Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινή οικοδομική άδεια σε χωριστά οικόπεδα


Recommended Posts

Στην εκτός σχεδίου δόμηση όταν υπάρχουν δύο αγροτεμάχια ή τμήματα αυτών με δύο διαφορετικά συμβόλαια που έχουν συνταχθεί σε διαφορετικές ημερομηνίες αλλά στο ίδιο πάντα πρόσωπο δηλαδή έχουν κοινό ιδιοκτήτη δεν απαιτείται επίσης συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης. Θεωρούνται αυτόματα συνενωμένα. Στο τοπογραφικό μπορεί να απεικονίζονται τα δύο θυγατρικά και το άθροισμά τους για να υπάρχει και σύγκριση με τα συμβόλαια.Αλλά άν το ένα αγροτεμάχιο είναι 5 στρέμματα ή όσο βρεθεί και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο δεν έχει νόημα να θεωρηθεί ότι συνενώνεται με όμορο του ιδίου ιδιοκτήτη για να συναποτελέσει ένα ενιαίο και μεγαλύτερο αφού χάνει σε δόμηση. Η συνένωση έχει νόημα όταν τα επιμέρους τμήματα δεν είναι άρτια, αλλά συνενούμενα δημιουργούν προϋποθέσεις αρτιότητας!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν πρόκειται για βιομηχανίες , ο ιδιοκτήτης χρειάζεται πολύ περισσότερα από 5 στρέμματα ! Οπότε υπάρχουν σοβαροί λόγοι συννένωσης , απλά δεν θέλουν να χάνουν χρόνο με συννενώσεις (τοπογραφικά , συμβολαιογράφους κτλ) .

Πείτε μου όμως , που μπορώ να τα βρω αυτά γραμμένα επίσημα ; διότι μπορεί κάποια μέρα να μου λύσουν τα χέρια .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

το οικοπεδο αυτο ειναι εξαδιαιρετου? εχει η καθεμια από τις αδερφες το αντιστοιχο ποσοστό ιδιοκτησίας, η απλα ειναι 2 ξεχωριστα οικόπεδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλημέρα σας!

 

Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση με το παραπάνω: μια οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 2002 σε 2 ανεξάρτητα οικόπεδα διαφορετικών ιδιοκτητών, εντός οικισμού (προυφ του 23). Τώρα θέλουν να το πουλήσουν και άρα να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες.. Θεωρώ την άδεια άκυρη, καθώς δεν προηγήθηκε κάποια πράξη συνένωσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.