Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Σήμερα έπεσε στην αντίληψη μου ότι αν πάω στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση" στο ημερολόγιο ότι πρέπει να υποβάλω "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Ν) ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ.  Καταληκτική ημερομηνία σήμερα 20/7 αλλά προφανώς θα έχει πάρει παράταση.

Ποτέ δεν έχω υποβάλει τέτοια δήλωση. Πατώντας στο "υποβολή" μου βγάζει μια κενή δήλωση με συμπληρωμένα μόνο το τέλος επιτηδεύματος (650) ενώ αυτό ήδη έχει μπει στο Ε1 με ποσό 500.

Τι γίνεται; μάλλον πρόκειται για λάθος...

είναι 800 για τις εταιρείες και όχι 650 κάποιο λάθος κάνεις ;

 

νομίζω 650 είναι στα φυσικά πρόσωπα δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω στείλει ακόμα το Ε1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

είναι 800 για τις εταιρείες και όχι 650 κάποιο λάθος κάνεις ;

 

νομίζω 650 είναι στα φυσικά πρόσωπα δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω στείλει ακόμα το Ε1

 

 

Μα, το θέμα δεν είναι αν είναι 650 ή 800 το θέμα είναι ότι έχω υποβάλλει Ε3 και Ε1 έχει βγει εκκαθαριστικό και έχει υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος 500 ευρώ.

Και ενώ νόμιζα ότι έχω ξεμπερδέψει για την χρήση του 2014, πηγαίνοντας στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση" στο ημερολόγιο, μου βγάζει σαν υποχρέωση που εκκρεμεί, την υποβολή της "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Ν) ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ" ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ.

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι υποχρέωση αυτής της υποβολής έχουν οι "προσωπικές εταιρίες". Αλλού βρήκα ότι "προσωπικές εταιρίες θεωρούνται οι Ο.Ε. και Ε.Ε. και αλλού ότι στις προσωπικές εταιρίες περιλαμβάνονται και οι ατομικές επιχειρήσεις.

 

Δεν είμαι σε καμία ΟΕ ή ΕΕ, είμαι ελέυθερος επαγγελματίας μηχανικός (που θεωρούμαι και μισθωτός σύμφωνα με την νομοθεσία), άρα ή το σύστημα βγάζει λάθος μήνυμα ότι πρέπει να υποβάλω την συγκεκριμένη δήλωση για πρώτη φορά στην ζωή μου, ή άλλαξε η νομοθεσία και όλοι πλέον οι ελεύθεροι επαγγελματίες με ατομικές επιχειρήσεις πρέπει να υποβάλουν και αυτήν την δήλωση εκτός από τα Ε3 και Ε1.

Edited by akisD
Link to comment
Share on other sites

Μα, το θέμα δεν είναι αν είναι 650 ή 800 το θέμα είναι ότι έχω υποβάλλει Ε3 και Ε1 έχει βγει εκκαθαριστικό και έχει υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος 500 ευρώ.

Και ενώ νόμιζα ότι έχω ξεμπερδέψει για την χρήση του 2014, πηγαίνοντας στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση" στο ημερολόγιο, μου βγάζει σαν υποχρέωση που εκκρεμεί, την υποβολή της "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Ν) ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ" ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ.

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι υποχρέωση αυτής της υποβολής έχουν οι "προσωπικές εταιρίες". Αλλού βρήκα ότι "προσωπικές εταιρίες θεωρούνται οι Ο.Ε. και Ε.Ε. και αλλού ότι στις προσωπικές εταιρίες περιλαμβάνονται και οι ατομικές επιχειρήσεις.

 

Δεν είμαι σε καμία ΟΕ ή ΕΕ, είμαι ελέυθερος επαγγελματίας μηχανικός (που θεωρούμαι και μισθωτός σύμφωνα με την νομοθεσία), άρα ή το σύστημα βγάζει λάθος μήνυμα ότι πρέπει να υποβάλω την συγκεκριμένη δήλωση για πρώτη φορά στην ζωή μου, ή άλλαξε η νομοθεσία και όλοι πλέον οι ελεύθεροι επαγγελματίες με ατομικές επιχειρήσεις πρέπει να υποβάλουν και αυτήν την δήλωση εκτός από τα Ε3 και Ε1.

