μου είπαν να κάνω την εφαρμογή γραφικά, (ΟΚ, δεν τους πολυεμπιστεύομαι, να με ξεφορτωθούν ήθελαν).

Για πες τώρα για τον ταύτιση του ορίου με τη ΡΓ... Κάτι θα σου έχει τύχει για να το λες...(;)

 

Χαιρετώ προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή γίνεται με μπλα-μπλά

Δηλαδή λες

Η απέναντι (ή στην ίδια πλευρά) του οικοπέδου  Ρ.Γ συμπίπτει με τις προσόψεις (Α,Β & Γ,Δ) των οικοδομών  όπως απεικονίζονται  κλπ

και η ο.γ προσδιορίζεται σε βάθος 2-4 ή 1..μ (συνήθως αυτό αναφέρεται στο ρ. σχέδιο

 

Η οδός έχει πλάτος ..6-7-8-9-10 μ και επομένως  η Ρ.Γ προσδιορίζεται από τα σημεία 1,2,3 κλπ και η Ο.Γ παράλληλα και σε βάθος των 1,2,3 σε απόσταση ...μ

 

Σύνηθες φαινόμενο για παλιά Ρ.Σ του διατάγματος 1923 ή των εντάξεων υφιστάμενων παλιών οικισμών στο 1337 κλπ... 

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωσή σου εξαντλείται στο να έχεις μια πλήρη και σωστή δήλωση του 651/77.

Έχεις ένα πολύγωνο ιδιοκτησίας (βάσει των ορίων που σου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης) και μία πρώτη εκτίμηση της ρυμοτομικής. Όσο δεν συμπίπτουν, προκύπτει ρυμοτομία ή προσκύρωση, αλλά αυτό δεν είναι επί του παρόντος, είναι αντικείμενο άλλων διαδικασιών. Το ίδιο και ο καθορισμός ΟΓ για άδεια δόμησης.

 

Τώρα βέβαια, αν εσύ εκτιμάς την ΡΓ με μία ακρίβεια 20-30cm, κοντά στο πρόσωπο της ιδιοκτησίας, θα έχεις αμφιβολία αν όντως ταυτίζονται αυτά τα δύο...

 

Τα παρακάτω είναι προσωπικό & υποκειμενικό:

* όροι δόμησης & απόσπασμα ρυμοτομικού από Πολεοδομία, όπως και να'χει

* αν υπάρχει ΤΕ/ΔΕ, εφαρμογή της σε κάθε περίπτωση τοπογραφικού

* όταν φτάσω να έχω εκτιμήσεις της τάξης των 5εκ, τότε θα πω ότι πρόσωπο και ΡΓ ταυτίζονται και δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία στο μέλλον.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις επισημάνσεις του dsworks.

Απευθύνσου στην πολεοδομία για να ενημερωθείς εάν υπάρχει κάποια τεχνική έκθεση ή διάγραμμα εφαρμογής Ρ.Γ., στην τεχνική υπηρεσία του δήμου πιθανόν να μην την έχουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.