Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χειροποιητο ψεκαστικο - γνωμες!


Recommended Posts

Καλησπερα, θελω να φτιαξω ενα τροχηλατο ψεκαστικο μπαταριας για το χωραφακι! Αρκετα ακριβα τα ετοιμα! Κατι σαν κι'αυτο: http://www.allwebdiscounts.com/images/garden/peco/peco_sparyer_350.jpg

 

Τι αντλια βαζουμε; Κατι τετοιο; http://www.e-toolsmarket.com/antlia-membranofora-gia-psekasmoys-and-metafora-ygron-12v-flo-3203.html

 

Σκεφτομαι καροτσακι μεταφορας, βαρελακι πλαστικο και τα υπολοιπα (μπαταρια, αντλια, λαστιχο) στερεωμενα στο σκελετο... Εχει κατασκευασει κανεις κατι παρομοιο; Ιδεες; Γνωμες;

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα "χωραφακι"

δεν λες ποσο μεγαλο ειναι  -μαλλον μικρο- και  τι καλλιεργεις...

αλλά,  εννοεις οτι,

αφου κατασκευασεις αυτο το  συνολο

που θα ζυγιζει, γεματο γυρω στα 40 -50 κιλα

 

θα το σερνεις αναμεσα απο τις "καλλιεργειες"    πανω στα χωματα .....

Εσυ ξερεις τι ακριβως θες να κανεις...

αλλά,

 

Ευτυχως που ξεπερασθηκαν εκεινοι οι παληοι χαλκινοι ψεκαστηρες και υπαρχουν οι -παναλαφροι - πλαστικοι με ωραια και αποτελεσματικη "πομπα".

Τη  "ζαλικωνεσαι"  στην πλατη...χαιρεσαι αυτο που κάνεις και... σε ενα τεταρτο μιση ωρα  εχεις τελειωσει.

 

απλα

 

[τι καλλιεργεις??]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα "χωραφακι"

δεν λες ποσο μεγαλο ειναι  -μαλλον μικρο- και  τι καλλιεργεις...

αλλά,  εννοεις οτι,

αφου κατασκευασεις αυτο το  συνολο

που θα ζυγιζει, γεματο γυρω στα 40 -50 κιλα

 

θα το σερνεις αναμεσα απο τις "καλλιεργειες"    πανω στα χωματα .....

Εσυ ξερεις τι ακριβως θες να κανεις...

αλλά,

 

Ευτυχως που ξεπερασθηκαν εκεινοι οι παληοι χαλκινοι ψεκαστηρες και υπαρχουν οι -παναλαφροι - πλαστικοι με ωραια και αποτελεσματικη "πομπα".

Τη  "ζαλικωνεσαι"  στην πλατη...χαιρεσαι αυτο που κάνεις και... σε ενα τεταρτο μιση ωρα  εχεις τελειωσει.

 

απλα

 

[τι καλλιεργεις??]

Το ποσο μεγαλο ειναι το χωραφακι αλλα και το τι καλλιεργω δε νομιζω να ειναι το θεμα μας σε αυτο το ποστ! Αφου θες να μαθεις ομως, δεντρα εχω.

Σε ευχαριστω και για την υπενθυμιση για το οτι υπαρχουν πλεον πλαστικοι ψεκαστηρες, ισως ειναι σαν αυτον που εχω και γω, αλλα δε θελω να κουβαλαω 20 κιλα στην πλατη και να γεμιζω και 2-3 φορες...

 

απλα

 

Αν εχει κανεις αλλος αποψη επι του θεματος περιμενω τις γνωμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη, τι του λες του ανθρώπου? Δημιουργός είναι, κλασσικό πνεύμα, κλασσικά Ελληνικό και του λες να μην κάνει την μόντα?

Ρε είναι στο πετσί του του ανθρώπου, αυτός αυτό γουστάρει να κάνει, εσύ τώρα τι πετιέσαι σαν μη ειδικός :sad:  αφού δεν το κατέχεις καλά το θέμα! :smile:

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

...αλλα δε θελω να κουβαλαω 20 κιλα στην πλατη και να γεμιζω και 2-3 φορες...

...

 

Άρα χρειάζεσαι 60-80 λίτρα αν κατάλαβα καλά και να βγει ιδιαίτερα οικονομικό.

 

Δες αν σου κάνει κάτι σαν αυτό

19518-500.jpg

 

 

Κάπου στα 80 λίτρα χωράει και βολεύεσαι με ένα απλό καρότσι.

Έχει και πατάκι για να μη γλιστρήσει και τιμή Ιταλίας που είδα είναι κάπου στα 14 ευρώ…

 

Ελλάδα αν το πουλάει κανείς δεν έχω ιδέα αλλά είναι μια ιδέα να την εξερευνήσεις αν έχεις όρεξη.

 

Καλό πότισμα και αν φτιάξεις κάτι καλό και χρήσιμο ενημέρωσε. Μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλους.

 

Επικουρικά για χώρες με ιδιαίτερο οικονομικό πρόβλημα και έλλειψη νερού που κάνουν χιλιόμετρα να το κουβαλήσουν (Αφρική) τα τελευταία χρόνια κάνουν χρήση δοχεία νερού σε σχήμα ρόδας.

Κάτι σαν αυτό αλλά σε πιο μεγάλο. Δεν μπόρεσα να βρω περισσότερα.

 

4670.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μαλλον δεν εγινα κατανοητος: την ιδεα την εχω... καροτσακι μεταφορας ορθιο, βαρελακι στρογγυλο ορθιο πλαστικο δεμενο επανω στο καροτσι και η αντλια στον σκελετο.

 

Στην αντλια κολλαω! http://www.e-toolsmarket.com/antlia-membranofora-gia-psekasmoys-and-metafora-ygron-12v-flo-3203.html

Τι ειναι αυτες; Μου κανει; Βρηκα και στο ebay ιδιες με 15€

 

Το θελω για να ψεκαζω, οχι για να ποτιζω

 

**Διορθωση: οκ το επιασα, ολοι οι μερακληδες και οι εξυπνοι εδω μαζευτηκαν! Μπορει να διαγραφει το ποστ, ευχαριστω!

Edited by collector13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μαλλον δεν εγινα κατανοητος: ...

Ναι σίγουρα δεν έγινες.

Μου είχε μείνει η εντύπωση ότι το βασικό πρόβλημα σου ήταν το φορτίο (νερού) και όχι η επιλογή αντλίας.

Οπότε για τις αντλίες άλλοι είναι οι ειδικοί κι όχι εγω.

 

Καλή επιτυχία φυσικά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πατέντα ... είναι κάτι ευχάριστο όταν καταφέρνεις κάτι αξιόλογο. Αν ο σκοπός σου είναι να πας από ebay και από εδώ απο εκεί να κόψεις 5 , 15€ Καληνύχτα.

Φιλε μου τι λες;;; Καταλαβες τι ρωταω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.