Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΕΟΠΠΥ δεν θα πληρώνει πλεόν συμμετοχή σε ιδιωτικές κλινικές


Julius Caesar

Recommended Posts

Ενημέρωση για τους συναδέλφους μηχανικούς, ομήρων του ΤΣΜΕΔΕ...

Ο ΕΟΠΠΥ (μέσα στον οποίο είναι και το ΤΣΜΕΔΕ) δεν θα πληρώνει πλέον συμμετοχή για νοσηλεία σε ιδιωτικές κλινικές.

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=4893079&pg=1&pid=4893121&orderdir=asc#post_4893121

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο τα νοσηλεια, αλλα και ενα καρο εξετασεις που δεν καλυπτονται απο τα δημοσια νοσοκομειο.

 

Κατι επισης σημαντικο που μου ερχεται στο μυαλο, ειναι οι ιδιωτικες μοναδες αιμοκαθαρσης, που καλυπτουν τους νεφροπαθεις, διοτι οι θεσεις των δημοσιων νοσοκομειων δεν μπορουν να τους εξυπηρετησουν.

 

 

Α ρε Κουρουμπλη Πασοκοεπαναστατη..!!!

 

ΥΓ. Οποιος εχει τη δυνατοτητα κανει μια ιδιωτικη ασφαλεια και λυνει το προβλημα του. Λεφτα να εχει....

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, ένα ποσοστό των νοσηλείων σε ιδιωτική κλινική πληρώνεται από το ΤΣΜΕΔΕ, το ξέρω πολύ καλά.

Σύμφωνα με τον Κουρουμπλή αυτό δεν θα συενεχιστεί.

Υπόψη ότι "νοσήλεια" είναι και οι γέννες κτλ. δηλαδή αφορά όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σκιζομαστε καθε εξαμηνο να μαζεψουμε 2500-4000Ε  και τελικα προκυπτει οτι θα ηταν καλυτερα να τα χρησιμοποιουσαμε για προσαναμα στο τζακι...

 

Με τα ιδια λεφτα, εκανες ασφαλεια για ολη την οικογενεια και πηγαινες σε ολες τις ιδιωτικες κλινικες, τσαμπα!!

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 terry

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι σε υποχρεώνουν θες δεν θες να τα σκας στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά δεν μένει κάτι για ιδιωτική.

 

Κάνουν "κοινωνική πολιτική" στις πλάτες μας.

 

Αντίστοιχα και με το "δωρεάν ρεύμα". Εγώ δεν ξέρω κάτι στον σημερινο κόσμο που να είναι δωρεάν ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σκιζομαστε καθε εξαμηνο να μαζεψουμε 2500-4000Ε  και τελικα προκυπτει οτι θα ηταν καλυτερα να τα χρησιμοποιουσαμε για προσαναμα στο τζακι...

 

Με τα ιδια λεφτα, εκανες ασφαλεια για ολοι την οικογενεια και πηγαινες σε ολες τις ιδιωτικες κλινικες, τσαμπα!!

 

... με τόσα χρήματα σε ιδιωτική ασφαλιστική εχεις και το ασθενοφόρο με οδηγό και βοηθό κάτω από το σπίτι ... αν χρειαστεί κάποιος να πεταχτεί να σου φέρει depon ή τσιγάρα .... !!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά  έχω ασφάλεια απόταν ήρθε και η μικρή   για τα 2 παιδιά  ΠΛΗΡΗ από το 1 ευρώ όλα κάλυψη

για εμένα και τη γυναίκα  πληρώνω ένα στάνταρ ποσό εγώ και από εκεί και πάνω η ασφάλεια...

 

βασικά έχω μέχρι και αεροδιακομιδή από νησί αν χρειαστεί......και το πακέτο ειναι ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ποσό και ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

τα ασφάλιστρα για ΟΛΟΥΣ είναι κάτω από 1 εξάμηνο του τσμεδε και σε ασφαλιστική από τις σοβαρές και σίγουρα όχι από τις οικονομικές...

 

 

στα υπόλοιπα ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ο κουρουμπλής να ΚΟΨΕΙ τις εξετάσεις  σε αξονικους-μαγνητικους ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σε αντίστοιχες δημοσιες μονάδες και δεν είναι ΕΠΕΙΓΟΝ το περιστατικό........φυσικά θα κόψει το μεροκάματο έτσι και στην βουλευτή του συριζα  που έχει τέτοιο κατάστημα στην ΑΡΤΑ.......στην άρτα  έχει το δημόσιο νοσοκομείο αλλά τα στέλνουν και στο ιδιωτικό μην μείνει χωρίς δουλειά....

 

έχει η ελλάδα περισσότερους αξονικούς-μαγνητικους  από χώρες με διπλάσιο πληθυσμό.......και μην πουμε για την διασπορά πληθυσμού.....δεν είναι οι αξονικοι και στο καστελόριζο και στον αγιο ευστρατιο οι ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ

 

 

υγ όσο για το δωρεάν ρεύμα....θα γίνει όπως παλιά με της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ.....όλη η πολυκατοικία θα πέρνει από ένα ρολόι......

θα κόψουν και τη θέρμανση με πετρέλαιο να καίνε τα κλιματιστικά

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 terry

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι σε υποχρεώνουν θες δεν θες να τα σκας στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά δεν μένει κάτι για ιδιωτική.

 

Κάνουν "κοινωνική πολιτική" στις πλάτες μας.

 

Αντίστοιχα και με το "δωρεάν ρεύμα". Εγώ δεν ξέρω κάτι στον σημερινο κόσμο που να είναι δωρεάν ...

"There no such a think like a free meal"

Milton Friedman

 

"Μόνο ο θάνατος είναι δωρεάν"

Sigmund Freud

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα

Διάβασα ένα αντίστοιχο άρθρο όπου διευκρινίζοταν ότι οι υπηρεσίες που δεν προσφέρονται σε δημόσια νοσοκομεία θα καλύπτονται από τα ασφαλιστικά ταμεία. Τώρα το πως, που, πότε και γιατί δεν το διάβασα κάπου αλλά ας είμαστε υπομονετικοί.

 

Στην ιδιωτική ασφάλιση κατέληξε ένα φιλικό μου ζευγάρι και έχουν ένα μπελά λιγότερο στο κεφάλι τους. Αν μπορούσα θα κατευθυνόμουν κι εγώ προς τα εκεί, φαίνεται η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

κανονικά  το κράτος πρέπει να σου επιτρέπει αν έχεις ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ να μην πληρώνεις  με προυποθέσεις την αντίστοιχη ΔΗΜΟΣΙΑ.....

 

κανονικά έτσι θα έπρεπε και για κλάδο σύνταξης.....αλλά τότε ΟΛΟΙ οι Ε.Ε μετά Του 93 θα πηγαίναμε σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.