Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hλεκτροδότηση κοινόχρηστων χώρων - γκαράζ και χρέωση ΔΕΗ


Recommended Posts

Για το συγκεκριμένο γκαράζ (που είχε αγορασθεί πρώτο) διεξήχθη δοκιμή, κατεβάζοντας τον Γενικό Διακόπτη από τον κοινόχρηστο πίνακα, και το γκαράζ συνέχιζε να έχει ηλεκτροδότηση, οπότε πιθανότατα παίρνει ρεύμα από τον πίνακα του διαμερίσματος.

Κατά πόσο είναι ασφαλές να υποθέσω το ίδιο και για τα υπόλοιπα;

 

Καλού κακού κλείσε και τον γενικό του διαμερίσματος και τσέκαρε αν έχει ακόμα ρεύμα το γκαράζ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κλείσε το ρολόι του διαμερίσματος καλύτερα  ;)

Ποτέ δεν ξέρεις τη γίνεται, αν το έκανε κανένας καλλιτέχνης θα έδωσε από την παροχή κατευθείαν  :shock: :shock: :shock: 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κλείσε το ρολόι του διαμερίσματος καλύτερα  ;)

Ποτέ δεν ξέρεις τη γίνεται, αν το έκανε κανένας καλλιτέχνης θα έδωσε από την παροχή κατευθείαν  :shock: :shock: :shock:

Χωρίς ασφάλεια; Δεν υπάρχει πίνακας στο γκαράζ απότι ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχε πέσει στην αντίληψή μου όπου πολλά γκαράζε παίρνανε ρεύμα από ένα ρολόι, είχαν βάλει σε κάθε γκαράζ και έναν μετρητή ρεύματος.

Οι μετρητές είναι αρκετά οικονομικοί, μαζί με τα εργατικά εγκατάστασης είχε κοστίσει 50€~70€ ο ένας.

Όταν έβγαζε ο διαχειριστής τα κοινόχρηστα μοίραζε το ποσό από την κατανάλωση στα πάρκινγκ ανάλογα με τις ενδείξεις του μετρητή τους. Κάποιος που είχε ψυγεία/καταψύκτες στο γκαράζ πλήρωνε περισσότερα, κάποιος που είχε αυτόματη γκαραζόπορτα και ένα φως πλήρωνε λιγότερα.

Τα πάγια μοιραζόντουσαν με τα τετραγωνικά οπότε και κάποιος που δεν είχε κατανάλωση συμμετείχε στον λογαριασμό για τα τετραγωνικά του.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ασφάλεια; Δεν υπάρχει πίνακας στο γκαράζ απότι ξέρω!

 

Το έχω δει το σενάριο αυτό, κανε μια δοκιμή δεν χάνεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.