Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να μας φυλάει ο Θεός !


Gyro Gearloose

Recommended Posts

Σε προσφατη ανεγερση δυο ακινητων στην ελλαδα ειχα δυο μηχανικους και ενα αρχιτεκτονα σε καθε ακινητο. Με περγαμηνες και πρηγουμενες δουλειες. Τα συνεργεια που χρησιμοποιησαν ηταν υποτιθεται «τα καλυτερα».

Ανακαλυψα πως για να χτισεις στην Ελλαδα πρεπει να εισαι μηχανικος για να πεις του μηχανικου και του αρχιτεκτονα τι να κανουν, ηλεκτρολογος, υδραυλικος, πετρας, στεγας για να πεις στις αναλογες ειδικοτητες. Για παραδειγμα, εκανα τη δουλεια αρχιτεκτονα "ειδικου σε παραδοσιακους οικισμους" που εφτιαξε σχεδια παραδοσιακα μεν αλλα απο τελειως διαφορετικη περιοχη της Ελλαδας (νησιωτικο σπιτι σε βουνο !!!), σταματησα τους σιδεραδες απο το να βαζουν τουβλα κατω απο οπλισμο, μηχανικους απο το να βλεπουν μπετατζηδες να βαζουν νερο στο μπετο που μολις ειχαν παρει δοκιμια, ειδικους μονωσεων απο το να φτιαχνουν french drain τελειως λαθος, στεγαδες απο το να σταματανε τη διαπνευσα μεμβρανη πριν φτασει στην απορροη, πλακά που εβαλε μαρμαροποδιες με κλιση προς το εσωτερικο του σπιτιου, τζακα που δεν ηξερε πως κουμπωνουν διαφορετικα οι σωληνες για τζακι και για σομπα, χτιστες που δεν εβαζαν παραθυρα που υπηρχαν στο σχεδιο, μπετατζηδες που δεν φτιαχναν στεγανα φρεατια συμφωνα με το σχεδιο με πιθανο αποτελεσμα διαβρωση οπλισμου, και λιγοτερα ανοιγματα απο οτι επρεπε κλπ. Θα μπορουσα να γεμισω σελιδες και σελιδες απο χαζομαρες που εχουν κανει, πολλες απο αυτες επικινδυνες. Με τους μονους που δεν ειχα προβλημα ηταν ενα συνεργειο που πριν δουλευε στη Φιλανδια. Οι μηχανικοι ειχαν την πληρη ευθυνη και επιβλεψη της ανεγερσης. Τα συνεργεια και οι μηχανικοι μου εστελναν φωτογραφιες κατα τη διαρκεια της μερας, ετσι προλαβα πολλες βλακειες.
Η ερωτηση ειναι γιατι αυτο το χαλι στην Ελλαδα ????

  • Upvote 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ουτε οι μηχανικοι σου φταινε, ουτε τα συνεργεια.

Απλα εκανες λαθος επιλογη....

 

Αυτα που αναφερεις ειναι παιχνιδακι για καποιον μηχανικο με ελαχιστη επαφη με την οικοδομη.

Αρα οι δικοι σου, ή σκοτωμενη τιμη σου εδωσαν, ή ιδεα δεν ειχαν, ή πλακακια με τα συνεργεια τα εκαναν.

Σην 3η κατασκευση σου, να ψαξεις καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Σην 3η κατασκευση σου, να ψαξεις καλυτερα...

Εχω ακινητα σε τεσσερις χωρες, και σε διαβεβαιωνω πως δεν προκειται να υπαρξει "3 ο" στην Ελλαδα ουτε με σφαιρες !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου με χαρα σου, που λενε στο χωριο μου.

 

Αλλα σε πληροφορω οτι μπορεις ευκολα να βρεις σωστους και σοβαρους μηχανικους και συνεργεια ωστε να σου κανουν ΑΨΟΓΗ δουλεια.

Αυτοι δεν ειναι παντα "Με περγαμηνες και πρηγουμενες δουλειες".....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλοι οι μηχανικοί για εσένα στην Ελλάδα  δεν είναι καλοί Παλαιά μπορεί να έβρισκες κακούς μηχανικούς περισσότερους  , τώρα όμως όχι  δεν είναι έτσι και δεν χρειάζεται να ψάξω πολύ για επιχειρήματα Και μόνο το πως ανταποκρίθηκε το σύνολο των καινούργιων κτηρίων στην Ζάκυνθο στο πρόσφατο σεισμό είναι ένα μικρό δείγμα , το ότι δεν είναι όπως τα λες 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να ψάξω πολύ για επιχειρήματα Και μόνο το πως ανταποκρίθηκε το σύνολο των καινούργιων κτηρίων στην Ζάκυνθο στο πρόσφατο σεισμό είναι ένα μικρό δείγμα , το ότι δεν είναι όπως τα λες 

 

Δηλαδη η ολη υποθεση για σενα ειναι, πεφτουν τα κτιρια η δεν πεφτουν σε σεισμο?

Εκει σταματα ολη η ικανοτητα και το μερακι του μαστορα, του μηχανικου και του αρχιτεκτονα?

