Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φούρνος φυσικού αερίου


zio7

Recommended Posts

Από όσα αναφέρονται στο κεφάλαιο 13 και τα αναγράφω και πιο πάνω καταλαβαίνω ότι :


 


1. Για αερισμό θέλω μόνο ένα άνοιγμα προσαγωγής προς το ύπαιθρο με ελεύθερη διατομή 150 cm


2. Για την απαγωγή καυσαερίων αν είναι τύπου Β (που λογικά είναι) σύμφωνα με τη παράγραφο 13.6.2 θέλει να εγκαταστήσεις καπνοδόχο ή χοάνη εξαερισμού μέχρι το δώμα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι τύπου Β? Από που το κατάλαβες? Άρα θα πρέπει

 

1. Για αερισμό μόνο ένα άνοιγμα προσαγωγής προς το ύπαιθρο με ελεύθερη διατομή 150 cm

2. Για την απαγωγή καυσαερίων σύμφωνα με τη παράγραφο 13.6.2 θέλει να εγκαταστήσεις καπνοδόχο ή χοάνη εξαερισμού μέχρι το δώμα

 

Στο υπόγειο καταστήματος μπορεί να μπει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κατασκευαστής του φούρνου μου είπε ότι χρειάζεται καπνοδόχο η συσκευή για την απαγωγή καυσαερίων. Μπορούμε να συνδέσουμε τη συσκευή με μια καπναγωγό στην υφιστάμενη χοάνη για την απαγωγή των καυσαερίων?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πίστευα οτι θα είναι ένα είδος φούρνου (όχι οικιακού τήπου) για ψήσιμο ψωμιού και είχα πεί οτι θέλει καπνοδόχο,  στη συνέχεια το είδα στη φωτο που ανάρτησες και θώρησα οτι πρέπει να βάλεις χοάνη.

 

Το θέμα είναι οτι τα καυσαέρια προέρχονται και εξέρχονται απο την καύση του φ. αερίου και όχι απο την παραγωγή των ατμών του ψησίματος.

 

Συνεπώς θέλει απαραίτητα ξεχωριστή καπνοδόχο και δεν νομίζω οτι μπορεί να συνδεθεί με την χοάνη, γιατί κάνουν διαφορετικες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.