Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2014);


sdim

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2014)
      36
    • Έχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      8
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      0
    • Δεν απαντώ
      2
    • Είμαι υπάλληλος, πληρώνει ο εργοδότης το ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Είμαι υπάλληλος αλλά χρωστάει ο εργοδότης το ΤΣΜΕΔΕ
      0
    • Χρωστάω / δεν έχω πληρώσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο ή δόση διακανονισμού
      45
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει;

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      43
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      4
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      4
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      0
    • Δεν χρειάζεται/δεν υπάρχουν κυρώσεις (δεν κλείνει το σύστημα του ΤΕΕ, δεν χρειάζονται θεώρηση το μπλόκ για ΑΠΥ, κτλ)
      1
    • Δεν απαντώ
      2
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      36
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      3
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      0
  3. 3. Πόσων εξαμήνων οφειλές έχετε;

    • Κανένα
      38
    • 1
      17
    • 2
      13
    • 3
      5
    • 4~5
      10
    • 6~7
      5
    • 8+
      3
    • Δεν απαντώ
      2
  4. 4. Ποιο είναι το ύψος των οφειλών προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Μηδέν (δεν έχω οφειλές)
      38
    • 0€ ~ 5.000€
      31
    • 5.001€~10.000€
      15
    • 10.001€~ 20.000€
      6
    • > 20.000€
      2
    • Δεν απαντώ
      1


Recommended Posts

Τα 6000 που θα μου ζητήσουν φέτος είναι πολλά αλλά σίγουρα πολύ λιγότερα από τα 13.680€ που θα μου ζητήσουν αργότερα (39 έτη ασφάλισης).

Ήδη τα 2.000€ που πλήρωνα σαν νέος μηχανικός μου φαινόντουσαν πολλά, τα 6.000€ που θα πληρώσουμε οι άνω 8ετίες φέτος είναι απαράδεκτα πολλά.

 

Γνωρίζω πως υπάρχει μεγάλη κρίση αλλά όσο βλέπω ακόμα στις χειρονακτικές δουλειές να μην πηγαίνουν Έλληνες με 30€ μεροκάματο και να πηγαίνουν μόνο ξένοι μου μένει η εντύπωση πως ο κόσμος βγάζει καλύτερο μεροκάματο και γι'αυτό δεν πηγαίνει σε χειρονακτικές δουλειές.

Μιλάω με πολλούς εργολάβους και αγρότες. Υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε Ελληνικά εργατικά χέρια.

 

Το σωστό θα ήταν οι θέσεις εργασίας να αντιστοιχούν στο μορφωτικό επίπεδο των εργαζομένων. Δυστυχώς όμως για ψηφοθηρικούς και για άλλους λόγους, πολλοί απόφοιτοι δημοτικού ή λυκείου έχουν πιάσει θέσεις γραφείου όπου θα έπρεπε αν υπήρχε αξιοκρατία να απορροφηθούν απόφοιτοοι ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης.

Δουλειές θα υπήρχαν για όλους αν υπήρχε αξιοκρατία.

 

Κάποιος που τελειώνει το λύκειο και δεν συνεχίζει τις σπουδές του είναι ακόμα νέος και σε καλή φυσική κατάσταση, είναι πιο εφικτό να είναι αποδοτικός σε χειρονακτικές δουλειές απ'ότι ένας απόφοιτος ανώτατης εκπαίδευσης με μεταπτυχιακό ο οποίος είναι τουλάχιστον 27 ετών και λόγω καθιστικής ζωής έχει αποδυναμωθεί το σώμα του.

Αλλά όχι, είμαστε στην Ελλάδα. Θα διορίσουμε με πολιτικά κριτήρια, για τις χειρονακτικές δουλειές θα εισάγουμε εργατικό δυναμικό από τρίτες χώρες, για εργολάβους και κατασκευαστές μας κάνουν και οι απόφοιτοι δημοτικού οπότε δεν χρειάζεται να θεσμοθετήσουμε επαγγελματικά δικαιώματα για την άσκηση του επαγγέλματος, οι μηχανικοί, γιατροί, δικηγόροι και λοιποί μορφωμένοι ας πάνε στο εξωτερικό να βρούνε δουλειά.

 

Σχετικά με τους συναδέλφους που έχουν καταθέσει την άδειά τους, είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι έχουν συνεργάτη με σφραγίδα και όταν βρουν πελάτη αναλαμβάνουν την δουλειά. Σίγουρα τους είναι πιο οικονομικό να πληρώνουν έναν συνάδελφο για την σφραγίδα του απ'ότι αν πληρώνανε το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Σε 2 χρόνια είναι στο πρόγραμμα να συγχωνευτεί το ΤΣΜΕΔΕ με το ΤΕΒΕ και τα υπόλοιπα ταμεία, δεν νομίζω να καταθέσει το ΤΣΜΕΔΕ την απαραίτητη αναλογιστική μελέτη για να διατηρήσει την ανεξαρτησία του. Αν γίνει πραγματική συγχώνευση και όχι εικονική όπως έχει γίνει τώρα με εμάς , τους γιατρούς και τους δικηγόρους, τότε θα έχουμε χαμηλότερες εισφορές και θα βρούμε την υγειά μας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

 

1)όσο βλέπω ακόμα στις χειρονακτικές δουλειές να μην πηγαίνουν Έλληνες με 30€ μεροκάματο και να πηγαίνουν μόνο ξένοι μου μένει η εντύπωση πως ο κόσμος βγάζει καλύτερο μεροκάματο και γι'αυτό δεν πηγαίνει σε χειρονακτικές δουλειές. Μιλάω με πολλούς εργολάβους και αγρότες. Υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε Ελληνικά εργατικά χέρια.

