Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Net-metering


kusta80

Recommended Posts

Εχω μια περίπτωση μια πολυκατοικίας που θέλει να εγκαταστήσει Νετ μετερινγκ στο κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ . Η Βεβαίωση τεκμηρίωσης νόμιμης χρήσης χρειάζεται ; και τι ακριβώς θα τεκμηριώνει ;; ποιος έχει την νόμιμη χρήση της κοινόχρηστης ταράτσας ; την αίτηση την υπογραφή ο διαχειριστής ως εκπρόσωπος … υπάρχει καποιο πρότυπο ; 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα χρειάζεται να φαίνεται η συναίνεση της γενικής συνέλευσης. Πάρε ένα τηλέφωνο στην περιφέρεια για περισσότερες λεπτομέρειες και ενημέρωσε και εμάς αν δεν είναι δύσκολο

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2023 at 11:17 ΠΜ, cien said:

νομίζω ότι όταν έχεις ταυτοχρονισμό δεν πληρώνεις τη χρήση του δικτύου διανομής. Ο καθένας όμως αναλόγως των αναγκών του έχει διαφορετικό ωράριο χρήσης. 

 

Κάτι δεν πληρώνεις, αλλά δε θυμάμαι τι, αυτή τη στιγμή....

Πάντως είναι κλάσματα του 0,01€/KWh

Link to comment
Share on other sites

στο ΔΕΔΔΗΕ δυστυχώς έχουν πολύ δουλειά και δεν μπορούν να μου απαντήσουν, ίσα που δεν με έβρισαν δηλαδή , τέλος πάντων το ρολόι της ΔΕΗ είναι στο όνομα του διαχειριστή με το δικό του ΑΦΜ . άρα θα μπει να κάνει την αίτηση με το δικό του ΑΦΜ ; ή θα πρέπει να βγάλει καινούριο ΑΦΜ για την πολυκατοικία και να αλλάξει και το ΑΦΜ στον λογαριασμό της ΔΕΗ ;; αυτή ήταν η ερώτηση μου … έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο ; τα ΑΦΜ για πολυκατοικίες νομίζω έχουν ξεκινήσει πριν 3 με 4 μήνες γιαυτό προβληματίζομαι  

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 31/1/2023 at 11:34 ΠΜ, cien said:

εννοείς ότι δεν κάνει μεγάλη διαφορά στο λογαριασμό ο ταυτοχρονισμός;

Με μια "μικρή" καθυστέρηση...

Ναι, αυτό εννοώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, μου ζητήθηκε να εκδώσω μια ΕΕΔΜΚ για γήπεδο εκτός σχεδίου και εκτός ορίου οικισμού για περίφραξη. Έχουν σκοπό να εγκαταστήσουν net metering φ/β.

Η ερώτησή μου είναι η εξής : Θα επιλέξω περίφραξη και φ/β στο σύστημα των αδειών ή μόνο για περίφραξη επειδή πρόκειται για net metering 100 KV?Η επιλογή στο σύστημα είναι για φ/β εκτός σχεδίου με δικαιολογητικά που αναφέρονται στο ΦΕΚ 1556Β/2010 και όχι κάτι συναφές με net metering

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση? Ή έχει υπόψιν του κάποιες διατάξεις συγκεκριμένες για αυτοπαραγωγή?

Ευχαριστώ ε των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

αν γίνει τοποθέτηση επί εδάφους θέλει και για την εγκατάσταση των φ/β πλαισίων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, hlektrik89 said:

αν γίνει τοποθέτησει επί εδάφους θέλει και για την εγκατάσταση των φ/β πλαισίων

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.