Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εγκρίσεις ωφελούμενων στο ''εξοικονόμηση κατ' οίκον''


Engineer

Recommended Posts

Από το ΕΤΕΑΝ λένε ότι δεν υπάρχουν χρήματα για όλες τις αιτήσεις και ότι εκταμιεύονται προκαταβολές αιτήσεων που έγιναν στις αρχές του 2014. Αιτήσεις που έγιναν αφού άνοιξε πάλι το πρόγραμμα (καλοκαίρι 2014) θα χρηματοδοτηθούν από επόμενο ΕΣΠΑ. Στο οποίο λένε ότι μπορεί να αλλάξει και το πρόγραμμα (προυποθέσεις ή/και επιδότηση κτλ).   Εγώ, επειδή είμαι και λίγο χαζούλης, ρωτάω (τον εαυτό μου κυρίως, αφού η υπάλληλος μου το έκλεισε στη μούρη) : Γιατί ξανα άνοιξε το πρόγραμμα αφού δεν είχαν διαθέσιμους πόρους??  Οι τράπεζες το άνοιξαν λέει η υπάλληλος του ΕΤΕΑΝ (άλλη , όχι αυτή που μου το έκλεισε στη μούρη), εμείς δεν φταίμε (έλεος, υπάρχει όριο, ακόμη και στις μπαρούφες).Κρίμα. Ξεφτίλα. Για ακόμη μια φορά.    Α, άλλος υπάλληλος, μου είπε  "χαλάρωσε λίγο"

Απορώ πως «έφτασες» τόσο μακριά τηλεφωνικώς συνάδελφε... Μπράβο σου. 

 

Ταυτοχρόνως βλέπω πως έχει διοργανωθεί ψηφοφορία με ερώτημα 

Μπορεί η νέα κυβέρνηση να δώσει ώθηση στον τεχνικό κλάδο της χώρας;

Απάντηση: Μ' αυτό το «υλικό», ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Δύο δικοί μου, κατέθεσα τις αιτήσεις τους με τα δικαιολογητικά (ΠΕΑ κλπ) τον Ιούλιο του 2013 για τον ένα και τον Οκτώβριο του 2013 για τον άλλο.

2013?!!!! α...καλάά!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα καμμιά δεκαρια φορές, για να πιάσω έναν μέσο όρο απαντήσεων..Και άλλες τόσες, διάφοροι συνάδελφοι για δικές τους υποθέσεις. Γενικά, απαντάνε πάντως. Θα πάω και από εκεί όταν μπορέσω. Όχι πως θα γίνει κάτι, αλλά τουλάχιστον δεν θα μου το κλείσουν στη μούρη. Μου είπανε πάντως ότι εκταμιεύουν αιτήσεις που έγιναν αρχές του 2014 (για το συνάδελφο που κατέθεσε το 2013) άρα ψάξτο λίγο μήπως παράπεσαν κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Τι να ψάξω συνάδελφε; Έχω αρκετούς ακόμη που περιμένουν από το 2013.

Τα πράγματα είναι απλά. Έχουν τελειώσει τα χρήματα και γι' αυτό δεν υπάρχουν εγκρίσεις.

Άλλωστε γι' αυτό και δεν δέχονται πια οι τράπεζες νέες αιτήσεις για προέγκριση.

Για τις περισσότερες Περιφέρειες της Ελλάδας, έχουν να ενταχθούν ωφελούμενοι από τον Νοέμβριο του 2013.

Εντός του 2014 έχουν ενταχθεί κυρίως μόνο από Κεντρική και Δυτική Μακεδονία και αυτοί επειδή το 2012 είχαν εξαντλήσει τον αρχικό προϋπολογισμό και μετέφεραν ποσά από άλλες Περιφέρειες που είχαν χαμηλή απορροφητικότητα. Τώρα έχουν τελειώσει και γι' αυτούς.  

Αυτοί που εντάχθηκαν προχθές (237 ωφελούμενοι συνολικά),  έγιναν από τα υπόλοιπα εγκρίσεων που δεν απορροφήθηκαν (ωφελούμενοι που δεν υλοποίησαν καθόλου ή υλοποίησαν μέρος της αρχικά εγκριθείσας δαπάνης).

Τώρα τι σου λένε οι διάφοροι ανευθυνοϋπεύθυνοι του ΕΤΕΑΝ είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.