 

 

Δεν υποβάλλουν αυτη τη δήλωση τα φυσικά πρόσωπα. Την υποβάλλουν τα νομικά πρόσωπα και οντότητες. Επομένως δε θα την υποβάλλεις .

Πέραν των άλλων τώρα ψάνχοντας δεξιά και αιρστερά δε θα καταφέρεις να βρεις και τίποτε το σοβαρό αν δε γνωρίζεις τους νόμους. Το βλέπω σε αυτά που γράφεις . Περισσότερο μπερδεύτηκες παράξεκαθάρισες κάτι και δε θα μπορουσες να ξεκαθαρίσεις το οτιδήποτε γιατί δε μπορείς να κρίνεις την αξία των όσων διαβάζεις και δε μπορείς γιατι ακριβώς δεν ξέρεις το τις έννοιες και τη ορολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος θα έπρεπε να πει στους υπευθύνους του taxisnet να μη βάζουν στο 'ημερολόγιο υποχρεώσεων' τις υποχρεώσεις (τουλάχιστον) που δεν προκύπτουν από το μητρώο, όπως αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση, το ίδιο μου είπε και ο λογιστής της εταιρίας που δουλεύω.

Το θέμα είναι αυτό που λέει ο stat γιατί ρε taxis με παιδεύεις και με μπερδεύεις...

Και μάλιστα με τρόπο που κάπως δένει, ότι δηλαδή ίσως η ατομική επιχείρηση μπορεί να θεωρηθεί προσωπική εταιρία και άρα να χρειάζεται η υποβολή της δήλωσης, όλα είναι θέμα ερμηνείας και επομένως νομοθεσίας.

Τέλος πάντων, σίγουρα δεν ξέρω την νομοθεσία, αλλά ας το έχουν υπόψιν σε όσους εμφανιστεί το μήνυμα ότι είναι false alarm...

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση, το ίδιο μου είπε και ο λογιστής της εταιρίας που δουλεύω.

Το θέμα είναι αυτό που λέει ο stat γιατί ρε taxis με παιδεύεις και με μπερδεύεις...

 Nα δεις πόσο παιδεύουν και εμάς που ξέρουμε και πέντε πράγματα παραπάνω στα φορολογικά. Κύριε η εταιρεία χχχχ δεν κατέθεσε δηλώσεις για το 2011 και 2012. Επικοινωσησα και με τη ΔΟΥ .......και δεν βρήκαν δηλώσεις ,  λέει η υπάλληλος . Μα κυρία μου αυτά που σας δειχνω τι είναι ? (δειχνω τα αντίγραφα που έχω εκτυπώσει από το σύστημα ) Απάντηση : που να ξερω εγώ .Καλά αμα δε ξερετε εσείς ποιός γνωρίζει ? Ο περιπτεράς απέναντι ?  Δε συνεχίζω ......... 

Link to comment
Share on other sites

".....  Απάντηση : που να ξερω εγώ . ......"

http://www.makeleio.gr/?p=57190

 

 

Τελικά το τακτοποίησε η κυρία το ζήτημα , Πήρε , πριν λίγο τηλέφωνο και μας ενημέρωσε . Δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι το ίδιο και καμια φορά και αυτοί ξεφεύγουν μεν , αλλά το διορθώνουν μετά,

Link to comment
Share on other sites

 Nα δεις πόσο παιδεύουν και εμάς που ξέρουμε και πέντε πράγματα παραπάνω στα φορολογικά.

 

Αφού μπλεκόμαστε τόσο εμείς, που είμαστε μία από τις πιο απλές περιπτώσεις, μπορώ να φανταστώ τι τραβάτε και εσείς με χίλιες δυο διαφορετικές περιπτώσεις, ιδιαιτερότητες και νομοθεσίες.

Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος λογιστής και έχω ζήσει την ζωή των λογιστών από κοντά...

Καλό κουράγιο Σωτήρη γιατί βλέπω να μπλέκουν τα πράγματα αντί να ξεκαθαρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που το σπίτι είναι στο όνομα της υπόχρεου και εκείνη δεν παρουσιάζει εισόδημα αλλά σαν αντικειμενική καλύπτεται από μένα φορολογούμαστε για το σπίτι σαν να είναι κι αυτό εισόδημα ;

Το λέω αυτό γιατί μου βγάζει διαφορετικό φόρο το taxis από τα προγράμματα που κυκλοφορούν για τον υπολογισμό του φόρου

Που οφείλεται αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.