 

2)Το σωστό θα ήταν οι θέσεις εργασίας να αντιστοιχούν στο μορφωτικό επίπεδο των εργαζομένων. Δυστυχώς όμως για ψηφοθηρικούς και για άλλους λόγους, πολλοί απόφοιτοι δημοτικού ή λυκείου έχουν πιάσει θέσεις γραφείου όπου θα έπρεπε αν υπήρχε αξιοκρατία να απορροφηθούν απόφοιτοοι ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης. Δουλειές θα υπήρχαν για όλους αν υπήρχε αξιοκρατία. Κάποιος που τελειώνει το λύκειο και δεν συνεχίζει τις σπουδές του είναι ακόμα νέος και σε καλή φυσική κατάσταση, είναι πιο εφικτό να είναι αποδοτικός σε χειρονακτικές δουλειές απ'ότι ένας απόφοιτος ανώτατης εκπαίδευσης με μεταπτυχιακό ο οποίος είναι τουλάχιστον 27 ετών και λόγω καθιστικής ζωής έχει αποδυναμωθεί το σώμα του. Αλλά όχι, είμαστε στην Ελλάδα. Θα διορίσουμε με πολιτικά κριτήρια, για τις χειρονακτικές δουλειές θα εισάγουμε εργατικό δυναμικό από τρίτες χώρες, για εργολάβους και κατασκευαστές μας κάνουν και οι απόφοιτοι δημοτικού οπότε δεν χρειάζεται να θεσμοθετήσουμε επαγγελματικά δικαιώματα για την άσκηση του επαγγέλματος, οι μηχανικοί, γιατροί, δικηγόροι και λοιποί μορφωμένοι ας πάνε στο εξωτερικό να βρούνε δουλειά.

 

1) όχι, δεν έχουν καλύτερα μεροκάματα, οι περισσότεροι είναι άνεργοι. οι χειρωνακτικές εργασίες των 30 ευρώ που καλύπτονται κυρίως από ξένους δε σημαίνει απαραίτητα ότι προσφέρθηκαν σε όλους τους άνεργους ώστε να πούμε ότι ήταν όλοι τους ακαμάτηδες και δε πήγαν. το ότι είναι χειρωνακτικές και κακοπληρωμένες δε σημαίνει ότι δεν απαιτούν προσόντα. προσόντα μάλιστα τα οποία ο μέσος έλληνας άνεργος φαίνεται πως δε διαθέτει και το πιο πιθανό είναι να φάει άκυρο αν εμφανιστεί στη δουλειά και να προτιμηθεί ο ξένος. το βασικότερο προσόν είναι το κατά πόσο είσαι διαθέσιμος να βλάψεις την υγεία σου. οι συνθήκες εργασίας μπορεί να είναι τόσο άθλιες που ένας πολιτισμένος άνθρωπος δε μπορεί και δε πρέπει να τις ανεχθεί. αντίθετα κάποιος ξένος μαθημένος σε κακές συνθήκες υγιεινής και ασφάλειας μπορεί από άγνοια να μη φέρει αντίρρηση και να πει κι ευχαριστώ.

 

2) αυτό που προτείνεις αμφισβητεί το κύρος των ενδιάμεσων εκπαιδευτικών βαθμίδων διότι υπάρχουν ήδη αρκετοί άνεργοι διδάκτορες για να καλύψουν μέχρι και τις θέσεις των υπαλλήλων καθαριότητας, άρα ντεφάκτο δεν ισχύει κανένας άλλος εκπαιδευτικός τίτλος. Θα πρέπει επίσης να καθιερωθεί μια ενιαία μονοπαραμετρική μέθοδος αξιολόγησης. Διότι αν ας πούμε σε μια θέση κλητήρα κάνει αίτηση ένας γιατρός κι ένας μηχανικός ποιός θα πρέπει να προτιμηθεί? Και τι παραπάνω σχετικό με τη δουλειά του κλητήρα έμαθε κάποιος στην ιατρική ώστε να προτιμηθεί έναντι κάποιου που μετά το σχολείο πήγε σε ένα ιέκ και έμαθε καλά τις απλές εφαρμογές που θα χρειαστούν στη δουλειά: να βγάζει φωτοτυπίες, να πληκτρολογεί κλπ.

 

εκεί που θα συμφωνήσω είναι στο ότι στις προκηρύξεις για τις θέσεις αυτές το απολυτήριο του σχολείου (στο οποίο ένας επιστήμονας συνήθως είχε μεγάλο βαθμό) μετράει ελάχιστα και έτσι αδικούνται οι καλοί μαθητές. και στο ότι στις προκηρύξεις για τεχνολόγους δε μπορούν να συμμετάσχουν οι διπλωματούχοι, ακόμα και χωρίς να παίρνουν μπόνους λόγω πενταετούς φοίτησης που θεωρητικά μάλιστα μετράει σαν μάστερ.

 

πολύ περισσότερο θα 'λεγα ότι πρέπει να ξανασκεφτούμε αν γενικώς χρειαζόμαστε τόσους κλητήρες και λοιπό κατώτερο προσωπικό, έως και επιπέδου τεϊ, ασχέτως των κριτηρίων πρόσληψης.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.