Παρεπιπτοντως, δεν ειναι καλο παραδειγμα αυτο με τη Ζακυνθο γιατι εκει εχουν Αγιο που τους φυλαει !

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακινητα σε τεσσερις χωρες, και σε διαβεβαιωνω πως δεν προκειται να υπαρξει "3 ο" στην Ελλαδα ουτε με σφαιρες !

 

 

 

σε αραβικές χώρες όπως ντουμπαι  η ποιότητα κατασκευης είναι χειρότερη για κατοικίες από τις αντίστοιχες καλές στην ελλάδα...

επίσης αμερική για νέα υόρκη το επίπεδο είναι στυλ να εντυπωσιάσω με μέγεθος και απο λεπτομέρεια δεν έχουμε κάτι να ζηλέψουμε

ιαπωνία είναι από τις λίγες χώρες που το επίπεδο θεωρώ ότι είναι καλύτερο αλλά όχι πολύ, και αυτό συμβαίνει γιατί ακόμα αυτός που σκουπίζει τα μπάζα το κάνει με ήθος

λοιπές τουριστικές χώρες όπως από ευρωπαικές   ιταλία-ισπανία ας μην το συζητήσω

από ασιατικές τουριστικές  ινδονησία, ταυλάνδη είναι πίσω.......σιγκαπούρη- χονκ κονγκ μόνο οι ακριβές

τουρκία  καλό το ανέκδοτο

 

 

αν ήθελες να βρεις σωστό μηχανικό με σωστή τιμή από τεχνίτες υπάρχουν αρκετοί.........πιθανότατα σε ΠΗΓΕ κάποιος γνωστός που κέρδισε και αυτός από τη σύσταση........εν ολίγοις σαν σφαχτάρι συστημένο

 

μπορεί να ήταν και τίποτα  τριτοξάδερφα μηχανικοί....

 

εκεί που έχτισες μην σκας  δεν είσαι ο μόνος που του πήρανε το σκαλπ....

 

όσο για τους φινλανδούς να σου τονίσω ότι 2 με 3 είναι οι τεχνίτες και το υπόλοιπο συνεργείο είναι μαθητευομενοι

 

και όχι αυτό που σου φτιάξανε ΔΕΝ είναι αντισεισμικό ότι και αν σου είπαν

 

 

το μόνο λυπηρό στην όλη υπόθεση είναι ότι φαίνεσαι για άνθρωπο με απαιτήσεις και γνώσεις 

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η ολη υποθεση για σενα ειναι, πεφτουν τα κτιρια η δεν πεφτουν σε σεισμο?

Εκει σταματα ολη η ικανοτητα και το μερακι του μαστορα, του μηχανικου και του αρχιτεκτονα?

Παρεπιπτοντως, δεν ειναι καλο παραδειγμα αυτο με τη Ζακυνθο γιατι εκει εχουν Αγιο που τους φυλαει !

Ένα μόνο παράδειγμα έφερα αλλά αφού επιμένεις θα γράψω και άλλο ένα Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα , με υψηλή αρχιτεκτονική αισθητική που έχουν γίνει γνωστές ανά το κόσμο και έρχονται από τα πέρατα της γης να τις θαυμάσουν

 

Νομίζω ότι δεν τις δημιούργησαν ξένοι μηχανικοί

 

Μπορώ να γράψω πολλά παραδείγματα ακόμα αλλά θα γινόμουν κουραστικός ειδικά στους συναδέλφους μου και το θεωρώ γελοίο για κάτι που είναι αυταπόδεικτο Αν μου έλεγες μόνο για τους παλαιούς μηχανικούς αυτούς που έφτιαξαν την Αθήνα μπορεί να σου έδινα και δίκιο

 

Αλλά με αυτά που γράφεις από τις δικές σου εμπειρίες που μπορεί να οφείλονται και σε κακές επιλογές σου , αδικείς πολλούς αξιόλογους μηχανικούς Και αν δεν σου κάνει κόπο και περιηγηθείς λίγο στο φόρουμ θα  διαπιστώσεις το υψηλό επίπεδο των συναδέλφων 

 

Ο Άγιος το 55 γιατί δεν τους φύλαξε και τους φύλαξε τώρα ?  Μην γελιόμαστε η καλή δουλειά των Ελλήνων μηχανικών και στην έκδοση του αντισεισμικού κανονισμού και στην εφαρμογή του έκανε την καλή δουλειά και όχι ο Άγιος 

 

Υσ εγώ θεωρώ πολύ πιο σημαντικό την ασφάλεια των κτηρίων , και τον ενεργειακό σχεδιασμό τους  ,μετά την αρχιτεκτονική τους και τελευταίο το αν έχουν κάποιες κακοτεχνίες σε λιγότερο σημαντικά θέματα όπως πχ η τοποθέτηση ενός πλακιδίου   

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όλα είναι σημαντικά. Το καθενα εξίσου σημαντικό με τα άλλα....

 

Πάντως εγώ θα σε έβαζα να διαλέξεις 43 νούμερα στο joker και θα έπεσα τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.