Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Net-metering


kusta80

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με net metering, παρά μόνο με ΦΒ στέγης και κάποια μικρά αυτόνομα σε βουνά, μπορεί κάποιος να μου πει ποιά η διαφορά στη μελέτη ενός ΦΒ συγκροτήματος που θα δίνει ρεύμα στη ΔΕΗ μέσω net metering;

1) Διάβασα ότι πρέπει πρώτα να υπολογίσω την ετήσια κατανάλωση (kWh) του κτιρίου στο δώμα του οποίου θα εγκατασταθούν τα ΦΒ και μετά βάσει αυτής της κατανάλωσης να υπολογίσω σε περίοδο ενός έτους πόσα panel χρειάζονται για να δώσουν την ίδια ενέργεια (kWh). Αυτό γιατί η ΔΕΗ δεν πληρώνει την παραπάνω ενέργεια που θα της δώσει τυχόν ένα υπερδιαστασιολογημένο σύστημα. Ισχύει αυτό;

2) Αν ισχύει το (1) και πρέπει να υπολογίσω την καταναλισκόμενη ενέργεια του κτιρίου πρέπει να βάλω στους υπολογισμούς μου μόνο την ηλεκτρική ενέργεια;  Όχι τον λέβητα που έχει το κτίριο σωστά; Αλλά πρέπει να υπολογίσω την ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει π.χ. ο καυστήρας, τα μικρά κλιματιστικά, ο φωτισμός, ο ανελκυστήρας κτλ;

3) Αρκεί να υπολογίσω την ισχύ του συστήματος και να επιλέξω δύο inverters και τελείωσα;  

4) Δεν χρειάζεται να υπολογίσω μπαταρίες κτλ; 

5) Το ρεύμα στο net metering "πάει" κατευθείαν στη ΔΕΗ;

6) Να δω το σύστημα δηλαδή σαν ένα ΦΒ στέγης ή τα 10άρια (10kW) που έχουν μπει;

7) Πριν κάνω ο,τιδήποτε πρέπει να απευθυνθώ στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ να δω αν μπορεί να "δεχτεί" το σύστημα;   Από ποιούς παράγοντες μπορεί να εξαρτάται η απάντηση τους;

 

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από εδώ... https://www.deddie.gr/media/3485/συχνές-ερωτήσεις-απαντήσεις-για-την-εφαρμογή-ενεργειακού-συμψηφισμού-από-αυτοπαραγωγούς-αναθεώρηση-31052019.pdf , νομίζω θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες και θα κατανοήσεις το πρόγραμμα...

Στην συνέχεια θα προχωρήσεις λαμβάνοντας υπόψη https://www.deddie.gr/el/themata-stathmon-ape-sithia/fv-apo-autoparagwgous-me-energeiako-sumpsifismo-ne/

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα στην ομάδα.

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι το μέγιστο ύψος μιας βάσης φωτοβολταϊκών για net metering? Η εγκατάσταση θα γίνει σε ακάλυπτο χώρο οικοπέδου, εκτός οικισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωση στατικής επάρκειας δεν ζητάει καμία υπηρεσία.  Η εταιρεία βάσεων θα σου δώσει τα σχετικά έγγραφα. 

Προσοχή.  Επειδή είναι στο έδαφος, θέλει Δαοκ και απαλλαγή από ΕΠΟ και ας είναι net metering. 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Μα οι βάσεις θα κατασκευαστούν από σιδερα, δεν θα παρθούν έτοιμες. Ο λόγος είναι ότι θέλω από κάτω να έχει χώρο, σαν στέγαστρο, για αποθήκευση διαφόρων πραγμάτων. Γιαυτο θέλω το ελάχιστο ύψος να είναι περί τα 2.10 και να πηγαίνει μέχρι τα 2.90. @Bill22

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πρέπει να ελεγχθεί η νομιμότητα της κατασκευής. Μετά οτιδήποτε μη πιστοποιημενο, θέλει στατική μελέτη από μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ΕΕΜΚ για Φ/Β:

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1556/Β/2010, για εκτός σχεδίου, δεν απαιτείται ΕΠΑΕ, παραμόνο ΕΙΔΙΚΑ σε κάποιες περιπτώσεις στις οποίες δεν ανήκω.

Σύμφωνα όμως με το οικείο ΓΠΣ, όλη η περιοχή εντός των ορίων του ΓΠΣ υπόκειται σε έλεγχο από ΕΠΑΕ ή ΣΧΟΠ.

Ποιό υπερισχύει, οεο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω κάποιες απορίες για το net metering. Με ενδιαφέρει για ιδία χρήση. Οι καταναλώσεις μου είναι περίπου 3-3,5kWh το χρόνο. Σκοπεύω να βάλω και μια Α/Θ επομένως να φτάσω τις 5-6kWh ετησίως ώστε η επένδυση να γίνει πιο αποδοτική.  Αυτή τη στιγμή έχω τζάκι το οποίο ζεσταίνει τα νερά των καλοριφερ. 

Πάμε στις ερωτήσεις: 

α) Βρίσκομαι σε περιοχή όπου η διακοπή ρεύματος είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο. Κατά την διακοπή ρεύματος, αν έχω καταλάβει σωστά, το ρεύμα που παράγει το Φ/Β σύστημα θα κατευθύνεται προς το δίκτυο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το γυρίζω προς την οικεία μου ?

β) Αν στην παραπάνω ερώτηση η απάντηση είναι θετική, τότε αξίζει να μπει και κάποια μικρή μπαταρία στο σύστημα για να καλύψει το ενδεχόμενο διακοπής ρεύματος κατά τις νυχτερινές ώρες?

Ελπίζω να μην σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.